3 Boyutlu Mimari Modelleme Proje Çizimi, Görselleştirme ve Fiyatları

Zaman içerisinde evlerimizde bir takım dekorasyon değişiklikleri yapmak gerekebilmektedir. Yeni bir eve yerleşmeden önce de dilediğiniz gibi iç dekorasyon tasarımı yapabilmeniz için bir iç mimar ve mimari tasarım uzmanında yardım alabilirsiniz. İç dekorasyonda yapacağınız tüm yeniliklerin tecrübeli bir iç mimar tarafından hazırlanması oldukça önemlidir. İç dekorasyonda bir uyumu yakalamak ve kişiliğinize uygun uygulamaların yapılabilmesi için profesyonel çalışmalar yapılmalıdır. Bu yazımızda sizlere böyle çalışmalarda yaptırabileceğiniz 3 boyutlu mimari modelleme proje çizimi , görselleştirme ve fiyatları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

mimarigorsellestimecizimibanner

3 Boyutlu Mimari Modelleme Nedir ve Neden Yapılmalıdır ?

3 boyutlu mimari modelleme çizimleri özel bilgisayar programları yardımıyla proje çizimlerinin gerçeğe en yakın hale getirilmesidir. Bu tasarım uygulamaları programlar konusunda uzman ve teknik çizimleri okuyabilen kişiler tarafından yapılmalıdır.

Tüm iç mimari tasarım çalışmalarında uzman kişilerden yardım almanız oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise evinizin dekorasyonunun yaşam tarzınıza uygun bir biçimde düzenlenmesiyle birlikte hayalinizdeki evi gerçeğe dönüştürülebilmektedir. Bu noktada yapılan mimari proje çizimlerinin rahat bir şekilde incelenebilmesi için bilgisayar programları yardımı ile yapılan 3 boyutlu mimari modelleme tasarımlarından yararlanılmaktadır. Yapılan bu tasarımlar ile teknik proje çizimleri gerçek hayatta görüneceği şekle en yakın biçimde tasarlanmaktadır.

Ayrıca 3 boyutlu mimari modelleme ile projedeki hata oranı minimize ediliyor. Tüm iç mimari tasarım çalışmaları oldukça uğraş ve emek gerektiren, incelik isteyen işlerdir. 3 boyutlu modellemeler ile bu tasarım çalışmalarındaki olası hata ve eksikler önceden fark edilmiş olur ve bu hataların önüne geçilebilir. Uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkan tasarımdaki en ufak bir hata zaman ve maddiyat açısından oldukça büyük kayıplara sebep olabilir. 3 boyutlu mimari modellemeler ile alanında uzman kişiler bu kayıpları engellemiş olur.  

Mimari Modellemenin Avantajları Nelerdir? 

3 boyutlu modelleme günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır.  Tıp sektöründen oyun grafiklerine kadar pek çok çeşitli alanda kullanılan modelleme mimari alanının da olmazsa olmazlarından biridir. Mimari modelleme ise proje halindeki tasarımların sunumunu kolaylaştırmakta ve kabul edilebilirliğini arttırmaktadır. Ayrıca mimari modellemeler inşaat halindeki binalarda beklenmeyen olumsuz durumları en aza indirmektedir. 

3 Boyutlu Mimari Görselleştirme Fiyatları

Mimari görselleştirme fiyatlarını doğru bir şekilde belirleyebilmek için öncesinde hangi işlemlerin yapılacağı planlanmalıdır. Bu planlama içerisinde kaç adet odanın tasarlanacağını ve ne kadar süreceği belirlenebilir. Böylece daha net 3 boyutlu mimari görselleştirme fiyatları sunulabilir. Fiyatlandırma çalışması yapılırken genellikle projeye ne kadar zaman harcanacağı baz alınmaktadır. Bunlara ek olarak projenin süresi çalışacak olan ekibin tecrübesine göre de değişebilir. Mimari görselleştirme işlemine başlamadan önce tüm istenilen bilgiler tasarım uzmanına detaylı bir şekilde aktarılması oldukça önemlidir. Bu bilgiler ışığında 3D mimari görselleştirme fiyatları genel olarak şöyledir ;

Mimari Görselleştirme Süresi Çalışılacak Alanın Büyüklüğü Mimari Görselleştirme Fiyatları
1 -2 Hafta 0 – 50 m2 1000 TL – 2500 TL
2 – 4 Hafta 50 – 100 m2 3000 TL – 4500 TL
4 – 8 Hafta 100 – 500 m2 4500 TL – 6500 TL
8 Hafta ve Daha Fazlası  500 m2 +  +6500 TL

3D Mimari Modelleme ve Mimari Görselleştirme İle Neler Yapılabilir ?

İç mimaride yapılacak tüm değişiklikleri 3 boyutlu bir şekilde modellemek mümkündür. Bu modelleme işlemi sırasında duvar boyası renginden, kullanılacak olan tüm mobilyaların biçimine kadar bütün dekorasyon birimleri net bir şekilde kullanılabilir. Bunun için  mimari görselleştirme esnasında kullanılacak olan tüm birimlerin 3 boyutlu modellemesi çizilmelidir. Ardından bir bütün halinde yaşam biçiminize uygun olan mimari proje birebir ölçülere uyularak 3 boyutlu halde çizilir. Bu modelleme aşamasında ortaya çıkacak olan projenin gerçeğe yakın olması için sanal ışıklandırmalar ve kameralar kullanılmaktadır.

Bunlara ek olarak mimari görselleştirme işlemleri ile yapılacak olan dairelerin satışlarında müşterilere sunum yapma imkanı da sağlanmaktadır. Bir çok inşaat firması günümüzde daire satışlarını daha inşaat işlemi bitmeden yapabilmektedir. Bu satışları yapabilmek içinse müşterilere dairenin bölümlerini ve yapılacak iç dekorasyonunu göstermek önemlidir. İşte bu noktada 3D mimari modelleme ve görselleştirme işlemleri yardıma koşmaktadır. 3D mimari modelleme sunumları sayesinde müşteri aklındaki sorulara cevap bulabilmektedir. Olası müşterilere daha net bir sunum yapma imkanı sunan 3 boyutlu modellemeler ile inşa halindeki binaların satış oranı arttırılabilir.

3D mimari modelleme uygulamaları ile sadece iç dekorasyonda değil, 3D dış cephe ve 3d bina çizimi de yapılabilmektedir.

3 Boyutlu Mimari Modelleme Fiyatları Nelere Göre Belirlenmektedir ?

Yeni bir evin iç dekorasyonunun düzenlemesinde ya da eski bir evin iç dekorasyonunun yenilenmesinde iç mimarlar tarafından teknik proje çizimleri yapılmalıdır. Bu çizimler ile doğru ve uyumlu dekoratif uygulamalar yapılabilmektedir. Ancak her mimari proje çiziminin ve 3 boyutlu modelleme uygulamaların farklı fiyatlandırması vardır. Mimari modelleme fiyatlarına etki eden unsurlar şunlardır :

  • Projenin Büyüklüğü (m2)
  • Projenin Detayları
  • Tasarım Süresi (Saat)
  • Çalışacak Uzman Sayısı

Genel olarak 3 boyutlu mimari modelleme fiyatları 1000 TL’den başlamaktadır. Ancak yukarıdaki unsurlara göre 8.000 TL ve üstüne kadar modelleme fiyatları çıkabilmektedir. Ayrıca modelleme sırasında diğer dış ortamların yer alması da 3D mimari modelleme fiyatlarında değişikliğe sebep olmaktadır. Doğru ve kesin bir fiyatlandırma için uzmanlar tarafından proje detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bu keşif ve inceleme sonrasında tüm aşamalar tek tek belirlenerek nihai bir fiyat ortaya çıkarılacaktır.  

Evde Mimar olarak 3 boyutlu mimari modelleme ve görselleştirme çalışmaları yaptırmadan önce çeşitli örnekleri incelemenizi ve değerlendirmenizi öneriyoruz. Böylece hem yapılacak olan işlemlerin sonucunu önceden tahmin edebilir hem de hoşunuza giden örnekleri iç mimarınız ile paylaşma imkanı bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz :

3D Mimari Tasarım Aşamaları Nelerdir ?

3D Mimari Tasarım Örnekleri ve Yapım Süreci

Bu yazımızda sizlere 3 boyutlu mimari modelleme proje çizimi, görselleştirme ve fiyatları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. 3 boyutlu mimari tasarım hakkında sorularınız için dilediğiniz zaman bize ulaşabilir, öneri ve görüşlerinizi rahatlıkla bize iletebilirsiniz. Evde Mimar olarak hayalinizdeki evi gerçeğe dönüştürmek ve evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın