Bahçe Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri

kucuk-bahce-duzenleme-ornekleri

Şehrin griliği içinde biraz olsun kendimizi tazelemek için ilk koştuğumuz yerler arasında geliyor doğa. Evimize doğanın küçük bir modelini oluşturmak adına bahçeler yerleştirdik. Günün yorgunluğunu, üzerimizdeki stresi en güzel bahçelerimizde atabileceğimiz gibi bahçe dekorasyonumuz ile bu tazelenmeyi arttırabilmemiz mümkün. Bu yazımızda sizlere bahçe dekorasyonu ile ilgili birkaç fikir sunuyoruz. İyi okumalar.

Bahçe Dekorasyonuna Giriş 101

Bahçe dekorasyonunun başlangıç noktası öncelikle nasıl bir bahçe istediğinize karar vermektir. Kalabalık misafirlerin ağırlanabileceği bir bahçe mi yoksa yakın dostlarla kahve keyfinin çıkarılabileceği bir bahçe mi hayal ediyorsunuz? Bahçenizi hangi mevsimlerde kullanmayı düşünüyorsunuz, yoksa evin süsü olarak mı kullanmak istiyorsunuz? Modern bir bahçe mi istiyorsunuz yoksa kendin yap ürünleri ile kişiselleştirilmiş bir bahçe mi? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar çok önemli, çünkü bu cevaplar sizin bahçe dekorasyonunuzu arzu ettiğiniz şekilde sonuçlandıracak cevaplar.

Bahçe Dekorasyonunda Temel Dokunuşlar

Dokunuş 1: Peyzaj

Bahçenize hakim olacak temayı belirledikten sonraki aşama peyzaj düzenlemesidir. Bahçenin en önemli noktası bitkiler olduğu için bitkilerinizin ilaçlamasını düzenli yapmalı, düzenli sulamalı ve bahçenizin bakımı ile sürekli ilgilenmeniz gerekiyor. Mevsim bazlı planlama bu noktada önem kazanıyor. Kış bahçesi için peyzaj tasarımını kış şartlarına uygun, yaz bahçesi için ise peyzaj tasarımını yaz şartlarına uygun yapmalısınız ki bitkileriniz çabucak solmasın. Çiçeklerinizi ve bitkilerinizi ise dekoratif saksılarla sergileyip, bahçenize güzel dokunuşlar yapabilirsiniz.

 

Dokunuş 2: Zemin

Bahçenizi baştan düzenlemeye karar verdiyseniz eğer başlangıç noktanız dekorasyon taşları olmalıdır. Temanıza uygun olarak renk renk taşlar, klasik mermerler, gerçek veya yapay çimler kullanabilirsiniz. Tekrar bu noktada kış bahçesi mi yaz bahçesi mi oluşturacağınız çok önemli çünkü hava şartları zemininize ve taşlarınıza zarar verebilir. Bahçenizin en önemli noktalarından biri bahçe yoludur. Bahçe yolu tasarımı ile evinizle uyum sağlamalı ve dekorunuzu zenginleştirmelidir. Bahçe yolunun en önemli özelliklerinden biri bitkileri de olası zararlardan korumasıdır.

Dokunuş 3: Aksesuar

Bahçenizin zeminini oluşturduktan sonra sıra mobilya, aydınlatma gibi aksesuarlarla ortamı tamamlamaya geliyor. Bu noktada tercih edilenlerin başında hasır mobilyalar, asabileceğiniz küçük renkli led ışıklar, bahçe şemsiyeleri ve tabii ki de bahçe salıncağı geliyor. Biraz daha lüks istiyorsanız eğer bahçenizi fıskiye veya havuz ile zenginleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak kendin yap fikirleri ile bahçenize çok farklı havalar katabilirsiniz. Ellerinizle yapacağınız kasalardan yapılmış bir divan, tahta paletlerden yapılmış koltuklar, plastik şişelerle yapabileceğiniz çitler, saksı olarak değerlendirebileceğiniz tabureler ve hatta araba lastiklerinden oluşturabileceğiniz havuzlarla hem bahçenize kişisel bir dokunuş konduracak hem de bahçe dekorasyonunuzu güzel bir noktaya taşımış olacaksınız.

2019 Bahçe Dekorasyonu Trendleri

Açık havanın sağlığa pozitif etkileri göz önüne çıkmaya başlamışken 2019 yılında bahçe dekorasyonu önem kazanmaya başladı. Bu bölümde 2019 bahçe dekorasyon trendlerinde öne çıkan birkaç noktaya değineceğiz.

Bahçenizde Mini Doğa

2019 yılında bahçede kendi meyve ve sebzelerini yetiştirmek popüler hale geliyor. Çevreye fayda sağlayacak ve doğal hayatı besleyecek bahçelere yönelme ve yenilebilir ekim yaygınlaşıyor. Aynı şekilde çalılar egzotikliği ve ihtişamları ile bahçe tasarımlarında ipi göğüsleyen bitkilerden oluyor. Ancak siz kendi zevklerinize uygun bitkiler seçmeyi ihmal etmeyin diyelim.

Bahçeni Kendin Yap

İnsanın kendi yaptığı her zaman en güzelidir. Peki bahçe dekorasyonunuzun her noktasında neden bir iziniz olmasın? 2019 yılında kendin yap aksesuarlar popülerlikte büyük bir ivme kazanmış durumda. Basit birkaç adımda yapacağınız saksıların, oturakların ve aksesuarların bahçenize kişisel birer dokunuş kazandıracağına ve bakmaktan keyif alacağınız bir görüntü oluşturacağına eminiz.

Bahçede Yaşam

Bahçede yaşam 2019 yılında büyüme kazanırken buna bağlı olarak bahçe mobilyaları ve aksesuarlarda artış görünüyor. Bahçelerde aile ve dostlarla birlikte nişan, doğum günü gibi organizasyonlar yaygınlaştığı için rahat mobilyalar, aydınlatma ve barbekü ile ortam tamamlanıyor.

İlginizi çekebilir:Birbirinden Güzel Müstakil Ev Modelleri ve Dekorasyon Örnekleri

Bahçede Ahşap Esintisi

Ahşap malzemeler doğayla olan uyumu gösterdiği için 2019 yılında bahçelerde popülerleşmeye başladı. Ahşap sandalyeler, ahşap masalar ve hatta ahşap süslemeler bahçelere doğal bir hava katıyor.

Şehrin ortasında nefes almamızı sağlayan bahçelerimiz bizler için bir kaçış noktası gibiler. Evimizin iç dekorasyonu kadar bahçemizi içeren dış dekorasyonu da son derece önemlidir. Bu yazımızda sizlere kendinizi tazeleyebileceğiniz, günün stresini bünyenizden atabileceğiniz ve doğayla buluşabileceğiniz bahçe dekorasyonu fikirleri ve örnekleri sunduk. Umuyoruz ki bulunmaktan zevk alacağınız bir bahçe tasarımı yapmanıza vesile olmuşuzdur. Öneri ve fikirlerinizi bizlerle paylaşmanızdan büyük mutluluk duyarız, sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.

Bahçe dekorasyonu ile ilgili çok daha fazlası için: Bahçe Düzenleme Fikirleri ve Örnekleri 30 Adet

 

Bilge Biler

Ev dekorasyonu ile ilgili öneri ve fikirlerde bulunuyorum. Umarım beğenirsiniz.

4 yorum

 1. Harika öneriler, bahçemde uygulamak için sabırsızlanıyorum! 🙂

  23 Ekim 2019, 21:06
  1. Görüşleriniz için teşekkürler, bu tür içeriklerimize devam edeceğiz.

   23 Ekim 2019, 21:12
 2. Hepsi birbirinden güzel. Her zevke uygun muhteşem tasarımlar. Bahçeli bir evim olursa, mutlaka profesyonel bir yardımla evimin bahçesinde,insana huzur veren,dinlendiren güzel bir köşe yaratacağım.

  1 Mayıs 2020, 16:38
  1. Sizlere ilham verebilmek için çalışıyoruz, yorumunuz bizi çok sevindirdi. Teşekkür ederiz. 🙂

   7 Mayıs 2020, 04:05

Bizi Arayın