16 Farklı Balkon Kapatma Modelleri ve Önerileri

Yaz aylarının gelmesiyle beraber balkon veya teras isteğimiz baş göstermeye başlıyor. Bütün kış hafif bir rüzgar eşliğinde limonatamızı yudumlayacağımız balkon hayali ile geçiyor. Aslında balkon sadece yaz aylarında değil kış aylarında da bizlerin kendine ayırabileceği özel vakitler için tercih edilen bir bölümdür. Gerek tek başımıza kitap okuyacağımız, müzik dinleyeceğimiz gerekse de ailemizle çay saatleri yapıp, oyunlar oynayabileceğimiz bir alan haline getirmek bizim elimizdedir. Kendinize veya ailenize ayıracağınız bu alan için yaz kış kullanım sağlayacak bir sistem arayışındaysanız bugün sizlere sunduğumuz ilham verici model ve fikirler doğrultusunda sizlerde mükemmel balkonlara sahip olabilirsiniz. Balkonlarınızı 4 mevsim kullanmak için yapmanız gereken uygulama balkon kapatma olarak geçmektedir . Yazın daha serin bir alanda vakit geçirmenizi sağlarken, kışın ise daha sıcak bir ortam sağlamasıyla bir çok açık balkon sahibinin gönlünü fethetmiştir.

Balkon Kapatmak için Kullanılan Malzemeler Nelerdir ?

Balkon kapamada hangi malzemeyi kullanacağınıza aslında balkonu hangi amaç için kullanacağınız ile doğru orantılıdır . Önce balkonu bir depo olarak mı kullanacaksınız yoksa balkonunuzda oturup , güzel vakitler mi geçireceksiniz . Bunun kararını verdikten sonra ise kendinize sormanız gereken bir diğer soru balkonunuzun bir manzarası var mı? Isı yalıtımı ne durumda? Sesleri izole edebiliyor mu? Bu soruların cevaplarına göre PVC ya da temperli cam malzemeyi tercih edebilirsiniz. İkisinin dışında son yıllarda oldukça tercih edilen özellikle de balkonunuza çıktığınız zaman sizi karşılayan bir manzaranız var ise ve bu manzarayı kapatmak veya bölmek istemeyenlerin ilk tercihi olan katlanır cam sistemlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz . Dayanıklılık olarak karşılaştıracak olursak cam malzeme pvc’ye göre daha sağlıklıdır ve görünüş olarak daha estetik bir duruş sağlar. Kullanım olarak cam balkonlar toz , yağmur geçirmemekle beraber ses ve ısı yalıtımı yapmadığı için kışın ağır yaşandığı yerlerde tercih edilmemesini öneririz.

Kapalı Balkonun Avantajları

 • Sadece yaz aylarında kullanabildiğiniz bir alan olmaktan çıkıp 4 mevsim kullanabileceğiniz bir etkileyici ortam oluşturur.
 • Evinizin bir manzarası varsa dahi seçtiğiniz cam malzeme tercihiyle manzaranızı seyretmeye devam edebilirsiniz .
 • PVC yaptırdığınızda da cam tercihinizde de  seçtiğiniz camın tipine göre balkonunuzun içinin görünmesi engelleyebilir kendi mahremiyetinizi oluşturabilirsiniz.
 • Ortamda bulunan toz , kir ve yağışı balkonunuzun içerisine almadığı için temiz bir ortama sahip olmuş olursunuz . Böylelikle gönül rahatlarıyla balkon mobilyalarınız muhafaza edebilirsiniz.
 • Maddi konularda ise ev ekonomisi için oldukça yarar sağlamasıyla beraber izolasyon desteğiyle kış aylarında bizleri oldukça rahat ettirir.
 • Kışın, kapalı balkonunuz ekstra depolama alanına ihtiyacınıza çözüm olabilir.
 • Bazen açık balkonlar küçük çocuklar için tehlikeli olabilir. Bu yüzden riski azaltmak adına kapalı balkonu önerebiliriz.

Kapalı Balkonun Dezavantajları

 • Cam kaplama her ne kadar görünüş olarak bir estetik duygu uyandırıyor ve manzaramızı kapatmayıp balkonu daha ferah gösteriyor olsa da, temizlememiz gereken çok fazla cama sahip olmamıza ve bu camların temizliğinde zorlanmamıza sebep olur . Özellikle katlanır cam sistemlerinde dışta kalan camların temizliği oldukça zordur.
 • Zemin temizliği konusunda da sıkıntı yaşayabilirsiniz . Normalde balkon yıkamada bol suyla yıkayabilirsiniz fakat kapalı balkon da evinizin içi gibi paspasla temizlemeniz gerekebilir özellikle de mobilya koyduğunuz kapalı balkonlarda zemin temizliği konusunda daha da dikkat ediniz.
 • Bir balkonu kapattığınızda, havalandırma için daha az alana sahip olursunuz. Açık alan eksikliği nedeniyle daireniz kapalı bir ünite haline gelecektir.
 • Kapalı balkon evin içine doğrudan güneş ışığını engelleyebilir. Karanlık bir evi hiçbirimiz istemeyiz. Bu da kapalı balkon kullanımını hakkında düşündüren konulardan biridir.
 • Kaplama için gerekli olan kaplama malzemesi ve işçilik açısından balkonun kapatılmasında ek maliyetler söz konusudur. Kapalı alan için ek olarak düzenli bakım da gerekebilir.
 • Ayrıca evinizin yaptırım planı açık bir balkon da kapsıyorsa, yasa dışı olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden balkonunuzu kapatmadan önce gerekli planlara bakmalısınız.

Bugün Evde Mimar ekibi olarak sizlere balkonunuzu nasıl kapatabilirsiniz ? Hangi malzemeleri kullanmanız gerekir ve Kapalı mutfağın avantaj ve dezavantajları nelerdir ? Bunlardan bahsettik umuyoruz ki kafanızdaki sorular cevap bulmuştur . Aklınıza takılan başka sorular olursa biz Evde Mimar ekibine her zaman sorularınızı sorabilirsiniz .

İlginizi çekebilir : Sürgülü Cam Balkon Modelleri ve 8 Güzel Örnekleri

En Çok Tercih Edilen 5 Ev Çiçekleri Çeşitleri

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

2 yorum

 1. Merhaba ufak Bi balkonum var kiracıyım ev sahibim cam pvc vs yaptırmıyor bend elendi imkanlarımla az maliyetli bş şekil dr kapatmak istiyorum mümkün müdür acaba.. Teşekkürler şimdiden

  8 Ekim 2019, 21:23
  1. Merhaba, şu an başka bir yöntem gözükmüyor malesef

   22 Ekim 2019, 19:02

Bizi Arayın