5 Adımda Modern Ev Döşeme Taktikleri

evdosemetaktikleri

Evini dekore etmek isteyen herkesin aklında soru işaretleri vardır. Hangi tarz daha uygun, daha kullanışlı gibi birçok soruya yanıt ararlar. Çünkü evinizin dekorasyonu her zaman kişiliğinizi, zevkinizi ve mali imkanınızı yansıtır. Evinize gelen misafirlerinizin sizin ne kadar tarz sahibi bir insan olduğunuzu düşünmesini istersiniz. Bununla birlikte bazı basit, ucuz aynı zamanda iyi seçilmiş parçalarla şık, modern bir dekorasyon elde etmek mümkündür. Bu yazımızda size modern tarzda ev döşemek için gereken ipuçlarıyla beraber diğer tarzlardan da kısaca bahsedeceğiz. Modern dekorasyon hakkında daha ayrıntılı bilgiler ve dekor önerileri için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Modern Salon Dekor Ürünleri 

bannermimar-05

Modern Ev Döşemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Modern dekorasyon son zamanlarda gün içinde hayatın kargaşasıyla fazlasıyla yorulmuş evine geldiği zaman dinlenmek isteyen, sadeliği seven, kalabalıktan hoşlanmayan birçok insan tarafından sıklıkla tercih edilen bir tarzdır. Modern tarzda dekore edilen evlerin temelinde sadelik, ferahlık vardır ve kişinin bütün negatif enerjisini alıp pozitif enerjiyle yükler. Sizin için modern tarza sahip bir ev için gerekenleri beş adımda özetledik.

  • Sade bir tarz benimseyin.

İlk dikkat etmeniz gereken şey dekorasyonunuzu sade ve basit tutmaktır. Modern tasarımı en iyi tanımlayan kelimeyi hatırlayın ve onu mekanınıza dahil ettiğinizden emin olun. Seçtiğiniz parçalar fazla iddialı olmayan basit ama modern parçalar olmalıdır.

  • İşlevselliği göz önünde bulundurun.

Modern tarzda döşenmiş bir alanda eşyalara ulaşmak ve kullanmak kolay olmalıdır. Bu nedenle evinizden işlevi olmayan eşyalarınızı çıkarın. Sonrasında mobilyalarınızı kullanabileceğiniz en rahat şekilde yerleştirin ki ulaşması ve kullanması kolay olsun. Örneğin mutfağınızda biblo, bitki gibi aksesuarlarla çalışma alanınızı ve erişiminizi kısıtlamayın, geniş tutun. Böylelikle rahat bir biçimde çalışabilirsiniz.

  • Nötr renkler kullanın.

Bir sonraki başlığa gelecek olursak modern tarz altında geniş, ferah, aydınlık mekanlar daha çok göz önüne çıkmaktadır. Doğal ışıktan en iyi yararlanabileceğiniz mekanlar geniş pencereli mekanlardır. Böyle bir şansınız yoksa açık tonlu nötr renkler ile de bunu sağlayabilirsiniz. Duvarlarınızda kullanacağınız gri, beyaz, kahverengi ve bunların açık tonları odanızın alamadığı doğal ışığı arttıracaktır.

  • Odak noktaları belirleyin.

Her ne kadar nötr renkler ve sade mobilyalar kullanılsa da modern dekorasyon sıkıcı değildir. Kendi zevkinize göre canlı renklere sahip odak noktaları belirleyip odanıza bambaşka bir hava katabilirsiniz. Bu bazen bir halı bazen bir tablo bazen de odanızın ambiyansını değiştirecek farklı şekillerde bir ayna olabilir. Tamamen size kalmış.

  • Fazlalıklardan kurtulun.

Fazlalıklardan kurtulun çünkü modern tarzın mottosu ‘Ne kadar az o kadar iyi’ dir. Evinizdeki sırf beğenerek aldığınız için tuttuğunuz, kalabalık görüntü yaratan, odanızın havasıyla bütünlük sağlamayan bütün parçaları atın. Böylelikle evinizde doğal boşluklar oluşacaktır ve daha ferah bir hava yaratmış olacaksınız.

