Evinizde Kullanabileceğiniz 10 Harika Ankastre Mutfak Modeli

ankastremodelleri

Ankastre ürünler kullanım kolaylığı ile hayatımızı kolaylaştırırken ankastre adını biz genelde mutfakta kullandığımız fırın, ocak gibi ürünlerde duyuyoruz. Bu ürünlerin kullandığımız mutfaklarda yerleştirilmesi, kullanım kolaylığı sağlaması, davlumbaz, normal eski ocakların yerine ankastre ürünlerin kullanılması mutfakta en çok zaman geçirenlerin yapacakları işleri daha kısa sürede ve daha kolay şekilde, çok fazla hareket etmeden, kısa hamlelerle halletmesini sağlamaktadır. Bugün sizlerle mutfaklarda kullanım kolaylığıyla her zaman tercih edilen 10 harika ankastre mutfak modellerini paylaşacağız!

bannermimar-03

1. Country Tarza Yakın Modeller

Country tarza yakın görünüm sağlayan ama country tarzın daha koyu renklisi yani siyah renginin ağırlıklı olduğu bu mutfakların mutfak dolaplarında daha çok ahşaba benzer lake dolaplar dayanıklılığı dolayısıyla tercih edilirken dolap kapaklarıda ince çıtalara çerçevelenmiştir ve oldukça sade bir görünüm sunar. Bu siyah renk çerçeveli dolap kapaklı gold veya pirinç detaylı dolap kulpları ile birlikte kombinlendiğinde de son derece şık ama dikkat çekici ve havalı bir mutfak görüntüsü ortaya çıkar.

 

Bu tarz mutfaklarda köşedeki ölü alanları yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi dolap yapıp kendinize kapalı bir kahve yapım alanı oluşturabilirsiniz. Eğer dolap yapmak istemiyorsanız da sağdaki ikinci görselde görebileceğiniz gibi köşe alana raf yaparak tarif kitaplarınızı, dekoratif objelerinizi yerleştirerek mutfağınızda hoş bir köşe oluşturmuş olursunuz.

2. Açık Renk Mutfak Modeli

Açık renk mutfak modelleri küçük olan mutfakları daha geniş, ferah ve aydınlık göstermek isteyenler için sıkça tercih edilen bir seçenektir. Eğer sizinde küçük bir mutfağınız var ise mutfak modelleri arasından açık renkli olanları tercih ederek mutfağınıza uygulayıp, mutfağınızı olduğundan daha geniş ve ferah göstrerek görsel illüzyon yaratmış ve içinizi huzurlandırmış olursunuz!

Ankastre mutfakların içinde sadece fırın ve ocaklar ankastre değil, gördüğünüz gibi kahve makineleri de artık ankastre olabiliyor. Eğer sizde kahve yapmayı seviyor ve lahve makineninizi sıklıkla kullanıyorsanız ankastre kahve makinesi alarak böyle pratik ve oldukça kullanışlı olan ankastre kahve alanlarından kendinize oluşturabilirsiniz.

3. Ada Mutfak Modeli

Ada ankastre mutfak modeli geniş alana sahip olan evlerde veya mutfaklarda tercih edilen veya Amerikan mutfak tarzında salon ile mutfağı birbirinden mutfağın ada ismi verilen yeri ile ayrılan mutfak modelidir. Geniş alanlarda tercih edilme sebebi mutfakta tezgah yerinin veya lavabo kısmının genelde orta kısımda ada adı verilen yerde konumlanmasından dolayıdır. Bazı mutfak tasarımlarında ada kısmı yemek yeme alanı olarakta kullanılırken bazılarında sadece tezgah, lavabo veya ek depolama alanı olarak kullanımı tercih edilmektedir.

Ada ankastre mutfağın bir diğer avantajı da evde misafirleriniz varken onları aynı zamanda mutfağınızda da kolaylıkla sizinle durabilecek alana ve yere sahip olunmasıdır. Siz tezgahta yemek yaparken misafirleriniz de ada etrafında oturup içeceklerini içip sizinle muhabbete dahil olabilirler ve yalnız kalmamış olurlar.

4. Modern Mutfak Modeli

Modern ankastre mutfaklar son zamanlarda sadeliği ve şıklığı bir arada bulunduran tasarım modelleriyle tercih ediliyorlar. Mutfak dolapları son derece düz ve sade iken genelde koyu ve pastel renkler, daha huzur veren, sakinlik veren renkler kullanılıyor kapaklarda. Bu sadeliğin ve şıklığın kullanışlı kısmı ise ankastre ocak, fırın, buzdolabı gibi beyaz eşyalarla düz ve basit bir görünüm sunması ile birlikte ortada kalabalık ve göz yoran bir tasarım olmamasıdır.

5. L Mutfak Modeli

Eğer küçük ve dikdörtgen şeklinde bir mutfağınız varsa yani dar uzun bir mutfağa sahipseniz L mutfak modeli sizin evinize göre! Bu mutfak modelinde uzun bir tezgah duvar boyunca uzanıyor ve köşeden bu uzun tezgahın yarısı kadar biraz daha tezgah ekleniyor ve size ek alan oluşturulmuş oluyor.

6. Küçük Mutfak Modeli

Eğer evinizde mutfak için alanınız küçükse ankastre eşyalar sizin için çok işe yarar bir seçenek olucak. Gömmeli ve daha az yer kaplayan eşyalarla küçük muyfağınızda iş yapmak için kendinize daha fazla alan açabileceksiniz!

7. İskandinav Mutfak Modeli

Kuzey’in soğukluğundan İskandinavların mutfak tasarımları da etkileniyor tabii ki. O dondurucu soğuklar ve genelde kapalı havaya inat İskandinav tarzı mutfakta pastel ve minimal mutfak tasarımları son derece dikkat çekiyor. Mutfakta kalabalığı ve canlı renkleri çok fazla sevmeyenler İskandinav tarzı mutfak modelini evlerinde uygulayabilirler!

8. Minimal Mutfak Modeli

Kalabalıktan ve karışık mutfak tasarımlarından, çok fazla mutfak eşyasından bıkanlar ve artık hayatında artık daha az eşya, daha sade görüntü, daha fazla sakinlik arayanlar için tercih edilen ankastre mutfak modeli olan minimal mutfak modeli aslında çok sık gördüğümüz mutfak modelidir. Bu mutfak modelinde genelde açık renkli dolaplar ve mutfak tasarımı tercih edilir.

9. Rustik Ankastre Mutfak Modeli

Aslında kır evi mutfağı tarzında döşenen bu tarz mutfakta genelde ahşap, tahta, fayans ve emaye gibi maddeler kullanılır. Geniş ve büyük evlerde uygulanması daha kolay aslına bakarsınız, o rustik, kır evi tarzını daha çok yansıtabilirsiniz ama normal ölçüde mutfaklarda da uygulanabillir.

10. Ahşap Ankastre Mutfak Modeli

Ahşap hayatımızın her yerindeki eşyalarda neredeyse kullanılıyor ve artık mutfaklarda da tabii ki. Ahşabın verdiği o sıcak ve samimi ortam çoğu insanın içini ısıtıyor ve rahatlatıyor. Mutfak dolaplarında da sıkça ahşap mutfak dolapları kullanılıyor. Sizlere birkaç ahşap ankastre mutfak modeli bırakıyoruz!

Miray Kankaya

Merhabalar, ev dekorasyonu ve yenilenmesiyle ilgili bulduğum yaratıcı ve işe yarar örnekleri ve uygulamaları sizlerle paylaşacağım.

Bizi Arayın