Aydınlatma Planı Çizilirken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

İç dekorasyonda doğal ışıktan yararlanmak veya yapay aydınlatmalar ile yaşanabilir bir ortam yaratmak oldukça önemlidir. Ancak kimi zaman doğal ışıktan yararlanmak kolay olmamaktadır. Bu noktada detaylı bir aydınlatma planı çizilerek ortamın ve iç dekorasyonun ihtiyacını karşılayacak olan ışık sağlanmalıdır. Bu noktada aydınlatma planının sistemli ve stratejik kararlar ile yapılması gerekir. Özellikle banyo ve tuvalet gibi içeride kalan bölümler için yeterli ışığı, iç dekorasyon tasarımını bozmadan düzenlemek hayati bir öneme sahiptir. Bu içeriğimizde sizlere aydınlatma planı çizilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve iç mimari tasarım planını bozmadan uyumlu bir biçimde nasıl aydınlatmaların yerleştirileceğini anlatmaya çalışacağız.

banner2

Doğru Bir Aydınlatma Planı Nasıl Olmalıdır ?

Evimizde ya da ofisimizde yeterli ışığı sağlayabilmek ve iç dekorasyona uyumlu bir ortam yaratabilmek için detaylı ve titizlikle aydınlatma planı çizilmelidir. Aydınlatma planları temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Çalışma alanlarında odaklanmayı arttıracak aydınlatmalar ya da oturma odasında gözleri yormayan ve keyif verici aydınlatma birimleri kullanılması önemlidir. Bunlara ek olarak duvar boyası rengine uygun ışık renklerinin de belirlenmesi gerekir. Eğer oturma odanızda sergilemek istediğiniz eşyalarınız var ise bu eşyalarınıza özel ve bütünlüğü bozmayan bir aydınlatma planı yapılmalıdır.

Ofis için bir aydınlatma tasarımı aşamasında ise tüm odaların kullanım amaçlarına göre çalışma yapılmalıdır. Toplantı odalarında veya çalışma alanlarında gözü yormayacak aydınlatmalar kullanılarak dikkatin dağılması engellenmelidir. Ortak kullanım alanlarında ise güvenliği hissettirmek için karanlık bir noktanın bırakılmaması gereklidir.

Gün içerisinde sürekli kullanılan ve yapay aydınlatmaya ihtiyaç olan alanlarda ihtiyacın karşılanmasının yanı sıra ışıkların tasarruflu bir biçimde kullanılması da dikkat edilmesi gereken bir diğer konulardandır. Özellikle ofis ortamlarında yapay aydınlatma birimlerinin sürekli kullanımda olması gerekebilir. Böyle bir durumda minimum ışıklandırma birimi ile en verimli sonuçları alabilmek için aydınlatma planının profesyonel mimarlar tarafından yapılması gereklidir.

5 Adımda Basit Bir Aydınlatma Planı Nasıl Çizilir ?

Aydınlatma planınızı kendiniz basit bir şekilde çizebilir ve tasarlayabilirsiniz. Böylece iç mimara aydınlatmaların ve dekorasyonun nasıl olmasını istediğinizi daha rahat bir şekilde anlatabilirsiniz. İç dekorasyonda büyük bir öneme sahip olan aydınlatma planları aynı zamanda evinizin ve sizin kişiliğinizi de yansıtmalıdır. Şimdi sizlerle basit bir şekilde nasıl aydınlatma planı çizileceğini inceleyelim.

1- Alanın Taslağını Çizin

Aydınlatma planı tasarımı için öncelikle aydınlatmaların koyulacağı alanında taslağını çizmelisiniz. Bu taslak içerisinde aydınlatma kullanacağınız odaları ve evinizin olmazsa olmaz alanlarını eklemelisiniz. Böylece tahmini olarak aydınlatma birimlerini nasıl yerleştirmeniz gerektiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

2- Hangi Alanların Aydınlatılacağını Belirleyin

Hazırladığınız taslak üzerinde hangi alanların veya odaların özellikle aydınlatılacağını belirlemelisiniz. Taslak üzerinde bu alanları işaretleyerek odalara göre farklı uygulamalar yapabilirsiniz. Her odanın farklı aydınlatmalara ihtiyacı olduğu gibi kimi odalar içerisindeki farklı aydınlatmalar da kullanılabilir.

3- Aydınlatmaların Etkili Olmasını İstediğiniz Alanları Belirtin

Basit bir aydınlatma planı üzerinde kullanacağınız aydınlatma birimlerinin ne kadar etkili olacağını belirtmeniz oldukça faydalı olacaktır. Böylece seçeceğiniz birimi ve aydınlatma çeşidini rahatlıkla seçebilirsiniz. Geniş alanlar için büyük birimler seçmek veya özel bir alan için farklı bir renk aydınlatma seçmek isteyebilirsiniz.

4- Aydınlatma Birimlerinin Yerlerini Ve Çeşidini İşaretleyin

Daha önceden belirlediğiniz alanlarda hangi yönlerden ışığın uygulanmasını istediğinizi belirtmekte fayda vardır. Aynı zamanda kullanılacak olan birimin çeşidini de belirtebilirsiniz. Böylece hangi açı ile aydınlatmaların alana yansıyacağını rahatlıkla görebilirsiniz. Aydınlatma planı çizimi ve tasarımı sırasında en çok dikkat edilmesi gereken aşama bu aşamadır. Doğru noktalara doğru ışıkları yerleştirmek evinizin dekorasyonuna bir hayli olumlu etkileri olacaktır. Aynı zamanda belirlediğiniz noktalarda kullanmak istediğiniz aydınlatma tarzını da not almanız faydalı olacaktır.

5- Hazırladığınız Aydınlatma Planına Uygun Aydınlatma Seçebilirsiniz

Evinizin aydınlatma planı ile ilgili tüm aşamaları geçtikten sonra, istediğiniz herhangi bir firmanın aydınlatma kataloğunu inceleyebilirsiniz. Bu plana uygun olan aydınlatma birimlerini çok kolay bir biçimde belirleyebilirsiniz. Böylece basit bir biçimde evinizin aydınlatma planını hazırlamış ve bitirmiş olacaksınız. Yukarıda bulunan ve sizin için derlediğimiz en güzel aydınlatma birimi örneklerinden hoşunuza gidenleri evinizin aydınlatma planında kullanabilirsiniz.

Neden Aydınlatma Planı Hazırlanmalıdır ?

Aydınlatma planları sadece iç dekorasyon için değil, binanın iç elektrik tesisatı için de oldukça önemlidir. Özellikle sıfırdan yapılan binaların aydınlatma planları, hem binanın kullanım ihtiyacını karşılamalı hem de tesisat işlemlerini kolaylaştırmalıdır. Bir iç mekanda yapılan elektrik tesisatı ilerleyen zamanlarda değiştirilmesi oldukça zor ve zahmetli bir işlem olmaktadır. Bundan kaçınmak için profesyonel iç mimarlar ile aydınlatma planı yapılması kullanım açısından oldukça önemlidir.

Aydınlatma planları özellikle mutfağınızda çeşitli kazalar yaşamamak ve hijyenik bir ortam sağlanabilmesi için dikkatlice yapılmalıdır. Yemeğinizi pişirdiğiniz alanı net bir şekilde görebilmeniz için hem mutfak dolapları altında hem de tavanda LED aydınlatmalar kullanılmalıdır.

Aydınlatmalar İç Dekorasyonda Önemli Bir Yere Sahiptir

Evlerimizde belirli bir iç mimari tasarım tarzını yansıtmak istiyorsak, kullanacağımız mobilyalardan, aydınlatmalara kadar bir bütün olarak planlamalar yapılmalıdır. Dekorasyon tasarımına aykırı aydınlatma planları hem atmosferi bozmakta hem de verimsiz bir kullanıma sahip olmaktadır. Dekorasyona uygun aydınlatma planı ile mobilyalarınızın tarzını, eşyalarınızın modern ya da klasikliğini ön plana çıkarabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere aydınlatma planı çizilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, 5 adımda aydınlatma planı çizimi ve iç mimari tasarım bozulmadan uyumlu bir biçimde nasıl aydınlatma planı yapılması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Sizde evinizi Evde Mimar ile güzelleştirmek isterseniz dilediğiniz zaman bize ulaşabilir, dilediğiniz soruları rahatlıkla iletebilirsiniz. Evde Mimar olarak evinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın