4 Mevsim Kalmak İsteyeceğiniz Yazlık Ev Dekorasyonu

yazlık-ev

Aylarca süren okul veya çalışma sürecinin sonunda herkes iyi bir tatil yapmak ister. Burada genellikle tercihler ikiye ayrılır: Birincisi otel tatili yapmak isteyenler, ikincisi yazlık da tatil yapmak isteyenler.

mimarigorsellestimecizimibanner

Otel tatili ilkin daha cazip gelse de otel içinde durulan süre uzadıkça tatil sıkmaya başlar ve otelin fırsatlarından yararlanmak için insanların kendilerini bilinçli olarak otelde hapsetmesi, bu hapsin neticesinde alınan kilolar, tatili can sıkıcı hale getirebilmektedir. İşte bu nedenle burada yazlık seçeneği özellikle son yıllarda ege bölgesi başta olmak üzere rağbet gören bir tatil seçeneği haline gelmiştir. Müstakil, bahçeli veya siteli gibi birçok tercih hakkınızın bulunduğu yazlıklar, satın almanın yanı sıra sezonluk ya da birkaç günlük kiralama seçenekleri ile yazlıkçıların tasarılarına göre farklı şekillerde planlanmıştır. Doğru yazlığı seçerken yazlığın konumu, duvarlarının durumu, denize veya markete yakınlığı gibi birçok faktör göz önüne alınır. Lakin, bu faktörler evi almadan önce düşünülecek şeylerdir, bir de evi aldıktan sonra yazlık ev dekorasyonunun nasıl yapılacağı vardır. Bu noktada Evde Mimar ekibi olarak size birtakım fikirler, tavsiyeler ve örnekler sunacağız.

Yazlık Ev Dekorasyonunda Kullanabileceğiniz Pratik Fikirler

Kendi evinizde olduğu gibi yazlığınızda da ev dekorasyonu önemlidir. Özellikle dekoratif düzenin uyum içinde olması psikolojik açıdan size fazlasıyla olumlu yansıyacaktır. Bu bağlamda yazlık ev dekorasyonunuz da kullanabileceğiniz bazı renk tavsiyelerinde bulunmak gerekirse, öncelikle limon sarısı duvar boyasını önerebiliriz. Limon sarısı rengi içerdiği renk tonlarından ötürü tıpkı yaz mevsimi gibi bulunduğu ortama enerji ve pozitiflik verir. Limon sarısı rengi duvarınızın üstüne asacağınız bir tablo da bu uyumu daha da arttıracaktır.

Bahsedeceğimiz bir sonraki renk ise ismini okurken bile insanın yüzüne tebessüm bırakan bebek mavisi rengidir. Yaz mevsimi, doğayı en canlı haliyle görmemiz ve gökyüzünün en açık olduğu dönem olduğu için bebek mavisi yaz mevsimi ile uyumlu bir şekilde yazlık ev dekorasyonunuzun parçası haline gelir.

 

Yazlık Ev Düzenlemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazlığınızın ev dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken şeylerin başında fazla eşya ile yazlığınızı eşyaya boğmamak vardır. Fazla eşya sizin için hem ekstra bir maliyet hem de zaten sıcaklığında etkisiyle içeride çok durmayacağınız için fazla eşya satın almaya kafa yormanıza gerek yok, bu bakımdan yazlığınız için minimalist bir anlayış isabetli olacaktır. Burada önem vermeniz gereken asıl yer balkon, bahçe veya çardak gibi gün içinde daha çok vakit geçireceğiniz yerleri düzenlemek olmalıdır. Yaz mevsiminin verdiği canlılık ve enerji, bitki yetiştirmeniz ve bahçeyle uğraşmanız için de güzel bir fırsat olacaktır. Yazlık ev dekorasyonunuzda bitkilerin ana aktör olmasını tavsiye ederiz. Özellikle yeni bir hobi edinme ve organik tarım üzerinden gıda masrafınızı azaltmaya vesile olması ile tabiri caizse börtü böcekle haşır neşir olmanız hem cebinize hem de içinize iyi gelecektir.

Yaz mevsimi birçok kişinin favori mevsimidir. Ama yaz mevsiminin can sıkıcı bir yönü vardır, o da böceklerdir. Yaz mevsiminde özellikle sayıları iyice artan sivrisinek ve kara sinekler keyfinizi kaçırabilir. Onlar sizin keyfinizi kaçırmadan siz onları kaçırmak için pencerelere ve balkon kapısına sineklik takmanızı öneririz. Sineklik tamam, böcekler ile mücadeleyi yendik. Şimdi sıra yazı yaz yapan sıcaklar ile mücadele etmeye geldi. Son yıllarda artan küresel ısınma ile birlikte sürekli rekor kıran sıcaklıklara karşı bulunduğunuz ortamın sıcaklığını bilinen oda sıcaklığında tutmak için birçok bölgeye etki edebilecek bir klima almanız aşırı derecede önemlidir.

Çıkmak İstemeyeceğiniz Yazlık Ev Dekorasyon Örnekleri

Son yıllarda yazlık evleri dış tasarım açısından çeşitli şekillerde inşa edilmektedir. Bu yazlık ev türlerine; Japon evleri, ahşap evler ve taş evler örnek olarak gösterilebilir. Evinizin dekorasyonunu da bu farklı türlere göre ayarlamanız yazlığınızın uyumunu arttıracaktır. Mesela yazlığınız Japon ev tarzında ise Japon bitkiler ile evinizi süsleyebilirsiniz.

Ailecek veya arkadaşlarınızla gideceğiniz bir yazlık tatili düşünün. Bu tatilde balkonda koyu sohbete dalmak gibi yoktur ve yazlık eviniz eğer çatı katı da içeriyorsa balkona koyacağınız bir salıncaklı oturak çok işinizi görecektir. Hele bir de manzarası varsa işte o zaman dünyada sizden daha huzurlusu yok demektir. Sohbet bittiğinde hafiften kestireyim dediğinizde bu salıncaklı oturağa usulcacık uzanıp kısa kestirmeniz de aynı şekilde sizi mutlu edecektir. Şahsen bunları yazarken yüzümde bir gülümseme belirdi bir de bu dekorasyonu gerçekten yapmak ne kadar tatmin edecektir hayal bile edemiyorum.

Evet balkondan bu kadar bahsedip salondan, odalardan ve mutfaktan bahsetmemek olmaz. Evin bu köşeleri için yukarıda yazıldığı gibi yaz mevsiminin ruhuna uygun renkler tercih etmek doğru karar olacaktır ve dekorasyonda bitkilerin kullanılmasının yanı sıra geri kalan dekorasyonlar kendi evinizde nasıl dekorasyon yapıyorsanız yazlığınızda da öyle dekorasyon yapabilirsiniz. Bu konu da Evde Mimar ekibi olarak daha önceden hazırladığımız içeriklere göz atmanızı tavsiye ederiz:

Bugün size yazlık ev dekorasyonları hakkında birtakım tüyolar, fikirler ve örnekler sunduk. Detaylı bilgi için iletişim adreslerimizden bize 7/24 ulaşabilirsiniz.terastayeşilbitkivebambu

Ali Ilgaz Karataş

Birbirinden farklı ve ilgi çekici ev dekorasyon fikirlerini sizlerle burada paylaşacağım.

Bizi Arayın