33 Adet Duvar Dekorasyonu Fikirleri ve Örnekleri

duvardekorasyonuornekleriveonerileri

Duvar dekorasyonu ev dekorasyonunun en kritik öğelerinden biridir. Eğer duvar dekorasyonu doğru şekilde yapılırsa tüm ev dekorasyonu olumlu yönde etkilenir. Bizler de bu içeriğimizde sizler için en güzel duvar dekorasyonu örnekleri ve uzmanlardan derlediğimiz duvar dekorasyonu fikirleri sunmaya çalışacağız. Umarız beğenir ve evinizde uygulamaya karar verirsiniz.bannermimar-04

Dekoratif duvar dekorasyonu yalnızca boya badana faaliyetleri veya uygulamaları ile gerçekleşmez. Tam anlamı ile bir dekorasyon aklını kapsar. Duvar rengi seçimi, duvar boyası uygulamaları tercihi dekorasyonu doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Boş bir duvara can katmak, enerji katmak zor bir durum olsa da yaşam kalitenizi doğrudan etkileyecek çalışmalar arasında yer almaktadır.

1- Büyük resimler ve tablolar kullanın

duvardekorasyonutasarimi

Büyük resimleri ve tabloları kullanırsanız duvar dekorasyonunuza olumlu katkı yaparsanız. Büyük tabloları mobilyalarınız ile uyumlu hale getirerek sağlam bir dekorasyonun temellerine kavuşmuş olursunuz. Minimalist bir tasarıma sade bir tablo hayal gücünüzü genişleterek çalışmalarınızı hızlandıracaktır. Eğer tablo seçiminde derinliği olan sanat eserlerine ağırlık verirseniz küçük evinizi çok daha geniş gösterebilirsiniz.

2- Galeri tarzı duvar dekorasyonu

duvartasarimiornekleri

Bu tarza galeri tarzı dekorasyon ismini verdik. Çalışmalarımızı bu kapsamda organize ederek, evinize canlı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Burada çerçeve seçimlerinizi basit ve birbiri ile uyumlu tasarımları seçerek ilerlemelisiniz.

İlginizi çekebilir: Duvar Çerçeve Dekorasyon Örnekleri ve Kullanım Önerileri

3- El emeğini duvara yansıtın

dogalduvardekorasyonuornekleri

Bir goblen veya duvara asılacak el emeği bir ürün evinize doğal bir görünüm ve enerji katacaktır. Bununla birlikte evinize el emeği ürünlerin girmesi evin manevi gücünü de arttıracaktır.

4- Aynalar odanın ruhudur

aynadekorasyonu

Aynalar dekorasyonun en önemli parçaları arasında yer alır. Eğer aynaları iyi bir şekilde yerleştirebilirseniz evinizin atmosferini de güçlendirebilirsiniz. Duvar dekorasyonu için ise aynaları duvarlara asmak ve geniş tutmak özellikle ışık alan odalarda mükemmel sonuçlar verecektir.

5- Duvarları raflar ile süsleyin

raflarveduvarlar

Raflar hem kullanışlı hem de dekoratif olabilirler. Eğer renkli ve eşyaları fazlaca kullanan bir duvar düşünüyorsanız yaratıcı rafları kullanmak sizi rahatlatacaktır.

6- Tabakları duvarlara yerleştirin

tabaklarduvarlar

Tabaklar ile harika bir duvar dekorasyonu yaratılabilir. Eğer sade ve duvarınıza yakışan tabakları duvarlarınıza yerleştirirseniz göze hoş gelen bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bunun için duvarlarınızı italyan boya ve benzeri çalışmalar ile süsleyebilirsiniz.

7- Dokuma ürünleri duvarlarınıza ekleyin

dokumaduvardekorasyonu

Dokuma ürünlerini, doğal bir görünüm ile duvarlarınıza eklerseniz çok daha konforlu bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte dokuma ürünler eğer mobilyalarınız ile aynı akıl ile meydana gelirse evinize enfes bir doğallık da kazandıracaktır.

8- Asma saksı yerleştirilmesi

saksicicekduvardekorasyonu

Duvar dekorasyonu yaparken doğallıktan yana olmak her zaman avantaj getirir. Eğer siz de duvarlarınızı asma saksılar ile düzenlerseniz harika bir görünüm kazanmanın yanında odanıza da doğal bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

9- Duvara şapka asmak

sapkadekorasyonuev

Duvarlara şapka asmak dekoratif bir görünüm kazanmak için elimizi güçlendiren çalışmalar arasında yer almaktadır. Özellikle otantik bir görünüm seven yaratıcı ruhlu ev sahipleri için duvara şapka asmak enfes bir çözüm olabilir.

10- Duvara notlar yazmak

yazilartasarimlarduvardekorasyon

Duvara notlar yazabilmek, mesajlar ile evin enerjisini yükseltmek harika bir fikir olabilir. Sizler de evinize muhteşem bir enerji katmak istiyorsanız duvarlara notlar yazarak, olumlu enerjiyi, motivasyon dolu bir duvarı rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

11- Kitapları göstermek kültür katar

duvardekorasyonugorseli

Kitaplarınızı göz önünde tutarak kitaplarını büyüsünü evinizin dekorasyonuna yansıtabilirsiniz. İyi bir dekorasyon için şık kitapları güzel raflar ile evinizde sergileyebilir, harika bir duvar dekorasyonu için temeller atabilirsiniz.

12- Kurutulmuş çiçekler güzeldir

duvardekorasyonuornekleri

Çiçeğin en kuru hali bile harika etkiler yapabilir. Evinizin bir bölümüne yerleştirdiğiniz kurumuş çiçekleri eğer sade duvarlar ve renkli mobilyalar ile kombinlerseniz eviniz harika değişimine siz dahi şaşırsınız.

13- Yaratıcı takvimleri ekleyin

takvimliduvardekorasyonu

Eğer duvarlarınıza yaratıcılık katarsanız evdeki mutluluğunuzun artışına da katkıda bulunursunuz. Yaratıcı duvarlar size hem enerji verir hem de duvar dekorasyonu için sizlere güç verecektir.

14- Tavanlarınıza önem verin

tavanveduvardekorasyonu

Tavanların varlığı duvarlara güç verir. Enerji dolu ve hedef gösteren bir tavan oluşturursanız duvar dekorasyonu için de bir güç elde edebilirsiniz. Şık ve yaratıcı bir tavan güzel bir duvar dekorasyonu için size tahmin edemeyeceğiniz bir avantaj sağlar.

15- Manyetik duvarlar kullanabilirsiniz

manyetikduvarlardekorasyon

Manyetik duvarlar, üzerine cisimlerin yerleştirildiği ve zaman zaman değiştirilebilen duvar çeşididir. Duvar dekorasyonu için size yaratıcı bir güç veren manyetik duvarlar için enfes tasarımlar ve harika atmosferler oluşturabilirsiniz.

16- Dikey bahçeler deneyin

dikeybahcedekorasyon

Dikey bahçeler ile duvarlarınızı dekore etmek hem duvarlarınızı büyük gösterir hem de dekorasyonunuza direkt olarak katkıda bulunurlar. Dikey bahçeler dizayn ederken saksılarınızın son derece doğal gözükmesine dikkat etmelisiniz.

17- Duvar sepetlerini deneyin

sepetduvardekorasyonlari

Duvarlarınıza sepetlerinizi yerleştirerek doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Sepetlerin doğal gücünü duvarlarınıza yansıtarak enfes bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

18- Köşeleri aydınlatın

isiklandirmakose

Köşeler ölü alanlar değil canlı alanlar olmalıdır. Eğer köşeler iyi bir şekilde ışıklandırılsa duvara da can gelir, enerji dolu bir görünüm elde edilir.

19- 3 boyutlu tasarımları kullanın

3boyutluduvartasarimlari

3 boyutlu tasarımları özellikle geniş duvarlarınız varsa tavsiye ediyoruz. Duvarlarınıza bir canlılık katarken duvarlarınızın dekorasyonunun da enfes bir şekle bürünmesini sağlar. Özellikle 3 boyutlu tasarımların günümüzde modern ev dekorasyonunu temsil etmesi de ev eşyalarınız aynı akıma sahipse enfes bir uyum içerebilir.

20- Siyah beyaz her zaman güzeldir

siyahbeyazduvardekorasyonu

Siyah ile beyazın uyumu her zaman güzel bir birliktelik sağlar. Zıtlıkların uyumu güzellik içerir. Sizler de evinizi beyaz ile siyah tablolar ile eşyalar ile dizayn edebilirsiniz.

21- Duvar saati kullanın

duvardekorasyonuvesaati

Boş duvarınızı güzelleştirmenin bir diğer şık ve kullanışlı yolu da duvar saati kullanmaktır. Mobilyalarınız ve kişisel tarzınıza uygun minimalist, klasik, antika ya da modern saat seçeneklerinden birini seçip hem zamanın farkına varmanız hem de duvarınızı dekore etmeniz mümkün.

22- Tuğlalarla doku kazandırın

tuglailedekorasyon

Eğer yalnızca boya olan duvarlar size boş geliyor ama aksesuarlarla süslemek için uğraşmak istemiyorsanız, duvarlarınıza doku kazandırmak oldukça mantıklı bir seçenek olacaktır. Seçeceğiniz bir duvaranızda tuğlaları kullanarak ortamınızı oldukça romantik ve sıcak göstermeniz mümkün. Tuğlaları kullanmak istemiyorsanız üç boyutlu duvar taşları aynı görevi görecektir.

23- Fotoğraf çıktılarıyla duvarlarınızı süsleyin

duvarfotograflaridekorasyonu

Eğer duvarlarınızı tablolarla ve sanat eserleriyle kaplamak istiyorsanız ama bunun için yeterli bütçeniz yoksa internetten beğendiğiniz fotoğrafların çıktısını alıp çerçeveleyerek duvarınıza asabilirsiniz. Böylece ekonomik ve kolay yoldan duvarlarınızı kendi galerinize çevirebilirsiniz.

24- Sarkan çerçevelerle eğlenceli duvarlar

farekapanidekorasyonu

Yatak odanızda sevdiklerinizin fotoğraflarını sergilemenin çok daha eğlenceli ve sıradışı bir yolunu arıyorsanız size çerçevelerinizi sarkıtmanızı önerebiliriz. Çerçevelerinize bağladığınız ipi duvarın önünde kalacakları şekilde tavandan ya da bir nişten sarkıtabilirsiniz.

25- Farklı boyutlardan yararlanın

cerceveduvardekorasyon

Küçük, orta ve büyük olmak üzere farklı gruplar halinde duvarlarınıza asacağınız tablo veya fotoğraflarınız duvarınıza tam bir sanat galerisi havası katacaktır.

26- İddialı ve modern bir kitaplık

duvardekorasyonukitaplar

Siz de bir kitaplık istiyor ama bunu sıradan durmasını istemiyorsanız, modern tarzda ve ilgi çekici bir kitaplık için metal iskelet ve ahşap raflardan yararlanabilirsiniz. Bu modern görünüm çalışma odanızın duvarına oldukça yakışacaktır.

27- Kilim veya halı kullanın

kilimduvardekorasyonuevdemimar

Geleneksel bir tarzınız varsa ya da evinizde bir şark köşesi yaratmak istiyorsanız duvarlarınızı dekore ederken etnik motifli halılar ve kilimlerden yararlanabilirsiniz. 

28- Alçıpanı deneyin

duvardekorasyonuornekleri

Duvarlarınızı tek bir çerçeve asmadan, tek bir raf eklemeden dekore edebilirsiniz. Alçıpanlar ile seçeceğiniz bir duvarınızda raf görünümleri yaratabilir, aksesuar ve fotoğraflarınızı buralara yerleştirebilir, duvarınızı hareketlendirebilirsiniz.

29- Parçalardan bütünü oluşturun

parcabutun

Duvarınızda farklı ve modern bir görünüm elde etmek istiyorsanız iki ya da üç parçanın bir bütünü oluşturduğu tablolardan yararlanın. 

30- Duvarınızı kişisel sergi alanınız yapın

duvardekorasyonukisisel

Eğer bir hobi ya da koleksiyon sahibiyseniz boş duvarlarınız bunları sergilemeniz için en iyi alanlardır. Duvarınıza yerleştireceğiniz raflar ya da çerçevelerle koleksiyonlarınızı ya da madalyalarınızı sergileyebilirsiniz.

31- Duvar kağıtlarını kullanın

duvarkagitlariduvardekorasyon

Boş duvarlarınızı daha dolu göstermek için çeşit çeşit ve birbirinden farklı alternatifteki duvarkağıtlarından yardım alabilirsiniz. Desenli veya üç boyutlu duvar kağıtları ortamınıza hareket katmanız için size yardımcı olacaktır.

32- Ahşap ile kaplayın

ahsapduvardekorasyonlari

Rustik tarzda bir oda dekore etmek istiyorsanız seçeceğiniz bir duvarı ya da bütün duvarlarınızı ahşap ile kaplayabilirsiniz. Ahşap görünüm mekanınıza sıcak bir hava katacak ve boş bir duvar görünümünden sizi kurtaracaktır. 