 Modern dekorasyonu sizin için beş adımda özetlemeye çalıştık. Gelin şimdi birlikte diğer dekorasyon tarzlarına bir göz atalım.

İskandinav Tarzı Ev Döşeme Nasıl Olmalı?

İskandinav tarzı modern ve minimalist tarz ile oldukça benzerdir. Yılın yarısının gece olduğu Finlandiya, Danimarka ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinde ortaya çıkmıştır. Hal böyle olunca evleri olabildiğince aydınlık tutmak için beyaz ve diğer açık renkleri kullanmışlardır. Bu nedenle bu tarzın temelinde beyaz vardır.  Ahşap detaylar, doğal unsular  ve el yapımı aksesuarlar da bu tarzın olmazsa olmazlarındandır.

Vintage Ev Döşeme İçin Küçük Tüyolar

Vintage dekorasyon, eskiyi seven ve yaşamında eskilerin o naif dokusunu hissetmek isteyen insanlar tarafından tercih edilen bir dekorasyon türüdür. Vintage dekorasyonda kullanılan parçalar geçmişten kopup gelmiştir, genellikle 1920-1950 yıllarından kalma aksesuarlar kullanılır. 100 yıldan daha eski olanlar antika sınıfına girdiği için 100 yaşından az olan parçalar ile günümüz mobilyalarının harmanlanmasıyla dekorasyon bütünlüğü sağlanır. Bu parçalar kimi zaman aile yadigarı kimi zaman antikacılardan alınan parçalar olabilir. Kimi zaman da yeni mobilyalar belli eskitme teknikleriyle vintage dekora uygun hale getirilebilir. Eskitme mobilyalar, çiçekli desenler bu tarzın vazgeçilmezleridir. Açık mavi, yeşil ve pembe de sıkça kullanılan renklerdendir.

Klasik Ev Döşemenin Olmazsa Olmazları

Klasik dekor modern dekorun tamamı ile zıttı diyebiliriz. Modern dekor ne kadar sade ve basit ise klasik dekor o kadar ağır, gösterişli ve göz alıcıdır. Kadife kumaşlar, ipekler, taşlar, varaklı ince işlemeli mobilyalar ve aksesuarlar klasik stilin önemli tamamlayıcılarıdır. Evinizi klasik tarzda dekore ederken süslü aksesuarlardan, gold detaylardan kaçınmayın. Mobilyalar kadar avizelerde de süslü tercihler yapabilirsiniz. Klasik dekora sahip evinizde adeta saraylarda yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Kendi sarayınızı nasıl dekore edeceğiniz tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Ev Döşeme Tarzları Nasıl Birleştirilir?

Evinizi dekore ederken belli bir tarzda sabit kalmanız gerekmez. Birden fazla tarzı birleştirip ortaya güzel sonuçlar çıkarabilirsiniz. Modern tarzda döşediğiniz salonunuza metal borular, sarkıt lambalar ekleyerek endüstriyel tasarımla harmanlayabilirsiniz. Endüstriyel tarzda evinizi dekore ederken rustik ögeler kullanıp rustik ev dekoru havası katabilirsiniz. Tamamen sizin zevklerinize, isteklerinize ve tabi ki hayal gücünüze kalmış.

Bu yazımızda modern dekorasyonla ilgili bilgileri derledik ve beş başlıkta özetlemeye çalıştık. Ayrıca en çok tercih edilen diğer dekorasyon türleri hakkında küçük bilgileri sizlerle paylaştık. Umarız işinize yarar ve evinizin yeni dekorasyonunda bizim de bir payımız olmuş olur. Merak ettiğiniz veya danışmak istediğiniz herhangi bir konu olursa istediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Ayşenur İlkdoğan

İstanbul teknik üniversitesi iç mimarlık öğrencisiyim. Birikimlerimi ve öğrendiklerimi burada sizlerle paylaşacağım.

Bizi Arayın