3D Mimari Tasarım Aşamaları Nelerdir ?

Mimari tasarım günlük hayattaki yapı ve mekanların belirli kurallar doğrultusunda tasarlanmasıdır. 3D mimari tasarım yapmak ise bu aşamayı oldukça kolaylaştıracaktır. İstenen binanın iç ve dışının kolayca tasarlanmasını ve tasarımın kolayca değiştirilmesine olanak sağlar. Proje çizim aşamasında olan bina ya da evlerin gerçek hayattaki görünüşünü daha rahat bir şekilde inceleyebilmek için yapılan 3D mimari tasarım uygulamalarında belirli aşamalar bulunmaktadır. Bu işlemler sayesinde bir yapıda yapılacak olan uygulama ve dekorasyon çalışmalarını gerçek görüntüler ile inceleme şansınız olacaktır. Ancak doğru bir çalışma yapılabilmesi için 3D mimari tasarım aşamaları doğru ve titiz bir şekilde yapılmalıdır. Bu içeriğimizde sizlere 3D mimari tasarım aşamaları nelerdir ve yapım aşamasında nelere dikkat edilmelidir sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Neden 3D Mimari Tasarım Yaptırılır ?

Üç boyutlu mimari tasarım çalışmaları bilgisayar programları ile mimari projelerin gerçekçi ve etkileyici bir hale dönüştürülmesine yardımcı olmaktadır. Evinizde yaptırmak istediğiniz tüm yenilikleri teknik çizimden incelemek oldukça zor olabilmektedir. Bunun yerine 3D mimari tasarım çalışmaları ile tıpkı bir fotoğrafta olduğu gibi evinizdeki yeni dekorasyon uygulamalarını inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte internet üzerinde bulduğunuz ve hoşunuza giden mimari tasarım örneklerini ve çalışmalarını anlaştığınız iç mimar ile paylaşabilirsiniz. 3D tasarım yapmak size zaman kazandırmakla birlikte tasarlanan alanın her açıdan görüntülenip incelenmesini de sağlar. Bu da olası hataları en aza indirmenizi sağlar. 3D mimari tasarım, dış cephe ve detayları daha net ortaya koyar. Böylece uygulama aşamasında büyük bir kolaylık sağlanır. 2D tasarım son kullanıcı tarafından 3D mimari tasarıma göre çok daha zor anlaşılmaktadır. 3D tasarımlarla elde edilen sonuç sizin beklenti ve isteklerinize her zaman daha yakındır.

salon3dmimaritasarimornegi

3D Mimari Tasarım Aşamaları

Bir 3D mimari tasarım çalışmasından önce kesinlikle bitirilmiş bir mimari proje çizimi yapılmış olması gerekir. Mimari tasarım uzmanı bu çizilen mimari projeye birebir sadık kalarak bilgisayar programı üzerinden üç boyutlu tasarımı ortaya çıkarabilir. Ancak herhangi bir tasarıma başlamadan önce yapılması gereken ilk işlem kütüphane derlemesi yapmaktır. Çeşitli tasarımlar, duvar renkleri ve mobilyaların oluşturduğu bir eşya kütüphanesi tasarım sürecini oldukça hızlandıracaktır. Aynı zamanda bir mimari tasarım sürecine başlamadan önce 3D modelleme fiyatları hakkında anlaşacağınız tasarım uzmanından detaylı bilgileri almanızda fayda vardır. Bu aşamalardan sonra denemek için örnek çizimlerin yapılması çok önemlidir. Bu deneme tasarımı önceden hazırlanan kütüphaneyle birlikte ilk detayları oluşturmuş olur.

Ardından bitirilmiş olan mimari proje çizimi üzerinden evin temel tasarımları yapılır. Bu temel tasarım aşamasında odaların büyüklüğü ve zeminlerin kaplaması gibi detaylar belirlenmektedir. Tıpkı bir inşaat yapımına benzeyen 3D mimari tasarım aşamasında ölçülerin doğru bir şekilde okunması ve buna göre işlenmesi önemlidir. Ölçülerde yapılacak en küçük bir hata mimari tasarımın ilerleyen aşamalarında büyük sorunlar ortaya çıkarabilir.

3dmimaritasarietkileyicimutfakornegi

Evin ya da binanın ana hatları ortaya çıkmaya başladıktan sonra sırada detay çalışmaları vardır. Varsa asma tavan ya da alçıpan uygulamaları 3D mimari tasarıma eklenir. Daha sonra mutfakta ve banyoda kullanılacak olan eşyalar, genel mimariye sadık kalınarak seçilir. Bu noktada konut sahibinin günlük yaşantısına ve kişiliğine uygun seçimlerin yapılması oldukça önemlidir. Bunun için ise konut sahibini anlayan ve isteklerini önemseyen bir iç mimarla çalışmak gerekmektedir. Mimar seçimi istediğiniz eve ulaşmak için önemli bir adımdır. Mimari proje ve tasarımlar estetik bir yaşam alanına sahip olmanıza olanak verirken bir yandan da konut içerisindeki bölümlerin rahat bir şekilde kullanılabilir olmasını sağlamalıdır. Hem görsel açıdan doyurucu hem de konforlu bir uygulama elde etmek için aşağıda sizin için hazırladığımız örnekleri inceleyebilirsiniz.  

3D mimari tasarım aşamalarının sonunda ise tüm detaylar ortaya çıkmaktadır. Duvarda kullanılacak olan boya renklerinden, zeminde kullanılacak olan kaplamalara ya da aydınlatma çeşitlerine kadar tüm detaylar üç boyutlu bir biçimde tasarıma işlenir.

Tüm 3D mimari tasarım aşamaları tamamlandıktan sonra, bilgisayar programları üzerinden gerçekçi bir görüntü alınabilmesi için render alınması gerekmektedir. Render alınmadan önce ise ışıkların ve kamera açılarının doğru bir şekilde yerleştirilmesi de önemlidir.

3dmimaritasarimmodernoturmaodasiornek

3 Boyutlu Mimari Tasarım Uygulama Alanları Nelerdir ? 

İç mekan ve her türlü yapı ve dış mekan tasarımında 3D mimari tasarım kullanılır. Ayrıca dekorasyon işleriniz için de 3D tasarım kullanabilirsiniz. Böylece istediğiniz yapının gerçeğe yakın ve fonksiyonel bir görüntüsünü elde etmiş olursunuz. 

Mimari Tasarım Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

3D mimari tasarım için bir çok bilgisayar programı kullanılabilmektedir. Tasarımı yapacak olan kişinin bu programlarda uzman olması ve 3D mimari tasarım aşamaları ve çalışmalarını titiz bir şekilde uygulaması gereklidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise mimari görselleştirme işlemleri ile mimari proje çizim işlemlerinin birbirinden oldukça farklı uygulamalar olmasıdır. Sizde hayalinizdeki eve kavuşmadan önce 3D mimari tasarımını yaptırmak istiyorsanız tecrübeli ve profesyonel tasarım uzmanları ile çalışmalısınız. Bunlara ek olarak mimari tasarım tamamlandığında rahatlıkla istediğiniz değişiklikleri mimarınız ile paylaşmalısınız. Böylece mimari proje üzerinde gerekli değişiklikler yapılarak tam olarak hayalini kurduğunuz eve sahip olabilirsiniz.

3dmimaritasarimnedenyapilir

İlgili içeriğimiz : https://www.evdemimar.com/3d-mimari-tasarim-ornekleri-ve-yapim-sureci/

Bu yazımızda sizlere 3D mimari tasarım aşamaları nelerdir ve yapım aşamasın sırasında nelere dikkat edilmelidir sorularının yanıtlarını vermeye çalıştık. Aklınızdaki soruları dilediğiniz zaman bize iletebilir, öneri ve görüşlerinizi rahatlıkla ekibimiz ile paylaşabilirsiniz. Evde Mimar olarak evinizi güzelleştirmek ve sizi hayalinizdeki eve kavuşturmak için biz daima hazırız.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın