20 Göz Alıcı Klasik Ev Dekorasyonu

gozalicievdekorasyonu

Ev dekorasyonunun bir sürü çeşidi vardır. Her biri uygulandığı eve has özel bir havaya sahiptir. Konuşabileceğimiz onlarca dekorasyon tarzından geçmişten günümüze uzanan ve bir eve karakteristik özellikler kazandıran en şık tarzlardan olan klasik dekorasyonu kesinlikle öne çıkıyor ve ayrıntılı bir şekilde bahsedilmeyi hak ediyor.

mimarigorsellestimecizimibanner

Yüzyıllardır yapılan ev dekorasyonlarına zaman ilerledikçe yeni modeller eklenmiş, dekorasyon kavramı yıllar içinde evrilmiş, gelişmiş ve değer kazanmıştır. Buna rağmen klasik ev dekorasyonu hala sıklıkla tercih edilmektedir ve edilmeye de devam edecektir. Klasik ev dekorasyonuyla elde edilen zarifliği, şıklığı ve sıcaklığı yakalamak zordur. Bu özellikler elde edildiğinde klasik parçalar evlerin vazgeçilmez bir parçası haline gelir. Birbirinden farklı 20 klasik ev dekorasyonunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

Klasik Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salona uygulanan klasik tarzda dekorasyon, odaya rahatlatıcı ve sakin bir hava verir. Mobilyalar geleneksel tarzdadır ve modası geçmiş gibi görünebilir. Klasik ev dekorasyonunun özelliği de budur; yenilikten uzak ama hala tarz kalabilmesidir. Eşyalar arasında en çok göze çarpanlar salonun etrafına yayılan aksesuarlardır. Salonun ortasında, perdenin yanında ya da yemek masasının üstünde bulunan dekoratif aksesuarlar klasik havanın elde edilmesinde öncülük eder.

Salon aksesuarları birbiriyle tamamen uyum içerisindedir yani hangi mobilyanın yanına hangi aksesuarın kullanılması gerektiğini bulmak kolaydır. Aksesuarların ve mobilyaların birbiriyle yakaladığı uyum sayesinde klasik bir dekorasyonuna sahip bir salonda her yaş grubundan insan rahat ve sıcak ortamı hissetme şansı yakalar.

Klasik tarzda bir salonda konforlu ve rahat bir ortam oluşturabilmek için kullanılacak parçaların seçimine dikkat edilmelidir. Odayı bir müze gibi göstermektense eskiden gelen ve günümüzde de sıcaklığını hissettiren aksesuarlar ve mobilyalar seçilmeli ve aralarında uyum yakalandığından emin olunmalıdır. Renklerin uyumu aksesuarlar arasında dengeyi sağlar. Bu sayede istenilen klasik duruş elde edilir. Klasik salon dekorasyonunda sarı, mavi, turuncu gibi renkler öne çıkarılmak istenen parçalarda ya da etraflarında kullanılabilir. Salonun tamamen bir uyum içerisinde olması istendiğinde ise daha rahat duran ve odaya sakinlik katan kahverengi ve tonları tercih edilebilir.

 

Klasik Ev Dekorasyonunun Olmazsa Olmaz Parçaları

Her dekorasyonda olduğu gibi klasik dekorasyonu klasik yapan vazgeçilmez parçalar vardır. Klasik ev dekorasyonunda kullanılabilecek aksesuarları ve alternatiflerini daha yakından inceleyelim.

  • Aynalar

Aynalar koridordan salona, yatak odasından girişe kadar evin her yerinde kullanılabilir. Yüzlerce ayna modeli olmasıyla birlikte eğer bir ev klasik bir şekilde dekore ediliyorsa aynalar mutlaka bu dekorasyonun ana taşları arasında olmalıdır. Klasik ev dekorasyonunda süslemeleri abartılı ve öne çıkan dekoratif ayna modelleri kullanılabilir fakat aynanın geri planda kalması ve diğer aksesuarların öne çıkması isteniyorsa klasik düz tasarım bir ayna modeli tercih edilebilir.

  • Perdeler

Perdeler tarzına göre gösterişli ya da sade olabilir. Klasik ev dekorasyonunda kullanılan perdeler genellikle sade ve basit renklerden oluşur. Düz renk perdeler öne çıkar. Koyu renk kullanımı yaygındır. Nadiren de olsa perdeleri süslemek için parlak taşlar ve renkli işlemeler kullanılmaktadır.

  • Avizeler

Avizeler hangi dönem olursa olsun ev dekorasyonunda vazgeçilmez bir parça olmuştur. Abartılı parlak taşlı süslemeli avizeler yıllardır ev dekorasyonunda kullanılır. Klasik ev dekorasyonunda salonda ya da yemek masasının üstünde taşlı avizeler kullanılarak avizelerin göze çarpan ana obje olmaları sağlanabilir. Ayriyeten, düz renk sade avizeler de abartıdan kaçınılmak istendiğinde klasik ev dekorasyonunda sıkça kullanılmaktadır.

  • Tablolar

Her tarzda eve uyum sağlayacak ve her dekorasyona yakışacak tabloları bulmak mümkündür. Sadece renk odaklı tablolar, desenli tablolar, manzara tabloları, kanvas tablolar ve çok daha fazlası uygun şekilde seçildiğinde klasik dekorasyona kesinlikle uyum sağlar ve bulunduğu ortama özgün bir duruş kazandırır.

  • Yemek Masaları

Yemek masaları her evde mutlaka bulunan mobilyalardan biridir. Kendi başına yemek odasında ya da salonda oturma grubunun yanında da kullanılan yemek masaları kendi başına apayrı bir şekilde dekore edilebilir. Klasik bir dekorasyonda yemek masalarının üzerine serilen örtüler, dekoratif amaçlı konulan küçük aksesuarlar ya da çiçekler, masanın üzerine asılan avize gibi kullanılacak türlü parça vardır. Bu parçaların seçimi tamamen yapılacak klasik dekorasyona ve zevke bağlıdır.

İç Mimarlarımızın Seçtiği Klasik Ev Dekorasyonu Örnekleri

  • Nötr Renkler

Nötr renkler eve sade ve huzurlu bir görünüm verir. Duvar renginde ya da mobilyalarınızda tercih edeceğiniz nötr renkler aksesuarlarınızın öne çıkmasını sağlar.

  • Kitaplıklar

Salonunuzun kenarına monte edeceğini ya da odayı ikiye bölmek için kullanabileceğiniz kitaplıkları ansiklopedilerle ve romanlarla doldurarak klasik bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Klasik ev dekorasyonunda kullanılabilecek sayısız alternatif arasından kendi evinize yakışacak olanı bulmak zor olsa da iç mimarlarımızın tavsiyeleriyle siz de evinize uygulayabileceğiniz dekorasyon fikirleri edinebilirsiniz. Uzman fikirleri almak, belki aklınıza bile gelmeyen fikirleri gözden geçirmek için sitemizi ziyaret edebilir, blog kısmından dekorasyon hakkında uygulanabilir dekorasyon örneklerini inceleyebilir, sorularınız olursa Mimara Sor kısmından direk olarak mimarlarımıza iletebilirsiniz.

Elif Miray Yılmaz

Ev dekorasyonu hakkındaki bildiklerimi ve öğrendiklerimi buradan sizlerle paylaşacağım.

Bizi Arayın