6 Adımda Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

bannermimar-05

Teknik ismi kanallı ısıtma sistemi olan petekler, evin ısınmasına yarayan cihazlardır. Peteğin içerisinde yer alan kanallardan sıcak su geçerek ısıtma fonksiyonu gerçekleşir. Petekler evlerde daha temiz bir görünüm ve daha rahat kullanım sağlarlar. Bu sebeple çok fazla tercih edilmektedir. Uzun süre kullanıma uygun olan petekler bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyar. Yanlış bilinenin aksine peteklerin borularında çürüme ve delinme gibi erozyonlar meydana gelmez. Fakat temizliği yapılmayan petekler zamanla ısıtma işlevini tam anlamıyla yerine getirmez. Petek temizliğinde ki asıl amaç enerji kullanımının fazla olmasını engellemek ve kalorifer tesisatının temiz kalmasını sağlamaktır. Yazımızda peteklerin neden pislendiğini ve bunu nasıl anlayacağınızı, petek temizliğinin nasıl yapılacağını son olarak ise kombi ve petek temizliğini ne zaman yaptırmanız gerektiğini Evde Mimar ekibi olarak sizlerle paylaşacağız.

 Petekler Neden Kirlenir ve Peteklerin Kirlendiğini Nasıl Anlarız?

Peteklerin içinde petek çamuru dediğimiz kireç ve pastan oluşan bir tabaka meydana gelebilir. Zamanla oluşan radyatör çamuru zamanla oluşur ve peteğin alt kısımların birikir. Isıtma sisteminizin eskiliğine bağlı olarak radyatör çamuru oluşma durumu ve biriken çamur doğru orantılı olabilmektedir. Evde dolaşmakta olan toz veya suyun kireç oranı gibi faktörler peteklerin kirlenmesine neden olabilir. Peteklerin içerisinde yer alan boruların plastik olması bu süreci hızlandırır. Plastik borular daha fazla kireçlenmeye meyillidir. Bu konuda rahat etmek istiyorsanız bakır borulu bir petek tercih edebilirsiniz. Bakır boruların pislenmesi çok daha zordur. Yaz dönemine oranla kış aylarında petekler daha fazla kullanıldığı için çabuk kirlenir.

 

Peteklerinizin kirlendiğini anlamanın bazı yolları var bunun en kolay yolu dokunmaktır. Peteğinizin alt veya orta kanallarında ısı daha düşükse peteklerinizin içinde çamur oluşmuş demektir. Diğer bir yöntem ise bir profesyonel çağırarak kontrol ettirmenizdir.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliğini güvenilir bir esnafı çağırarak, profesyonel hizmetler sunan bir şirketle irtibata geçerek veya kendiniz yapabilirsiniz. Aşamalar halinde size anlatacağımız yöntem ile petek temizliğini yapabilirsiniz. Fakat yine de güvenilir bir bilir kişiye yaptırmanız da uygun bir yöntem olduğunu söylemekte fayda var.

 1. İlk olarak kombimizi ve evimizde yer alan tüm peteklerin alt ve üst vanalarını kapatmakla başlıyoruz. Sadece temizleyeceğimiz peteğin vanaları açık kalması gerekmektedir.
 2. Evinizde yer alan kombinin tahliye vanasını bulun ve bu vananın ucuna bir hortum geçirerek suyun rahatça akıp gidebileceği, temizliği kolay bir alana yönlendirin. Daha sonra tahliye vanasını açabilirsiniz. İşlem süresi boyunca tahliye vananızı kapatmamaya özen gösterin. Aksi takdirde kirli su peteklerinizden akacaktır.
 3. Kombinin altında yer alan 2 adet vanadan kalın borudaki vanayı kapatın. Bu boru peteklerinizde soğuyan suyun tekrar kombiye gelerek ısındığı borudur. Kalın boruda yer alan vanayı kapatmazsanız peteklerinizde biriken çamur tam anlamıyla temizlenmez.
 4. Kombinizin altında yer alan su vanasını açarak kombinizin temizleme işlemini başlatın. Tahliye vanasına takmış olduğunuz borudan temiz ve duru su gelinceye kadar suyu kesmeyin. Temiz su geldikten sonra kombinin altında yer alan vanayı kapatabilirsiniz. Temizlemiş olduğunuz peteğin vanalarını kapatarak bir sonraki peteğe geçerek sıraladığımız işlemleri tekrarlayabilirsiniz.
 5. Tüm peteklerin temizlik işlemi bittikten sonra tahliye vananızı kapatmayı unutmayın. Peteklerinizin vanalarını açın. Daha sonra kalın boruda yer alan vananızı da açabilirsiniz.
 6. Bu işlemin sonunda peteklerin içinde hava kalabilir. İlk olarak kombimizin suyunu dolduralım fakat tamamen doldurmayalım. Peteklerin içerisinde kalmış olan havayı almak için peteğin üzerinde bulunan küçük vanayı açın ve su geldiğinde kapatın. Böylelikle peteklerin içerisinde kalan havayı almış olursunuz.

Petek temizliği yaptırmadığınız veya yapmadığınız takdirde daha fazla enerji harcayarak daha az ısınırsınız. Bu sebeple petek temizliği önemlidir. Petek temizliğini en az 2 yılda 1 yaptırmanız gerekmektedir. Her yıl kış mevsimine geçmeden yaptırmanız petek ömrünü uzatır. Petek temizliği uzun yıllar yapılmadığı takdirde kombi kazanınıza dahi zarar verebiliriz.

Bu içeriğimizde sizlerle petek temizliği hakkında bilgiler ve püf noktalar paylaştık. Her hangi bir sorunuz olduğu takdirde Evde Mimar ekibi olarak size yardımcı olmaktan keyif alırız.

 

Merve Ilgaz

Ev dekorasyonu ve ev düzenlemesi ile ilgili kendimin ilham aldığı örnekleri ve modelleri sizlere içerik halinde sunmaya çalışacağım.

4 yorum

 1. Gerçekten çok faydalı bir içerik olmuş, emeğinize sağlık

  31 Temmuz 2019, 07:30
  1. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

   31 Temmuz 2019, 07:41
 2. Merve Hanım öncelikle yazınız gerçekten çok faydalı tebrik ederim çok işime yaradı ikincisi sitenizin diğer kısımlarına da hayran kaldım, başarılar dilerim.

  12 Ağustos 2019, 19:37
  1. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, ekip olarak her zaman size faydalı olmaya devam edeceğiz 🙂

   16 Ağustos 2019, 10:04

Bizi Arayın