7 Adımda Ev Dizayn Hakkında Bilinmesi Gerekenler

evdizaynfikirleri

Günlük vaktimizin çoğunu yaşam alanlarımızda yani evlerimizde geçiririz. Uzun süre dışarıda olduğumuzda bir an önce eve gidip dinlenmek isteriz. Eve geldiğimizde ferahlık ve mutluluk veren bir ortam ile karşılaşmak isteriz. Bu ortamın tasarımı zaman zaman kişinin kendine ve psikolojisine göre değişiklik göstermektedir. Ve zamanla yapılan değişik tasarımlar sizlere daha çok fikir ve mutluluk verecektir. Dizayn ile yaşanmaz yerleri yaşanır kılmak mümkündür.

bannermimar-03

Ev Dizayn Tarzınızı Seçin!

Ev dizaynı kişiden kişiye gerek duygu gerekse düşünce olarak farklılık göstermektedir. Sizde dizayn yaparken evinizin özelliklerini göz önüne alıp, kendi konforunuza, zevkinize ve kullanım amacına dikkat etmelisiniz. İlk olarak sade mi yoksa daha canlı tasarımlar mı yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu doğrultuda mobilya ve aksesuar seçiminiz de kolaylaşacaktır. Dizayn yapılırken kullanılacak olan  mekana uygun tasarımlar yapılmalı. Uygun tasarım yapmak için rahatlatıcı ve uyumlu renkler seçilmelidir.

Ev Dizayn Tarzınıza Uygun Duvar Boyası Renkleri Neler?

Dizayn edilen alanın çoğunluğunu neredeyse duvarlar oluşturmaktadır. Bu yüzden duvarların şık ve güzel görünmesi için boya badana işlemlerine özen gösterilmeli. Boya seçimi yapılırken, rengine ve uyumuna, kalitesine ve markasına dikkat edilmelidir. Duvar boyası seçerken daha sade renkler düşünülmelidir. Sade renkler ile renk uyumu yapmak daha kolaydır. Fakat bu kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Romantik somon rengi, yumuşak ve dingin bir renktir. Ev dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilen bu renk kullanıldığı alana sıcaklık katmaktadır. Krem rengi, bej rengi ve beyaz renk ile tercih edilebilir. Göz zevkinizi bozmaz ve kargaşalık oluşturmayacaktır. Özellikle ışığı yansıtır, aydınlık ve ışıl ışıl bir ortam yaratmaktadır. Hoş bir ortam yaratmak isteyenler için fikir olacaktır.

romantik somon

Bej rengi oturma odasından yatak odasına, bebek odasından mutfağa kadar evin bütün odalarında rahatlıkla kullanılabilen bir renktir. Bej rengi kullanıldığı alana sıcaklık ve sakinlik oluşturmaktadır. Diğer pek çok renkler ile uyum sağlayabilen bej rengi, kullanıldığı alana aydınlık katmaktadır. Bej rengini gerek ikili duvar renklerinde gerekse mobilya ve aksesuarlarda vizon rengi ile kullanmak farklı bir tarz yaratacaktır. Vizon rengi, soluk bir renk  olmasına rağmen bej rengi ile birlikte kullanıldığında ortama zenginlik ve şıklık katmaktadır. Vizon rengini kendisi gibi bir çok soluk renk ile beraber kullanabilirsiniz. Sizde enerjik ve şık bir ortam yaratmak için bej ve vizon rengini tercih edebilirsiniz.

bejvevizon

Marjinal gri rengi, kullanıldığı alanı hoş ve zarif göstermektedir. Sizde ev dizaynı yaparken daha ilgi çekici ve çarpıcı renkler kullanmak istiyorsanız bu renk tam size göre. Çoğu renge yakışır ve dekorasyonun uyum içerisinde olmasını sağlar. Marjinal gri ve gri renginin tonları dengeleyici ve alanı daha lüks göstermektedir.

marjinal-gri-boya-rengi

Açık kahverengi, hassas, sakin ve rahatlık veren bir renktir. Arkada kalan bir renk olarak bilinse de, aslında etrafındaki renklerin parlamasına neden olur. Doğal bir renk olan kahverengi, ev dekorasyonunda büyük rol oynar. Özellikle kahverengi tonları, diğer pek çok renk ile uyumlu ve çok kolay kullanılabilmektedir.

acik-kahverengi-duvar-boyasi

Küçük Ev Dizaynı İçin Öneriler

Küçük ev dizayn ederken öncelikle doğru tasarımlar bulunmalıdır. Evin boyutuna dikkat edilmelidir. Özellikle küçük evlerde sırf beğendiniz diye odaya sığmayacak mobilyalar ve aksesuarlar almak yanlış olacaktır. Sığsa bile kalabalık ve boğucu bir görüntü olacaktır. Bu yüzden daha az yer kaplayan,göz alıcı ve ışığı alma durumuna göre açık renk mobilyalar almak daha doğru olacaktır. Amaç sadece geniş alana sahip olmak değil, estetik bir görünüm de kazanmaktır. Estetik görünüm kazanmak için birbirinden farklı alternatifler bulunmaktadır. Örneğin ;

 • Gömme raflar yaparak hem alandan tasarruf hem de şık görünüm yaratabilirsiniz.
 • Sıra dışı ışıklandırmalar kullanabilirsiniz.
 • Bitki çeşitleri ile boş kalan alanları ve rafları doldurabilirsiniz.
 • Tablo ve çerçeveler kullanabilirsiniz.
 • Çoğunlukla desensiz şeyler kullanmak daha çok derinlik katacaktır.
 • Televizyonu ünite yerine, duvara monte ettirmeniz daha doğru olacaktır.
 • Daha az ve küçük halılar kullanın.

