1+1 Ev Dekorasyonu İçin 15 Harika Öneri

Son yıllarda ülkemizde 1+1 ev tipini tercih edenlerin sayısı oldukça artmakta, 1+1 evler çoğunlukla öğrencilerin, yeni evli çiftlerin, yalnız yaşayan insanların tercih ettikleri ev tipleridir. Bu dairelerin küçük olması sebebiyle kullanım olarak zor olduğunu, zor dekore edildiğini duymuşsunuzdur. Bu konu dairenin, iyi bir iç tasarımla dekore edilip edilmemesine bağlıdır. İyi bir şekilde 1+1 ev dekorasyonu yapabilirseniz küçük dairenizin kullanışlı ve hoş görüntüye sahip olabileceğini göreceksiniz.

Güzel ve doğru dekorasyon modelleri ile  harika bir ortam oluşturabilirsiniz. Bu tip evlerde fikirlerinizi serbest bırakmanız, alışılagelmiş ev düzleminin dışına çıkmanız size avantaj sağlayacaktır. Peki 1+1 ev dekorasyonu nasıl olmalı? İşte içeriğimizde size bu konudan bahsedeceğiz.

bannermimar-05

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

1+1 ev modelini dekore ederken evin içerisinde yürüyecek alan kalmalı, bunun için minimalist tarzda eşyalar tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır. Bu tip evlerde alan dar olduğundan kullanacağınız her bir parça detaylıca incelenmeli. 1+1 ev dekorasyonu modellerini planlamak, eşyasını doğru seçmek, eşya yerleşimini iyi ayarlamak en püf noktalar olmaktadır. Bu tip evlerde kullanacağınız çoğu eşyanın ergonomik olması size çok büyük avantaj sağlayacaktır. Mesela yatak olarak açılabilen koltuklar, alt tarafında baza olan yataklar, açılır kapanır sandalyeler, duvara monte edilebilen masalar tercih edilebilir.

1+1 ev dekorasyonu  herhangi bir ev dekorasyonundan daha farklı olabilir. Alışılagelmişten uzak olabilir. Bu durum çok normaldir çünkü diğer evlerden genel olarak daha küçüktür.

Sıkça kullanılan yöntemlerden birisi açık mutfak kullanımıdır. Açık mutfak modelleri çok fazladır fakat eviniz 1+1 tipte ise mutfak mobilyalarınızdan eşyalarınıza kadar özenle seçmeniz gerekecek. Ev dekorasyonu planlamadan önceki süreçte 1+1 ev dekorasyonunda kullanılan eşyaların maliyetinin fazla olduğu varsayılır. Her zaman durum böyle olacak diye bir ön yargınız bulunmasın! Ucuz malzemelerle özgün mutfak mobilyanızı yaptırabilirsiniz. Bunun yanında elbette imkanınız varsa para harcamanız da mümkün. Eğer ki küçük evinizde açık mutfağınız varsa planlamasını ve dekorunu yapmak ana ve belirleyici olan bir noktadır. Evinizin mutfak mobilyaları ile oturma odanızı bir bütün halinde görünmesini de sağlayabilirsiniz. Hoş ve modern bir görünüm sağlar.

Küçük evi dekore etmek zordur. 1+1 ev dekorasyonu yapmak için bir profesyonelden, mimar ya da iç mimardan yardım almanız sizin için avantajlı olabilir. Ufak alanların daha kullanışlı hale getirilmesi, hiç beklemediğiniz modern durumlarla karşılabilirsiniz. Bu tarzda evler bize minimalizmi hatırlatır, minimalizme de ilginiz varsa küçük, gereksiz eşyalardan uzak evinizde huzurlu olacaksınız demektir.

İlginizi çekebilir: Ev Dekorasyonu ve Tadilatla İlgili Televizyon Programı Önerileri

Nasıl dekore edebileceğinizi gözünüzde canlandırabilmeniz için 1+1 ev dekorasyonu modellerini derledik. Bu dairelere en uygun ve en yaygın dekorasyon modeli, modern dekorasyondur. Sizler de hoş ve modern bir eve sahip olmak isterseniz eviniz de bu modelleri uygulayabilirsiniz.

1. Evinizin Mobilyalarının Bütün Halde Görünmesini Sağlayın

Mobilyalarınızı renk ve desenlerini birbirlerine uyumlu olarak düzenlediğinizde çok modern ve hoş sonuçlar elde edebilirsiniz. Aralarındaki uyum eşyalara bakıldığında bütün halde görünmesini sağlayacaktır. Hoş ve modern bir görüntü oluşacaktır.

2. Yüksek Tavanları Değerlendirin

1+1 ev dekorasyonunda yerden tasarruf etmelisiniz. Evinizin tavanı yüksek ise yüksek ve altı kullanılabilir yataklar kullanabilirsiniz. Böylelikle hem yüksek tavandan faydalanır hem de eşyalarınızın yer kaplamasından kurtulabilirsiniz.

3. Mutfak Adası ve Açık Mutfak Tercih Edin

Mutfak adası kullanmak çok avantajlı olacaktır. Açık mutfağın da tercih edilmesi doğru olacağı gibi mutfak adası da dekoratif ve modern görünecektir. Estetik bir tercihtir. Açık mutfak ve mutfak adası kullanmak alanı daha ferah gösterir. Sıkça kullanılan yöntemlerden birisi açık mutfak kullanımıdır. Açık mutfak modelleri çok fazladır fakat eviniz 1+1 tipte ise mutfak mobilyalarınızdan eşyalarınıza kadar özenle seçmeniz gerekecek. Ev dekorasyonu planlamadan önceki süreçte 1+1 ev dekorasyonunda kullanılan eşyaların maliyetinin fazla olduğu varsayılır. Her zaman durum böyle olacak diye bir ön yargınız bulunmasın! Ucuz malzemelerle özgün mutfak mobilyanızı yaptırabilirsiniz.Bunun yanında elbette imkanınız varsa para harcamanız da mümkün. Eğer ki küçük evinizde açık mutfağınız varsa planlamasını ve dekorunu yapmak ana ve belirleyici olan bir noktadır.

İçerik önerisi: Küçük banyo dekorasyonu

4. Görünmez Dolaplar Kullanın

Dolapların sade olmasında fayda var. Tavana kadar uzanan sade bir dolap tercih edebilirsiniz. Evinizde gömme dolap alanı varsa tek tercihiniz bu tarz dolapları kullanmak olmalıdır. Böylelikle hem eşyalarınız toplu bir halde duracak hem de kaba dolap görüntüsünden ziyade daha farklı bir görüntü olacak.Gömme dolapları odanızın rengiyle aynı tercih edebilirsiniz.Kenarlarında aydınlatmalar yapabilir,modern görüntüler elde edebilirsiniz.

5. Çarpıcı Mobilyalar Kullanın

İddialı tasarımların kullanımı,evinizin alanını zengin gösterir.Daha yalın,sıradan eşyalar kullanmaktansa bu tarz eşyalar evinizi farklılaştıracaktır. Böylelikle küçük ve tarz sahibi bir eve sahip olmak sıradışı mobilyalarla mümkün olacak.

6. Açık Renkleri Tercih Edin

Açık renkler, hem evinizin geniş görünmesinde hem de ferah bir ortam sağlanmasında büyük rolü vardır. Beyaz renk çok sık tercih edilir. Doğru renk seçimi yapmanız gerekir. Küçük odalarda açık renklerin kullanılması doğru bir hareket olacaktır. Eşyalarınızda tek bir renkle uyum sağlayabilmek ya da doğru renk seçimlerini bir araya getirebilmek önemlidir. Açık renkli boyanmış bir odada oturmak çok daha rahat hissettirir. 1+1 evinizde, gün ışığı ile açık renkli duvarlarınız birleşince çok daha ferah bir ortam oluşacağını unutmayın.

İlginizi çekebilir: Aydınlık Gösteren Duvar Boyası Renkleri

7. Televizyonu Duvara Monteleyin

1+1 ev tiplerinde televizyon ünitesi kullanmaktan kaçınmalısınız. Televizyonunuz ne kadar az yer kaplarsa sizin alanınız o kadar genişler bunu unutmayın. Duvara monte edilmiş televizyon sayesinde alan kazanırsınız.

8. Akıllı Mobilyalar Keşfedin

Günümüzde her konsepte uygun olarak farklı tarzlarda mobilya üretilmektedir.Akıllı mobilyalar işlevsel,pratik olmalarıyla tercih edilmesi gereken türden mobilyalardır. Bu tarz mobilyalar hayat kurtarır cinstendir. Tek bir eşyada çok fazla işlevsellik bulunabilir. Bu durum az eşyaya sahip olup,ihtiyaçlarınızı karşılayabilmenize olanak sağlayacaktır.

9. Stor Perde Kullanın

Son yıllarda stor perdeler yaygın olmakla birlikte günümüzde klasik perde kullanımı da oldukça azalmıştır. Stor perdeler sadece pencerenizi kapatacak boyutlarda hazırlanır böylelikle eviniz daha geniş görünür. Stor perdeler klasik perdelerden çok daha modern görünür. Fazla tercih edilmesinin sebebi aslında modern görünüşüdür. Evinize farklı bir hava katar.

10. Bol Bol Ayna Kullanmayı Tercih Edin

Evinizde ne kadar fazla ayna kullanırsanız o kadar geniş görünecektir bunu unutmayın. Mesela küçük evinizde uzun bir görüntü sağlamak için aynayı koridorunuzun sonuna yerleştirebilirsiniz. Boydan boya ayna kullanabilirsiniz böylelikle genişlik hissi yaşarsınız. Tabii ki bunun yanında kullandığınız ayna evinizi hoş gösterecektir.

11. Doğal Işığınızı Arttırın

Evinize girecek doğal ışık miktarını olabildiğince arttırın. Boyadığınız açık renkli duvarla birleşince huzuru hissedeceksiniz.

12. Farklı Renkte Duvarlar Tercih Edin

Duvar rengi ne kadar açık renk olursa,odaya verdiği genişlik hissi o kadar artar.Tercihen bir duvarınızı koyu ya da desenli yapabilirsiniz.Evinizde farklı bir görüntü ortaya çıkacaktır.

13. Aydınlatmalar Kullanın

Odanızın köşesinde abajurlar kullanarak yada tavandan spot ışıklar ile destekleyerek modern bir hava yaratabilirsiniz.Hem görüntü açısından hem de evin içerisinin aydınlık olması açısından faydalı olacaktır.

14. Depolama Alanlarınızı Oluşturun

Ek eşyadan ziyade duvara gömme halinde bulunan eşyaları çoğaltın. Böylelikle eşyalarınız alanınızda çok fazla yer tutmayacak. Örneğin, duvara monteli mutfak masasına sahip olarak mutfağınızdaki kullanım alanını genişletebilirsiniz.

 15. Tavanlarınızı Şekillendirin

Tavanlarınıza doğru dokunuşlar yaparak evinizi modernleştirebilirsiniz. Işıklandırmalar da yaparak geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Stüdyo Daire (1+0) Dekorasyon Önerileri ve 20 Harika Örnek

Bu yazımızda sizlere 1+1 ev dekorasyonu için 15 harika öneri sunmaya çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak merak ettiğiniz bu tip soruları bize yöneltebilir, Evde Mimar ekibi ile evinizi güzelleştirmeye hemen başlayabilirsiniz. Evinizi güzelleştirmek için biz hazırız.

Sizin için 1+1 ev dekorasyonu için 15 harika öneriler ile ilgili bir video hazırladık.Keyifle izlemeniz dileğiyle….

Bizi Arayın