9 Maddede Bahar Temizliği ve Feng Shui’ye Giriş

9-Maddede-Bahar-Temizliği-ile-Feng-Shuiye-Giriş

 

Çiçekler açtı ve bahar geldi! Bahar temizliği zamanı. Yani evinizin her köşesini  yeniden düzenleyip, Feng Shui ile evinizi canlandırmak için iyi bir fırsat. Peki Feng Shui Nedir?

Feng Shui rüzgar’ ve ‘su’ kelimelerinden oluşur. Doğadaki evrensel yaşam enerjisini, yaşam alanlarımıza taşımanın yöntemlerini gösteren kadim bir Çin öğretisidir. Feng shui, herşeyin canlı olduğunu, her sabah yatağımızı toplamanın, pencereden dışarı bakmanın veya bir kapıdan geçmenin sihrinin olabileceğini söylüyor.

Dokuz, Feng Shui’nin en uğurlu numarasıdır, bu yüzden sizlere Feng Shui öğretisinden  kolayca uygulayabileceğiniz dokuz  tane öneri hazırladık.

        Feng Shui ile Evinizin Girişi Nasıl Olmalı?

 1. Giriş kapısı, evinize geldiğinizde evinizin ilk kısmıdır ya da evinizden çıkarken evinize ait son kısımdır. Eğer giriş kapınız gıcırdıyorsa, “kapı ağlıyormuş gibi! ” , bu ruh halinizi ve esenliğinizi etkileyebilir. Pek çoğumuz gıcırdama sesini bir süre sonra duymamaya başlar ve gıcırdama sorununa çözüm bulmayız. Ama bu bahar ilk olarak giriş kapısını sonrasında da evimizdeki diğer kapıları yağlayıp, arızaları varsa giderip, kapılarınızı boyayarak evinizi, enerji girişini engelleyen etkenlerden arındırabilirsiniz. Bunun yanında ahşap/masif kapı kullanmanız da feng shui önerilerinden biridir.
 2. Evinizdeki kapıların 90 derece açılabiliyor olması da dikkat edilmesi gereken başka bir husus. Eğer kapılarınızın arkasında kapının açılmasına engel olan herhangi bir eşya varsa onu kaldırıp hayatınıza gelen pozitif enerjinin sıkışıp,  tam potansiyelle size ulaşamaması durumunu ortadan kaldırmış olursunuz.
 3. Son olarak kapı numaranızın temiz, düz  ve kolayca görülebildiğinden emin olun, dikdörtgen güzel renkli paspas koyup her zaman kapı girişinizi temiz ve düzenli tutmanız, kapı önünde çöp bırakmamanız çok önemlidir.

  Feng Shui ile Evinizin Antresi Nasıl Olmalı?

 4. Evinize giriş ve ön kapı dışarıya bakma şeklinizi temsil eder. Alanı temiz ve düzenli tutmaya özen gösterin. Bu, girişin tamamen boş olması anlamına gelmez; bunun yerine sadece ihtiyacın olan eşyaları yani mevsimine göre en çok kullandıklarını antrede tutmaya dikkat edilmeli.
 5. İç ve dış giriş iyi aydınlatılmış olmalıdır (girişin aydınlatmasında arıza varsa arızayı giderin, parlak ışık yerleştirin!). Bozuk ziller tamir edilmeli ve dış kapıyı açıp eve girdiğinizde direk aynayla karşılaşıyorsanız giren enerjinin tekrar dışarı çıkmasına sebep olacağından, aynanızı dış kapı girişine konumlandırmamaya özen göstermelisiniz.
 6. Ön kapı, kelimenin tam anlamıyla enerjinin evinize nasıl gireceğini yönlendirebileceğiniz yerdir. Evden çıkmadığınız bir günde dahi giriş kapısını bir defa da olsa açıp evinize enerji girmesini sağlamalısınız. Uzun antrelerden ziyade kare ya da direk oturma salonuna açılan girişlere sahip evleri tercih edebilirsiniz. Oturma salonunuz giriş kapısına açılıyor şekildeyse en büyük kanepeyi giriş kapısına bakacak şekilde yerleştirmenizi öneririz.

  Feng Shui Tarzında Temizlik/Fazlalıklardan Kurtul:

  Bazı mekanlara girdiğinizde olumsuz enerjiyi üzerinizde hisseder ve hemen oradan çıkmak istersiniz; bazılarındaysa, kendinizi çok rahat hisseder ve uzun süre o mekanda zaman geçirirsiniz. Evlerde atılmayıp saklanan ve yığın oluşturan eşyalar, enerjinin mekan içerisinde rahatça dolaşmasını engellediğinden enerjinin tıkanmasına sebep olacaktır. Kirli, dağınık, karanlık ortamlar, durgun ve bayat enerjidir, negatif etki yaratır ve olumlu şansları yok eder. Temiz, düzenli, aydınlık ortamlar hareketli ve taze enerjiyi beraberinde getirir. Olumlu şansı arttıran bu enerji fayda açısından tercih edilir.

   

 7. Feng Shui uygulamasına başlarken evvela evinizde kullanılmayan eski ya da atılacak eşyalardan evinizin tüm odalarını temizlemelisiniz. Bahar temizliğinizde, kullanılmayan eşyalarınızı dolaplarınızdan ya da sakladığınız yerlerden kaldırarak evinizde tıkalı kalmış enerjilerin açığa çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yatak altlarının temizlenmesi, boş odaların düzenlenip odalara hareketlilik katabilecek eşyaların, bitkilerin dahil edilmesi ve tüm kapı ve camların temizlenmesi evinizin havasını değiştirecektir. Eski bir gazete bulun, bir şişe sirke ve su alın ve kirliliği temizleyin, evinizin dışarıya bakan gözünü temsil eden camlarınızı her daim temiz tutun.

   

 8. Evinizin havası dışarıdan daha kötü olmamalıdır. Belirli iç mekan bitkilerini kullanmak sizin ve ailenizin soluduğu havayı temizlemenize yardımcı olabilir. Aloe Vera, örümcek bitkisi , gerbera papatyası, yılan bitkisi, İngiliz sarmaşığı, hatta krizantemler havadaki toksinleri azaltabilir. Biraz araştırma yapın ve eviniz için mükemmel iç mekan bitkilerini bulun. Bunun yanında odalarda ada çayı yakmak ve yerleri sadece sirkeli su ile silmek, bahara evinizdeki eski enerjileri temizleyerek girmenizi sağlayacaktır.

   

 9. Evinizi temizlerken aynı zamanda tamir edilmesi gereken kısımları da belirleyin. Tamir listenizde eğer su tesisatı tamiri varsa buna öncelik tanımalı ve sızan boruyu veya musluğu tamirine öncelik tanımalısınız ki para akışınızı olumsuz etkilemesinin önüne geçin. Her zaman klozet kapağını ve banyo kapağını kapalı tutmanızı tavsiye ederim. Bunun yanında patlak ampuller değiştirilmeli , eve ışık girmesini engelleyen etkenler ortadan kaldırılıp bol ve net ışık akışının evinizdeki tüm odalarda akmasını sağlamalısınız.

Bugün sizlere bahar temizliğini yaparken, bir farklılık yapıp feng shui önerilerini de uygulamanız için bir kaç tüyo verdik. Konuyla ilgili danışmak istedikleriniz olursa Evde Mimar ekibi olarak bizlere ulaşabilirsiniz.

“Güneşin sana ulaşmasını istiyorsan gölgeden çık.” Konfüçyüs

İlginizi çekebilir : Japon Perde Nedir , Nasıl Temizlenir ve Modelleri

En Çok Tercih Edilen 5 Ev Çiçekleri Çeşitleri

Sevil Köse

İç dekorasyon ve feng shui konularında size birçok bilgi vererek ufkunuzu açmaya gayret eden, mutlu evler ile mutlu olan bir içerik yazarıyım.

Bizi Arayın