Ahşap Çeşitleri Özellikleri ve Türleri Detaylı Anlatım

Ahşap doğallığı ve şıklığıyla dekorasyonun en önemli öğelerinden biridir. İnsanların ilgisini sıcaklığıyla üstüne çeken ahşap , kullanışlı ve sağlıklı olması sebebiyle de günümüzde pek çok farklı şekilde kullanılmaktadır. Bizler de Evde Mimar ekibi olarak bu yazımızda ahşabın çeşitlerini , özelliklerini ve dekorasyonunuzun hangi parçalarında ahşap ürünleri kullanabileceğinizi derledik.

Ahşap Türleri Nelerdir?

Binlerce türü ve her türe özgü farklı özellikleri olması sebebiyle yapacağınız dekorasyonlara uygun ahşap türlerini bulmak oldukça mümkün. Biz de şimdi bu türlerden en kullanışlı olanlarını sizlere aktaracağız.

İlginizi çekebilir: Ahşap dekorasyon fikirleri

Masif Ahşap

Çok büyük olması dolayısıyla işlenmesi zor olan bu ahşap türü kütlesel bakımdan kendi ağırlığının dışında bir ağırlık içermemektedir. Sahip olduğu ekolojik dengesini bozmayan ve doğal olan masif ahşap zor bulunan ve oldukça pahalı bir ahşap türüdür.

Kontrplak Ahşap

Çok büyük ağaç tomrularından kesilmiş parçalara reçine dökülmesiyle elde edilen dümdüz sert levhadır. En çok kullanılan ahşap türlerinden biri olan kontrplağın yapımı işlev gerektirse de ucuzdur ve çekmece , kanepe altı gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Sunta Ahşap

Malzeme kalitesi düşük olup talaşların yüksek basınç ve sıcaklık altında sıkıştırılması ile oluşur. Su ile temas ettiği durumlarda pek kullanışlı olmayan sunta ahşap bunun yanı sıra fiyatının uygun olması sebebiyle özellikle mobilya sektöründe çok yaygın kullanılan bir ahşap türüdür.

MDF Ahşap

Elyafın reçine ile sıcak basınç ortamında sıkıştırılması işlemi ile oluşur. Suntayla karşılaştırmak gerekirse suntaya göre neme karşı daha dayanıklı olup su ile temasında sunta da olduğu gibi bazı problemler doğurmaktadır. Seri üretime uygunluğu ve şık yapısı sebebiyle banyo, mutfak ve ofis mobilyalarında kullanıldığı gibi ev mobilyalarında da tercih edilmektedir.

Lamine ve Laminat Ahşap

Doğal kaplamalı ahşabın üretim yöntemine benzer bir yöntemle üretilir. Doğal kaplamalı ahşaptan farkı ise mdf ve sunta üzerine PVC çekilerek yapılmasıdır. Lamine ve laminat parke ahşabın kullanımı parkelerde oldukça yaygındır.

Ahşabın Dekorasyondaki Kullanım Alanları

Ahşabı yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi canlılığı ve şıklığıyla dekorasyonumuzun çoğu parçasında kullanabiliriz. Biz de size bu amaçla ahşabı nerelerde kullandığınızda eşsiz bir görünümü yakalayabileceğiniz konusunda önerilerde bulunacağız

Ahşap Mobilyaların Benzersiz Uyumu

Mobilyalar kullandığınız yerlerde göze ilk çarpan parçalardan olması ve ayrıca tamamlayıcı diğer öğeleri de belirlemesinden dolayı dekorasyonunuzdaki rolü çok büyüktür. Keten ve deri malzeme koltuk takımlarıyla birlikte kullanabileceğiniz ahşap masa ve sehpalar yaşam alanınıza benzersiz bir görünüm kazandıracaklardır.

Doğallığı Yakalamanın En Kolay Yolu Ahşap Döşemeler

Ahşap , yaşam alanlarının döşemelerinde yıllardan beri kullanılır. Ahşabın bir çok türü olduğundan dolayı ahşabın cinsi , kullanıldığı yerin büyüklüğü ve en önemlisi mobilyalarla olan renk ve uyumu çok önemlidir. Bu uyumu yakalayabilirseniz ahşap döşemelerin kattığı doğallığı ve ferahlığı eşsiz kılabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı olup ısı ve nem dengesini sağlaması sebebiyle merdivenlerde ahşap malzeme kullanmanız da diğer önerilerimizdendir.

Ahşap Ürünler Dekorasyonun Vazgeçilmeyen Parçası

Ahşabın dekoratif kullanımı yaşam alanınızdaki doğallığı , canlılığı tamamlamanızı ve etkisini arttırmanızı sağlar. Şimdi de size bu geniş ahşap ürün yelpazesinden bahsedip yaratıcılığınızı göstermenizi sağlayacak önerilerde bulunacağız. Ahşap kitaplıklar ortamınızın görünümünü ferahlatabilecek en önemli detaylardandır. Ahşap saksıları, tabloları, aydınlatmaları ve diğer ahşap objeleri de detay olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca yaşam alanınızın detaylarında sağlık ve doğallığı bir arada düşünüyorsanız ısı ve nem dengesini sağlayan ahşap merdivenleri de tavsiye ederiz.

Mutfağınızın Ahşapla Olan Ferahlığı

Mutfak çoğunuzun zaman geçirmekten en çok zevk aldığı alanlardan biridir. Mutfaktaki ferahlığınıza ve rahatlığınıza önem veriyorsanız ahşap malzemeleri kullanarak country tarzı veya rustik tarzı mutfakla geçirdiğiniz zamanın keyfini katlayabilirsiniz.

Ahşapla Banyonuzda Canlılığı Bulma

Mutfaktaki ahşap tercihlerinin ferahlık ve rahatlık konusunda yaşam alanınıza kattıklarından bahsederken buna banyoyu da eklemek mümkün. Son zamanlarda duşakabinlerde ve da kullanımı giderek artan bu ahşap dekorasyonları siz de banyonuza ekleyebilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere ahşap türlerini , bu türlerin özelliklerini ve kullanım alanlarını aktarıp önerilerimizle de dekorasyonlarınız için fikir vermeye çalıştık. Sizler de bu konu ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi dilediğiniz zaman Evde Mimar ekibimize ulaştırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Aydınlatma planı çizimi

Berk Kapucu

Dekorasyon konusunda sizlere derlediğim içerikler ile evinizi güzelleştirmeye yardımcı olacağım. Güzel bir evde yaşamanıza bir nebze olsun katkıda bulunuyorsam çok mutlu olurum.

4 yorum

 1. Çok yararlı bir yazı olmuş

  23 Şubat 2019, 10:50
 2. Emeğinize sağlık! Dekorasyonlar çok güzel.

  23 Şubat 2019, 11:11
 3. Çok bilgilendirici ve keyifli bir yazı olmuş elinize, emeğinize sağlık. Diğer yazılarınızı da dört gözle bekliyorum.

  23 Şubat 2019, 13:04
 4. Güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler elinize ve emeğinize sağlık…

  8 Temmuz 2019, 20:38

Bizi Arayın