33- Paloroid fotoğraflar kullanın

paloraidduvardekorasyonu

Yatak odanızda özellikle genç odalarında çerçeveli fotoğraflar sergilemek yerine paloroid fotoğrafları kullanabilirsiniz. Duvarınıza uçlarından asacağınız ya da bantlayacağınız iplere paloroid fotoğraflarınızı renkli minik mandallarla asabilir ve sıcak bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu görüntüyü yine duvarınıza asacağınız ışıklarla tamamlayabilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Şahane bir ev için duvar dekorasyonu büyük önem taşır. Eğer güzel bir duvar dekorasyonu oluşturabilirseniz evinizdeki huzur ve mutluluğunuz da o ölçüde artacaktır. Duvarınızı esas olarak sadelik ve boşluk anlayışı ile dizayn etmelisiniz. Bu anlayış genellikle evinizin ışıklandırılmasına ve duvarlarınızda boşlukların bulundurulmasına göre değişmektedir. Eğer tablolarınızı iyi bir biçimde dizayn etmek istiyorsanız fazla boşluk az eşya stratejisi ile çalışabilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Duvar dekorasyonu yaparken pek çok etmene tam olarak dikkat etmek gerekir. Genellikle yanlış yapılan çalışmalar yoğun bir şekilde duvara yerleştirilen eşyalardan kaynaklanmaktadır. Duvarların üzerindeki ağırlığı arttırdığınızda dekorasyon için güçsüzleştirmiş, dekorasyon ağırlığını bozmuş olursunuz. Bunun için dekorasyon ağırlığını iyi dengelemeli, sade anlayışınızdan vazgeçmemelisiniz.

Yaratıcı Duvar Dekorasyonu Örnekleri

Yaşantımızın her anını ev ya da iş yerinde geçirmekteyiz. Zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz bu kapalı alanlar, enerjimizi de etkilemektedir. Bu yüzden obje ve renk seçiminde oldukça dikkat etmeliyiz. Özellikle şık ve konforlu tasarımlar oluşturulmalıdır. Sizde hem tarzınızı hem de kişiliğinizi yaratıcı duvar dekorasyonlarına dökerek kendinize ve misafirlerinize tebessüm ettirebilirsiniz. Boş duvarlar bizleri rahatsız etmektedir. Boş duvarları farklı ve yaratıcı duvar dekorasyonları ile canlandırmalıyız. Yıllardır yerini korumakta olan kanvas tablolar, ayna ve stickerler, led aydınlatmalar, raflar, çerçeveler, kendi yaratıcılığımızla yapabileceğimiz eşyalar ve seramik tarzı dekorlar, duvar kağıtları gibi örneklemeler yapabiliriz. Duvar dekorasyonu sadece salon ve oturma odalarında değil evin her bölümünde kullanılmalı. Dekorlar görünüş dışında eve genişlik ve derinlik de katarlar. Mutfakta kullanacağımız raf, yatak odasında duvar kağıdı, salonda çeşitli tablo ya da çerçeveler gibi daha bir çok örnekler ile çoğaltabiliriz.

Modern Tarza Uygun Duvar Dekorasyonu Fikirleri

Modern tarza uydun duvar dekorasyonları için pek çok alternatif bulunmaktadır. Her boşluğu aksesuar ile doldurmak dekorasyon yapıldığı anlamına gelmez ve bu bir hatadır. Olması gereken az ve estetik öğelerle doldurmaktır. Örneğin; boya ile duvara kendi yazınızla yazı yazabilirsiniz, büyüklü küçüklü çerçeveleri aynı renk boyayarak asabilirsiniz, birbirinden farklı duvar kağıtları kullanabilirsiniz, led ışıklar ile duvarınıza renk katabilir, ahşap malzemeler kullanarak duvarlarınızı süsleyebilirsiniz. Sarkan bitkiler, üç boyutlu duvar panelleri, farklı boyutlarda ve tarzlarda raflar, varaklı aynalar, çeşitli mum ve mumluklar kullanmak da yaratıcı olacaktır.

 

Bu yazımızda sizlere evinizi güzelleştirmek için kritik öneme sahip olan duvar dekorasyonu hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizlere faydalı olmuştur. Siz de kendi evinizdeki değişimleri nasıl yapmanız konusunda merak içerisindeyseniz bizimle dilediğiniz an iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi Evde Mimar ekibi ile paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yatak odası dekorasyonu

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın