Ustasından Adım Adım Kitaplık Montajı Rehberi

KitaplikMontajiornekleri

Dekorasyonda sıkça yer verilen kitaplıklardan siz de bir tane istiyorsunuz ama nereden başlayacağınız hakkında bir fikriniz mi yok? Hiç sorun değil. Bu yazımızdan sonra ihtiyacınız olan her bilgiye ulaşmış olacaksınız. Kitaplıklar artık sadece çalışma odasında ya da çocukların odasında kalmayıp, hemen her odada kendine yer bulabiliyor. Hem dekoratif hem de çok kullanışlı olduğu için herkesin dekorasyonunda yer vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Sahip olduğunuz alana göre ister duvardan duvara isterseniz de kullanılmayan ölü köşelere kitaplık koyabilirsiniz. Üstelik dekorasyonunuzla bütünleşecek, sizin tarzınızı yansıtacak ve evinize uyacak bir kitaplık bulmak hiç zor değil. Birçok farklı markanın birçok çeşit modelinden biri işinizi görebileceği gibi biraz farklılık yaparak kendi kitaplığınızı da tasarlayabilirsiniz. Böylece dekorasyonu ve evinizi diğerlerinden kolayca ayırabilirsiniz. Tabii ki kendi tasarımınızı yaptırırsanız daha maliyetli olacağını bilmelisiniz. Eğer siz ne istediğinize karar verdiniz ve kitaplığınızın montajını nasıl yapacağınızı düşünüyorsanız, başlayalım!

bannermimar-03

Kitaplık Montajı İçin Gerekli Malzemeler

 • Şarjlı matkap
 • Vida
 • L tipi duvar sabitleyici

Kitaplık Montajı Nasıl Yapılır?

Kitaplık montajına başlarken kutunun içinden çıkan parçaların kılavuzunda yazdığı gibi eksiksiz olduğundan emin olmalısınız. Başladıktan sonra herhangi bir eksikliği fark etmek sizin için daha kötü olacaktır.

Kitaplığın montajına ana hatlarından başlamanız gerekir. Ana iskeleti oluştururken parçaları bir matkap ya da çekiç yardımıyla birleştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta vidaların kitaplığın ön yüzünde görünmemesi. Eğer vidalar önden görünürse dekorasyonda istediğiniz çarpıcı etkiyi bozacaktır.

İskeleti oluşturduktan sonra, L şeklindeki duvar sabitleyicilerini kullanarak kitaplığı duvara monte etmelisiniz. Böylece daha sağlam ve sağlıklı bir kitaplık elde edebilirsiniz. Ayrıca gönül rahatlığıyla üzerinde eşya ve kitaplarınızı saklayabilirsiniz.

Bir sonraki adım ise rafların kitaplığa yerleştirilmesi. Burada dikkat etmeniz gereken nokta hangi rafı ne amaçla kullanacağınız olmalı. Bütün rafları aynı ayarla kullanabileceğiniz gibi kimilerini ihtiyacınıza göre yüksek ya da daha alçak olarak ayarlayabilirsiniz. Eğer diğerlerinden farklı bir kitaplık elde etmek istiyorsanız, rafları dilediğiniz gibi farklı farklı monte edebilir ya da belli bir geometrik şekli ve örüntüyü takip edecek şekilde kullanabilirsiniz.

Kitaplık tamamlandığına göre kalan son adım ise bu rafları doldurmak! Kitaplığınızın sizin için hem bir saklama alanı hem de dekoratif bir mobilya olduğunu unutmamalısınız. Kitaplarınızın yanında biblo, ev bitkileri, eski telefon ya da gramofon gibi eşyalar ve çerçeveleri sıralayarak, güçlü bir görsellik kazandırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evinize Uygun Kitaplık Modelleri ve Örnekleri

‘Kitaplık montajına dair her şeyi öğrendim ama nasıl bir kitaplık seçeceğimi bilmiyorum.’ diyenlere güzel bir haberimiz var! Evinizin hangi odasında isterseniz iyi uyarlanmış örneğini bulacağınızı düşündüğümüz kitaplık modellerini sizin için listeledik. İlham alacağınızı düşündüğümüz bu kitaplıkları marangoza kolayca yaptırabilir ya da farklı rafları bir araya getirerek özgün bir kitaplık ortaya koyabilirsiniz. Sadece kitaplar için değil, evinizde saklama alanları yaratmak için de kitaplıkları kullanabilirsiniz. Boş duvarları ya da kullanışsız köşelerde de kitaplıklar büyük bir kurtarıcı olacak sizin için. Evinizde artık kullanmadığınız mobilya ya da eski merdiven ve dolaplarla da kitaplık oluşturmanız mümkün. Yaratıcılığınızı zorlayarak ortaya çok farklı ve güzel bir kitaplık çıkarabilirsiniz. İlhama doyacağınız listemiz şu şekilde.

İlginizi çekebilir: Birbirinden Eşsiz ve Pratik Kendin Yap Raf Fikirleri

Bu içeriğimizde kitaplık montajına dair her şeyi adım adım anlatarak, sizin için bir rehber hazırladık. Umarız, hayalinizdeki kitaplığı gerçekleştirebilmeniz için listelediğimiz örneklerden ilham almışsınızdır. Ev dekorasyonuna dair daha fazla bilgi sahibi olmak için diğer blog yazılarımıza göz atabilir ve aklınıza takılan bütün sorularınız için ekibimizle ne zaman isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

Özgün Sert

Büyük ilgi duyduğum ev dekorasyonuyla ilgili trendleri ve beğendiğim fikirleri sizinle paylaşacağım.

2 yorum

 1. çok beğendim, elinize sağlık.

  5 Şubat 2020, 21:07
  1. Teşekkürler, içeriklerimizi devam edeceğiz.

   7 Şubat 2020, 11:55

Bizi Arayın