2019 Evde Yapılabilecek Dekoratif Yılbaşı Eşyaları ve Süsleri

evdeyapilabilecekdokoratifyibasiesylarivesusleri

Yılbaşına sayılı günler kaldı! Siz de yeni yıla evinde geçireceklerdenseniz bu içeriğimiz sizin için çok faydalı olacak.

Bu yazımızda sizlere evinizde yapabileceğiniz dekoratif yılbaşı eşyaları ve süslerinden bahsedeceğiz. Eğer yılbaşı için hala bir hazırlığınız yoksa evinizi bizimle beraber yeni yıla hazırlayabilirsiniz. Evinizde kendi yapabileceğiniz dekoratif eşya ve süsleri görsellerle destekleyerek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Siz de 2019’a hazırsanız hemen örneklerimize başlayalım.

Dekoratif Mumluk Yapımı

Elinizde bulunan mevcut malzemelerle evinizde bulunan mumları yılbaşı için süsleyebilirsiniz. Aşağıda bunun bir örneğini sizlerle paylaştık. Evinizde bulunan silindir şeklinde mumlardan birinin etrafına bir şerit bağlayın . Şeridi hafif gevşek bırakın, bu sayede ipten geçireceğiniz çubuk tarçınlar rahatça sığsın. Daha sonra sprey boya yardımıyla tarçınları boyayın. Bu boyama işlemi çubuk tarçınların kurumuş odun parçaları gibi görünmesini sağlayacaktır. Daha sonra yapı marketlerden ya da çiçekçilerden bulabileceğiniz hasır kumaşlardan bir şerit kesip alttaki şeridin üzerini kapatabilirsiniz. Hasır kumaşı yapıştırıcı kullanarak çubukların etrafına sarabilirsiniz. Yeni mumunuzu yılbaşı masanızı süslemek için kullanabilirsiniz.

Dekoratif Yılbaşı Sepeti

Kozalak olmadan bir yılbaşı dekorasyonu düşünülemez. Her sene evlerimizin en güzel dekorasyon eşyası olan kozalaklarla yapılan ilginç bir yılbaşı süs sepetini sizlerle paylaşmak istedik. Bu sepeti seçmemizin sebebi kurutulmuş meyve kabukları kullanılması. Ekstra dışarıdan bir ürün almadan bu tip geri dönüştürülebilir malzemelerle değişik sepetler yapabilirsiniz. Bu evinizdeki herhangi bir meyve de olabilir 🙂 Aşağıda da görmüş olduğunuz üzere portakal kabuklarınızı yıldız şeklinde keserek fırında çok kısa bir süre kurutabilirsiniz. Daha sonra hasır ipi yıldızların bir ucundan geçirerek belirli aralıklarla sıralayın. Kozalakları ve çam ağacı dallarını dilediğiniz renkte bir sepete ya da eskitilmiş görünümlü dekoratif ahşap kasalara koyun ve yıldızlarınızı dağınık bir biçimde üzerine yerleştirin. Kapı ve pencere önleriniz için muhteşem yılbaşı sepetimiz hazır:)

Not: Daha fazla kabuk kurutarak ipi yılbaşı ağacının etrafına da dolayabilirsiniz.

Yılbaşı Kar Küresi Yapalım!

Kendiniz için ve sevdikleriniz için hediye yapmak isterseniz kar küresi yılbaşının vazgeçilmezidir. Yapımı da çok basit, hemen başlayalım! Öncelikle ağzı geniş tombiş bir kavanoz bulalım. Kavanoza yerleştirmek istediğiniz  yılbaşı süsünü seçin . Biz çam ağacı taşıyan kırmızı araba konseptini çok beğendik o yüzden bu örneği tercih ettik 🙂 Eğer süsünü kavanoza sabitlemek isterseniz önce yapıştırıcı ile objeyi kavanoza sabitleyin ve kurumasını bekleyin. Daha sonra kavanoza suni kar ve beyaz sim dökün. Kavanozun ağzını kapayın. Küçük yılbaşı çanlarına geçirdiğiniz yılbaşına uyumlı kırmızı beyaz ipi ya da kırmızı bir kurdeleyi kapağın etrafına bağlayın. Yılbaşı hediyemiz hazır!

Yılbaşı Dekorasyonunun Vazgeçilmez Parçası: Kozalak!

Yapımı kolay bir o kadar da sevimli bu baykuşları sizlerin de görmenizi istedik 🙂 Bu baykuşları hediye olarak , çam ağacına asmak için ya da masanızda süs eşyası olarak kullanabilirsiniz. Aşağıda bulunan örnekte görünen boyutta kozalak bulalım . Daha sonra baykuşumuzda kullanmak istediğimiz renkte keçe alalım. Keçeleri kanat, kafa, gaga ve göz şeklinde keselim ve bir yapıştırıcı yardımıyla kozalaklarımıza yapıştıralım. İşte baykuş kozalaklar! Bir iki tanesini yılbaşı ağacımıza asmayı unutmayalım.

Süs Noel Baba Yapımı

Genellikle Noel Babaları iri yarı , göbekli ve sevimli görürüz 🙂 . Bu seferkiler çubuk gibi ipince! Bu Noel Babaları  yapmak için gerekli malzemeler; dondurma çubuğu, kırmızı ip, pamuk, fırça, siyah,beyaz ve kırmızı ahşap boyası, renkli düğmeler. Önce dondurma çubuğunu resimde gördüğümüz şekilde boyuyoruz. Noel Babanın şapka ve kıyafetinin profilini çıkarmış oluyoruz. Daha sonra şapkanın alt kısmını ve kıyafetin yakasını çizmek için beyaz boya ile şerit çekiyoruz. Noel babamızın gözlerini ve kemerini siyah boya ile yapıyoruz. Daha sonra boncuk, düğme ya da elimizde iyice yuvarladığımız ve boya ile renklendirdiğimiz pamuğu kullanarak, resimdeki gibi Noel Babanın şapka ponponunu, burnunu, ve kemer tokasını yapıştırıyoruz. Bir parça pamuk ve yapıştırıcı alıp sakalı burnun altına yerleştiriyoruz. Son olarak kırmızı ipimizin iki ucunu çubuğun arkasına yapıştırıyoruz. İşte çam ağacı için el yapımı Noel Baba süsü!

