25 Adet Ofis Dekorasyonu Fikirleri ve Önerileri

Ofisi, çalışma ortamlarını dizayn etmek psikolojik öğeleri de yan yana getirerek mükemmel bir parça yaratmaya benzer. Ev dekorasyonundan farklı olarak ofis dekorasyonu için daha fazla odak noktası daha iyi bir çalışma ortamı oluşturmak gerekir. Bunun standart önerilerin dışına çıkarak çalışanlara uygun hizmet verilen , sektöre uygun bir şeklide dekorasyonu yapılmalıdır. Sizlerin kendini rahat hissettiği ve üretkenliğinizin en fazla olduğu ortamı sağlamak için dekorasyonunuzu oluşturacak olan objeleri ve renkleri özenle seçmelisiniz . Sizleri mutlu edecek olan objeleri ve fotoğrafları etrafa saçarak mutluluğu her an doruklarda yaşayarak motivasyonunuzu tavana çıkarıp verimli bir iş veya çalışma günü geçirebilirsiniz .

1.Çalışma ortamınıza bir lamba ekleyin

lambalıcalismamasasi

Ofis dekorasyonlarında en önem verdiğimiz konulardan olan ışık seçimi ve konumu olacaktır . Çalışma masalarını başında saatlerce odaklanmamız gereken belgeler veya bilgisayarların başında çoğu zaman gözlerimizin ve bedenimizin ne kadar yorulduğunu anlayamayız . Işık seçiminde beyaz ışığı seçerek uykunuzun kaçmasına ve odak sorununuzu ortadan kaldırmak için tercih edebilirsiniz . Araştırmalara göre beyaz ışığın gözü yorduğu söylenmiştir fakat sarı ışık bulunduğu ortamda loşluk yarattığı için bir süre sonra ortamdaki kişilerin uykusunu getirir ve çalışmanıza devam etmeniz konusunda sizleri zorlayabilir .

2.Dekor için bir raf tasarlayın


Ofisinizde gördüğünüzde mutlu olacağınız objelerin bulunduğu bir raf oluşturabilirsiniz , bu sayede hem düzenli görüntü size çalışma azmi verecek hemde sevdiğiniz eşyaların veya kişilerin fotoğraflarını görmek sizi motive edecektir .

3.Değişik objeleri boyayın ve raflarınıza yerleştirin

Kendi ofisinizin rengine göre veya rafınızın rengine göre boyadığınız aksesuarları kullanabilirsiniz . Bu sayede hem yeni ürünler almak zorunda kalmazsınız hemde kendi emeğinizle yaptığınız objeleri ofisinizde sergilemiş olursunuz .

4.Canlı çiçek bulundurun

Masanızda , kitaplığınızda veya oluşturduğunuz raflarda canlı çiçek bulundurmak bulunduğu ortama enerji yaymak ve kötü olan enerjiyi almak konusunda birebirdir . Aynı zamanda radyasyon dolu olan ofislerimizde kendi benliğimizi ve doğayı unutmamak için canlı çiçek bulundurmayı unutmayın .

5.Yumuşak bir yastık bulundurun

 

Bir ofiste neden yumuşak bir yastık bulunmasını öneriyorsunuz diyecek olursanız sizler için cevabımız bütün gün bilgisayar başında çalışan yeni nesiller olarak sağlık açısında bulunduğumuz sandalyede veya oturduğumuz koltukta yumuşak bir yastık bulundurmak hem daha rahat bir şekilde işimize odaklanmamızı sağlayacaktır hemde bel sağlığımız için yararlı bir fikir olacaktır.

6.Bir renk ve tarz belirleyerek ofisinizi veya masanızı o temaya uygun hale getirin

Sizi çalışma ortamınızda iyi hissettirecek olan renklerden oluşan bir tablonun bulunduğu yada sevdiğiniz renklerden oluşan kutuların bulunduğu canlı bir atmosfer yakalayabileceğiniz bir tarz belirleyebilirsiniz .