İlginizi çekebilir: İlham Veren 50 Dekoratif Duvar Mobilyaları

Geniş Ev Dizaynı İçin Öneriler

Geniş bir evde dizayn yapmak daha kolay diyebiliriz. Çünkü alanın büyüklüğünden daha çok faydalanabiliriz. İlk olarak evi tanımak oldukça önemlidir. Evin boyutuna göre hareket edilmeli. Mesela geniş bir odaya küçük mobilyalar almak hem boşluk hem de kötü bir görünüm yaratacaktır. Bu yüzden mobilya ve aksesuarlara dikkat etmek gerekmektedir. Odanın ışık alımına göre renkler seçilmelidir.

 • Doğru ışıklandırmalar yapılmalı.
 • Kenar süslerine ve aksesuarlara ağırlık verilmeli.
 • Mobilyalara göre antika eşyalar kullanılabilir.
 • Mobilyaları duvardan uzak tutmalısınız.
 • Beyaz renk aksesuarlar kullanmak daha uyumlu olacaktır.
 • Uyumlu raflar kullanarak duvarlarınızda küçük kütüphaneler yaratabilirsiniz.
 • Odalardaki tavanları şekillendirebilirsiniz. ,
 • Farkı tonda renkleri bir arada kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evinize Farklı Bir Hava Katacak Asma Tavan Çeşitleri

Ev Dizaynı İçin Koltuk Seçimi

Yatak odalarımızda daha sıcak ve sakin ortamlar isterken, oturma odası ve salonlarımızda daha dinamik bir alan oluşturmak isteriz. Bu yüzden mobilyaların renkleri, tarzı ve şekilleri oldukça önemlidir. Tabi odanın boyutunu düşünerek seçim yapmakta fayda var. Geniş bir odaya küçük mobilya almak kadar küçük bir odaya geniş mobilyalar almak çok saçma olacaktır. Çünkü küçük alanlarda kullanılan geniş mobilyalar karmaşık bir görüntü yaratır. Geniş odalarda küçük mobilyalar kullanmak alanı boş ve gösterişsiz bir görünüme itmektedir.

Koltuk takımı stilinizi ön plana çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Ev içerisindeki kişi sayısının önemli olduğu kadar evin genişliğini de göz önüne alınmalıdır. Kalitesine, markasına ve kumaşına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Geniş bir odada koltuk seçimi yapılırken, mobilyalar geniş seçilebilir. Çünkü kullanılabilecek alan fazladır. Küçük odada koltuk seçimi yapılırken daha açık renkli ve minimal tercihler yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Ev Dekorasyonunda Dikkat Çekici Country Mobilya Modelleri

Ev Dizaynına Uygun Halı Nasıl Seçilmelidir?

Halılar, ev dekorasyonunda önemli parçalardandır. Doğru halı seçimi takdirde odanın duruşu da değişecektir. Genel olarak renk, desen ve tarz olarak mobilyalara ve renklere uyum sağlamalıdır. Küçük alanlarda koyu renk halılar kullanmaktan kaçınmalısınız. Desenli mobilyalar için daha sade bir halı, daha sade olan mobilyalar için de az desenli halılar seçebilirsiniz.

 

Ev Dizaynında Perde Kullanımı

Perdeler ışığın yoğunluğunu ayarlamak için kullanılsa da, ev dizaynı için önemli bir parçadır. Perde modelleri pek çok olduğundan kullanım amacına göre ve kullanılacak olan camın boyutuna göre seçilmelidir. Perdeler kullanıldığı alana estetiklik katmaktadır.

 • Fon kanat perde
 • Fransız tül perde
 • Briz perde
 • Kravüze perde
 • Korniş perde
 • Ranso perde
 • Katlama perde
 • Zebra perde
 • Stor perde
 • Sliüet perde
 • Plise perde

Çiftli sistem olarak da bilinen bir çok perde modelleri vardır. Kullanılacağı alana, cama ve işlevine göre doğru tercihler yapılmalıdır. Mobilya ve aksesuarlar ile uygun perde kullanıldığında, ortamın daha zengin, şık ve estetik görünmesini sağlayacaktır.

Bu içeriğimizde Evde Mimar olarak sizlere, evlerinizde doğru dizaynı yapmak için ve güzelleştirmeniz için yazı ve görseller ile bilgiler vermeye çalıştık. Daha huzurlu bir yaşam alanı yaratmak için sizlerde şimdi evinizi güzelleştirmeye başlayabilir,  kendinize huzur kaynağı yaratabilirsiniz.Daha fazla bilgi, görüş ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Rümeysa Küçükpancar

Merhaba, ev dekorasyonuna olan ilgimi ve birçok araştırmalarımı sizlerle paylaşacağım.

Bizi Arayın