Dekoratif Yılbaşı Eşyaları

Yılbaşı gecesi için masanızda ya da yerde kullanabileceğiniz birden fazla dekoratif eşyayı evinizde çok basit bir şekilde kendiniz yapabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz örneklerde bulunan malzemeleri çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. İlk resimde gördüğümüz dekor için uzun ince bir cam fanus buluyoruz. Topladığımız tüm kozalakları yılbaşına uygun renklerde ahşap boyası ile boyuyoruz ve kuruduktan sonra cam fanusun içine dolduruyoruz. İkinci resimde gördüğümüz şişeleri cam boyası ile boyuyoruz kurumasını bekliyoruz. Daha sonra ip saracağımız alanlara yapıştırıcı sürüyoruz ve hasır ipimizi sarıyoruz. Sticker ve boncuklarımızı yapıştırdık ve dekoratif şişemiz hazır 🙂 Üçüncü resimde gördüğümüz Noel Babaları görseldeki gibi kesilmiş odunlar ve ahşap boyası kullanarak çok kolay bir şekilde yapabiliriz.

Dekoratif Yılbaşı Ağacı ve Süs Yapımı

Eğer evinizde yılbaşı ağacı koyacak kadar alanınız yoksa ya da klasik bir yılbaşı ağacı istemiyorsanız bir kaç basit malzeme ile kendi yılbaşı ağacınızı ve süslerini yapabilirsiniz. Aşağı bulunan görselde yılbaşı ağacı duvara sabitlenmiş. Hem yer kaplamıyor hem de yapımı çok kolay .Yılbaşı zamanı hemen hemen tüm büyük marketlerde yapay çam dekoru ve ağaç için çeşitli uzunluklarda ışıklandırma bulabilirsiniz. Bu ikisini aldıktan sonra yapı marketlerden çam dekoru görseldeki gibi  zigzag şeklinde duvara sabitlemek için gereçleri alan ve duvarınıza yerleştirin. Daha sonra aldığınız ışığı çam dekorun hizasında dolayın. Çam ağacınızı duvarın prize yakın olan kısmına yerleştirmeyi unutmayın. Şimdi sıra geldi ağacımızın süslerine 🙂 Yukarıda bahsettiğimiz çam ağacı süslerine ek olarak sizler için bir yeni süs daha bulduk. Evinizde bulunan fazla ampullerin baş kısmını açın içine beyaz ve gri sim dökün daha sonra  aşağıda bulunan görseldeki gibi istediğiniz herhangi bir objeyi içine yerleştirin. Objeyi sabitleme imkanınız varsa önce o işlemi yapın daha sonra simleri dökün. Son olarak ampulün arka kısmına bir ip bağlayın ve ağacınıza asın. Duy kısmı gözünüze çok kaba geliyorsa hasır ipi o kısma bağlayarak kötü görünümü yok edebilirsiniz.

Çelenk Kapı Süsü Yapımı

Kapımızı yılbaşı konseptine göre süslemezsek olmaz:) Görseldeki gibi kolay şekil verilebilir bir tel askı buluyoruz. Düz kısmını aşağı doğru çekerek yuvarlak bir şekil veriyoruz. Daha sonra askının bir ucunu açarak  top ağaç süslerimizi farklı boyut ve renklerde diziyoruz. Sonrasında telimizi tekrar bağlayıp kanca kısmını kurdele ya da hasır ip yardımı ile bağlayarak kapımıza asıyoruz. Mutlu Yıllar 🙂

Klasik Yılbaşı Süslerinin Ötesine Gidelim

Bu sene yılbaşı konseptinizi kendi tarzınıza göre dekore edecekseniz eğer aşağıda bulunan görseller tam size göre. Hem evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz hem de gerçekten orijinal görünüme sahip olan bu yılbaşı dekorlarını görünce kendi tarzını yansıtmak isteyen okuyucularımızla paylaşmak istedik.

Bu içeriğimizde sizlere 2019 yılına girmeden evde kendi yapabileceğiniz dekoratif yılbaşı eşya ve süslerinden bahsettik, örneklerle yardımcı olmaya çalıştık. Yılbaşına az bir zaman kala sizler de evinizin dekorasyonu için hazırlıklarınızı yapmaya başlayın. Evde Mimar ekibi olarak herkese mutlu yıllar dileriz 🙂 .

Bonus: Evinizin bir duvarını kırmızıya boyayarak yılbaşı dekorasyonunuz için muhteşem bir arka fon oluşturabilirsiniz 🙂

İlginizi çekebilir: 120 Adet Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

2 yorum

  1. Sizin sayenizde ailem için harika dekoratif yılbaşı süsleri yapıcam. Teşekkür ederim Evde Mimar !

    21 Kasım 2018, 13:35
  2. Dekoratif sepeti deneyeceğim kesinlikle özellikle meyve kabukları güzel kokacaktır ayrıca bu sepetin içine kokulu mum da koymayı düşündüm. Tavsiyeler güzel ve pratik!

    23 Kasım 2018, 10:59

Bizi Arayın