7.Masanızın yakınında bir takvim bulundurun

İş takibinizi daha iyi yapabilmek , sizin dışında iş arkadaşlarınızın da o ay şirkette neler olacağını görmesi için takvim kullanmak planlı bir büyümemin olmazsa olmazıdır .

8.Çerçeveler ile sevdiklerinizi yanınızda hissedin

Hayatımızın çoğunu geçirdiğimiz ofisimizde sevdiğimiz insanların resimlerini , sevdiğimiz çizgi roman karakteri veya film yıldızlarının fotoğraflarını yerleştirerek ofisinizde güzel bir enerji yaratabilirsiniz .

9.Renkli aksesuarları birleştirin

Beyazın veya grinin hakim olduğu bir ofisiniz varsa sizler için önereceğimiz duvar boyasını değiştirmekten daha ekonomik ve eğlenceli olan renkli aksesuarları seçme fikri olacaktır. Seçeceğiniz renkli masa lambası , renkli kalemler veya canlı çiçeklerle bütün gün boyunca enerjinizin veya moralinizin yüksek olmasını sağlayacaktır.

10.Pegboard dediğimiz delikli tahtaları kullanabilirsiniz

Pegboard adı verilen delikli tahtaları ofisiniz de kullanabilirsiniz , bu tahtalar sizlere bazı notlarınızı gözünüzün önünde durmasını , düzenli bir şekilde durmasını sağlayacaktır .

11.Resimlerinizi asabilirsiniz

Gördüğünüz zaman sizlere mutluluk verecek fotoğrafları veya sözleri asabilirsiniz . Çalışırken bir anda gelen isteksizliğe karşı gözünüzün önüne gelen sevdikleriniz ile tekrardan çalışma hevesiyle dolacaktır.

12.Günlük kullandıklarınız için bir sepet – tepsi hazırlayın

Günlük kullandığınız eşyaları sabit bir yerde toplamak sizin ve çalışanlarınız için oldukça yararlı olacaktır. Düzenli bir görünüm sağlamasının yanı sıra aradığınızın sizin veya diğer ofiste bulunan insanlar tarafından daha kolay, hızlı ve vakit kaybetmeden bulunmasını sağlamaktadır .

13.Rahat ve şık bir sandalye seçin

Uzun süreleri üzerinde geçirmiş olduğumuz sandalyenin rahat olması sağlığımız için oldukça önem taşımaktadır. Sağlığımızı ve sandalyenin rahatlığını düşünürken göz ardı etmememiz gereken bir diğer önemli detayda seçtiğimiz sandalyenin seçtiğimiz tarza ve renklere uygun olmasıdır.

14.Bant ile tarz oluşturup, deforme olan yerleri kapatabilirsiniz

Bant yöntemi çok kullanılmayan ama aslında amaca hitap eden bir uygulamadır . Bu uygulamada hem sağlamaya çalıştığımız bütünlüğü bantlar yardımıyla ekonomik bir şekilde sağlayabilir ve deforme olmuş yerlere bant uygulamasını yaparak o kısmı kapatabilirsiniz .

15.Ofisin tarzına göre bir halı seçin

Ofisinizde halı bulunması size evinizdeki sıcaklığı sağlamak ve kendinizi işe gelmiş psikolojisinden çıkarmak için tercih edilen bir yöntemdir. Size sağladığı ev sıcaklığı eşliğinde daha verimli projeler ortaya çıkaracağınızın farkındayız.

16.Mümkünse açık ofis tercih edin

Kapalı odalarda olmaktansa açık ofisler her zaman daha eğlenceli , verimli ve grup çalışmalarını daha rahat yaptığınız alanlar olacaktır. Kendi takım arkadaşlarınızla bile açık ofiste bir masanın etrafında otururken yan masadaki kişiden fikir alarak bir anda bambaşka bir bakış açısı kazanabilirsiniz.

17.Duvar boyasına özen gösterin

Duvar boyası rengi seçerken dikkat etmeniz gereken bir çok etken vardır bunlardan ilki rengin size ve takım arkadaşlarınıza nasıl bir enerji sağladığını ölçümlemek olacaktır. Bizlerin ofis dekorasyonlarında önerdiğimiz renkler genel olarak açık tonlarda olan ;

  • Deniz kabuğu rengi
  • Melankoli rengi
  • Buz beyazı olmaktadır . Bir de zekayı simgelediği için sarı rengini sizlere değişik ofis dekorasyonları için önerebiliriz .

