7 Adımda Boya Badana Nasıl Yapılır Hazırlanır?

Boya badana, evi güzelleştiren en önemli dekorasyon çalışmalarından biridir. Bu uygulamalayı doğru yapmak doğru şekilde duvarlara bunu yansıtmak son derece güzel sonuçlar doğuracaktır. İşte biz de Evde Mimar olarak size bu içeriğimizde boyanın nasıl hazırlandığını, nasıl uygulandığını size anlatmaya çalışacağız. Umarız sizler için de faydalı bir içerik olur.

İlk adımımız ile sizlere ev güzelleştirici bilgiler vermeye başlayalım. Toplamda 7 adım olarak belirlediğimiz yazımızın sonunda boya badana alanında pek çok faydalı bilgi ile karşılaşacaksınız.

Malzeme Seçimi Önemli Faktör

Boya badana işlemlerine başlamadan önce malzemeleri doğru almak büyük önem taşıyor. Aldığımız malzeme kalitesi hem işimizi kolaylaştırabilir hem de boya yaptığımız alanın daha güzel olmasına neden olur. Bu nedenle kaliteli malzemeleri kullanmanın yanında seçimlerimizi de eve, ofise uygun şekilde seçmeliyiz. Boya badana için gerekli malzemeleri biz de sizler için listeleme biçiminde sunmaya çalışacağız.

Boya Badana için Gerekli Malzemeler:

  • İnce uçlu fırça-kestirme fırçası
  • Boya rulosu
  • Doğru boya seçimi-(boya markalarıbir eve ne kadar boya gider?)
  • Boş kova
  • Muhafaza için naylon muşamba veya gazete
  • Boya karıştırmak için karıştırıcı
  • İnce çalışmalar için bant

Boya Nasıl Hazırlanır?

Boyayı satın aldıktan sonra hazırlamak kritik önem taşıyor. Eğer boyayı doğru şekilde hazırlayabilirsek uygulamamız da o derece kaliteli olacaktır. Burada boya inceltilmesi çalışmaları yapılabilir. Boya markalarının kovasında belirttiği ölçüde bu inceltme işlemi yapılabilir. Burada ayrı bir kovaya boyanın dökülüp belirtilen inceltici ile karıştırılması gerekmektedir. Her boya türünün ve markanın ayrı özellikleri olduğu için blogumuzda bunu belirtmek yerine sizi yapı malzemesi merkezlerinden aldığınız boyanın arkasında yazana yönlendirmeyi tercih ediyoruz.

Duvarların Boyaya Hazırlanması

Duvarları boyaya hazırlamak ustanın en önemli görevlerinden birini oluşturuyor. Eğer duvarda rutubet, açılma gibi sıkıntılı durumlar varsa bu bölgeler zımpara, macun gibi onarıcı çalışmalar yapmak gerekecektir. Doğru çalışmayı iyi bir şekilde yapan usta ise burada esas fark yaratan ustalar arasında yer alacaktır.

Rulo ile Tavan Boyası Nasıl Yapılır?

boyabadanahazirlanmaasamasi

Boya rulosu ile çalışmak uzmanlık gerektirdiği gibi güzel görünümü de sağlar. Tavanları da böyle rulolar ile çalışmak çok daha iyi olacaktır. İşlemlere başlamadan önce boş kovanızı belirlemeniz gerekmektedir. Burada ruloyu kovaya batırdıktan sonra damlatmayacağına emin olana kadar ruloyu gezdirmekte fayda var. Tüm bunların ardından paralel hareketler ile tavana ruloyu uygulamaya başlayabilirsiniz. Burada 2 kat atacaksınız ilk katın sonunda 2-3 saat gibi bir süre beklemekte fayda var.

İnce Noktaların Boyanması

Boya badana sırasında ince çalışmaların yapılması tam anlamı ile sağlam bir işçilik gerektirir. Buralarda öncelikli faktör korumadır. Koruma, muhafaza çalışmalarının istenildiği gibi yapılması çalışmayı da kolaylaştıracaktır. Muhafaza çalışmalarının yapılmasının ardından kestirme fırçası, ince uçlu fırça ile çalışmaların yapılması gerekir. Burada yatay hareketler ile uygulama yapmak daha doğru olur.

Boya Katlarının Yapılması

Boya badana çalışmalarının kaliteli bir biçimde yapılması gerekir. Burada katların 2 veya 3 şeklinde uygulanması iyi olacaktır. Boya katları yapılırken en az 2 saat beklemek duvarın güzelliğini sağlayan etmenler arasındadır. Bu bekleme sırasında evi iyice havalandırmak, tüm yollardan ışık ve hava girmesini sağlamak gerekir.

Son Kontroller

Evin tüm duvarları boya badana yapıldıktan kontrol edilmelidir. En son katın doğru şekilde yapıldığı, boya renkleri arasından seçilen rengin duvarda istenilen biçimde gerçekleşip gerçekleşmediği her bölüm ayrı ayrı incelenerek teyit edilmelidir.

Boya Sonrası Temizlik

Genellikle ihmal edilen bu çalışma, boya sonrası evin dağınıklığı ve düzensizliğini normal hale dönüştürmek için yapılır. Bilinen temizlik çalışmalarından biraz daha farklı olan bu çalışma genel itibari ile zordur. Ustanın kendi yaptığı çalışmanın neticesinde oluşan kirlilik giderilmeye çalışılır.

Bu yazımızda size boya badana nasıl yapılır genel itibari ile anlatmaya çalıştık. Evinizin güzelleşmesine yardımcı olmanın yanında sizlere eşsiz bilgiler vererek de boya süreçlerinizi anlatmaya çalıştık. Umarım sizler için faydalı olmuştur.

 

Barış Korkmaz

Dekorasyon konusunda size yardımcı olmaya çalışıp daha mutlu ve huzurlu evlerde yaşamanıza destek olmaya gayret edeceğim. Yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Bizi Arayın