18. Perde seçimini atlamayın

Ofis dekorasyonu için bir diğer husus ise perde seçimidir , perde seçiminin asıl önemli olmasını sağlayan detay ise istenildiği zaman güneş alan tercih edilmediği zaman ise ofisimize ışığı almayan bir perde tercih etmelisiniz . Burada sizlere önerimiz stor perde ve dikey pvc perdeler olacaktır.

19.Cesurca bir masa rengi veya tarzı seçin

Masa tercihi sizler için oldukça önem taşımaktadır . Bütün gününüzü geçirecek olduğunuz , toplantılarınızı ayarlayıp – görüşmelerinizi yaptığınız bu masanın normal kahverengi sıradan masalardan farklı olmalıdır . Sizi yansıtan ve sevdiğiniz zevklere hitap eden bir zemine sahip olmalıdır .

20.Dosyalarınızı düzenli bir biçimde saklayın

Hem daha düzenli bir çalışma ortamı oluşturmak hemde görsel olarak daha derli toplu bir ortam da bulunmak istiyorsanız dosyalama işlemini tercih edebilirsiniz  . Dosyalamış olduğunuz klasörleri  hazırladığınız özel raflarda sergileyebilirsiniz.

21.Tablolar ve sanat eserleri ile duvarlarınızı süsleyin

Sevdiğiniz renklerde veya ofisinizin tarzına uygun biçimde tablolar seçebilirsiniz . Boyutlarını küçük ve büyük olarak karışık tarzda seçerseniz sizler için daha güzel bir görüntü ortaya çıkacaktır.

22.Ayna kullanmayı unutmayın

Ayna kullanımı bizim odalarınızda da kullanmanıza önerdiğimiz bir detaydır . Feng shui için doğru olmasa da biz küçük olan alanları daha geniş gösterdiği için sıkça öneriyoruz ve tercih ediyoruz . Ofislerinize de bambaşka bir atmosfer yaratmak için ayna kullanmayı unutmayın.

23.Takım arkadaşlarınızın ortamı kişiselleştirmesine izin verin

Sizin ve takım arkadaşlarınızın kendini daha rahat hissedip daha rahat bir şekilde çalışması için çalışma masalarını kişiselleştirmelerine yani gördükleri zaman kendilerine mutluluk veya huzur sağlayan objelerin masalarında bulundurma özgürlüğüne sahip olsunlar.

24.Muhakkak bir kütüphane ekleyin

En önemli adımlardan biri de ofisinize bir kocaman kütüphane eklemek ve rahatlamak için , bilgi için sıkıştığımızda yardımına koşmamız için bir alan oluşturmak. Bu hem görsel olarak sizlere huzur verecek hemde manevi olacak beyninizi ve ruhunuzu doyuracaktır.

25.İlginç aydınlatmalar tercih edebilirsiniz

Aydınlatma olarak yeni ve ilginç olan tasarımları tercih edebilirsiniz klasik masa lambalarından uzak ve kendinize , ofis dekorasyonunuza uygun olanlarla entegre edebilirsiniz .

Bu yazımızda sizler için 25 adet ofis dekorasyonu fikri ve önerisi ile ilgili bir yazı paylaştık. Umarız işinize yarayacak öneriler vardır ve sizlerde ofisleriniz de bizlerin sizlere sunduğu fikirleri kullanırsınız . Biz Evde Mimar ekibi ile istediğiniz zaman iletişime geçebilir ve bizlere aklınıza takılan bütün dekorasyon ile alakalı soruları sorabilirsiniz .

Beyza Gözükızıl

Yazdığım içeriklerin her birini örnekler inceleyip size ilham olacak derlemeler oluşturma gayesi ile yapıyorum. Güzel evlere sahip olmak için bana merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz.

Bizi Arayın