Bahçe Düzenleme Fikirleri ve Örnekleri 30 Adet

bahceduzenlemefikirleriornekleri

Bahçe düzenleme, evi güzelleştiren yaşam kalitesini arttıran önemli çalışmalardan biridir. Dekorasyon anlamında bizlere uçsuz bucaksız bir kaynak sunan bahçe düzenleme biçimleri sanıldığı kadar zor biçimde gerçekleşmemesinin yanı sıra çok daha uygun fiyata muhteşem işlerin yapıldığı bir alan haline gelebilirler. Biz de bu yazımızda size özenle seçtiğimiz, hazırladığımız 50 adet bahçe düzenleme fikirleri ve önerileri sunmaya çalışacağız. Umarım sizler için faydalı olur.

Bahçe Düzenlemesi için Birbirinden İlginç Öneriler

Bahçe düzenlemesi derin bir uzmanlık gerektiren ciddi bir iştir. Her bahçenin farklı bir atmosferi ve toprak yapısı vardır. Tüm bunların doğru şekilde belirlenmesi, bu şekilde fiyat verilme işleminin yapılması gerekir. İşte bu noktada da size ilham olacak fikirlerin oluşması gerektiğini düşündük. Bu nedenle yazımızı hazırladık. Uzmanlarımız aracılığı ile derlediğimiz örnekler içerisinden umarız sizlerin de kullanacağı güzel noktalar meydana gelmiştir.

1. Kendin Yap (Geri Dönüşüm) Fikirleri Bahçede Uygulanabilir

kendinyapbahceornekleri

Kendin yap çağımızın önemli hobi gruplarından biridir. Tüketim toplumunda olduğumuz şu günlerde kendin yap projeleri burada hayati önem taşımaktadır. Bu projelerin fazlalaşması toplumsal bir fayda sağlarken yaratıcı fikirler de güzel dekorasyonlar yaratabilir. Bahçeniz için de kendin yap fikirleri deneyebilirsiniz.

2. Pencere Önleri Bahçenizi Tamamlasın

bahceduzenlemepencereonu

Bahçe düzenleme çalışmaları sadece bahçenin sınırları ile sınırlı değildir. Burada evi bir bütün olarak düşünmek gerekir. İşte bu yüzden pencereler tamamlayıcı bir öğe olabilir. Çiçekli pencere önleri, çiçek dolu çalışmalar burada fark yaratan çalışmalar arasında yer alabilmektedir.

3. Geniş ve Yeşil Alanlar Yaratın

genisbahceduzenlemesi

Bahçe düzenleme çalışmaları sırasında bazen aşırıya kaçarak çiçeklerle sarılı evler, dolu dolu bahçeler dekore edilebiliyor. Fakat gerçek şu ki bahçelerin en büyük güzelliği sade oluşunda gizlidir. Sade duruş ve minimal tasarımlar burada yaşam kalitesini doğru oranda arttırır.

4. Simetrik Yaklaşımlar Oluşturun

simetrikbahceguzel

Simetrik düşünmek ve tüm bahçe dekorasyonunu bu anlayışla ortaya koymak son derece mühim özellikleri içermektedir. Siz de bahçenizdeki her öğeyi simetrik bir şekilde oluşturabilirsiniz.

5. Belki de Bir Bisiklet Bahçe Kurtarır

bahcebisikletsaksi

Bahçe düzenlerken farklı olmak, yaratıcı düşünmek oldukça önemli olmaktadır. Burada da bisikletleri doğru şekilde bahçeye yerleştirmek farklı bir enerji ve yaratıcılık kazandırabilir.

6. Suyun Olduğu Her Yer Güzelleşir

bahcesulamaisleri

Su bir bahçeyi güzelleştiren, insan hayatını mükemmel yapan öğelerden biridir. Siz de imkanlarınız varsa suların geçtiği bir bahçede çok daha huzur dolu bir ortam yaratabilirsiniz.

7. Ufak Çiçek Havuzları İyidir

bahcedecicekler

Çiçeklerin bulunduğu her yer insana ferah bir ortam yaratır. Siz de kendi bahçenizi düzenlerken minik çiçek havuzları deneyebilirsiniz. Bunun için çeşitli bitkileri orantılı bir biçimde kullanabilirsiniz.

8. Renkli Çitler Ruhu Gençleştirir

renklicitler

Mavi, beyaz, yeşil gibi harika boya renkleri ile birlikte çitlerin güzelleşebildiğini gözlemlemiştir. Burada çimlerin o enfes yeşili ile birlikte çitlerin görünümü de farklı bir bahçe ruhuna yol açabilir.

9. Dinlenme Bölümleri

bahcededinlenmealani

Ferforje yapılar bahçelerin güzelliğini belirleyen çalışmalar arasında yer almaktadır. Bahçe içerisinde bulunan dinlenme bölümleri de bu yapılar arasında yer almaktadır.

10. Bahçenizde Oluşturacağınız Yürüme Alanları

bahceduzenlemeyurumealanlari

Bahçede yürümek şöyle bir nefes almak insanı rahatlatan çalışmalar arasında yer almaktadır. İşte burada bazen beton bölümleri de bu aşamada kullanabilirsiniz.

11. Hoş Geçişler Yaratın

hosbahcegecitleri

Bahçede bir bölmeden diğer bölmeye geçmek için ufak geçitler oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu geçitler hem güzel çiçekler ile donanmış hem de rengarenk bir şekilde dizayn edilebilmelidir.

12. Kuş Havuzları Dekor Katar

guzelkushavuzlari

Bahçelerde kuş havuzları oluşturmak tatlı hayvanların ziyaret ettiği hoş bir bahçenizin olmasına zemin hazırlayabilir. Siz de ufacık bir bölüm ile bahçenizi canlı bir hale getirebilirsiniz.

13. Farklı Boyutlardaki Saksılar

farkliboyutsaksilar

Çiçeklerin kapları her zaman farklı olmalıdır. Bahçenizde bulunan farklı boyutlardaki saksılar da bahçe dekorasyonu için doğru çalışmayı destekleyebilmektedir.

14. Toprakları Çuvallara Yerleştirebilirsiniz

saksibahceduzenlemecuval

Toprak her zaman doğallığı simgeler. Toprağı da aynı simgeyi taşıyan çuval ile eşleştirmek fark yaratabilecektir. İşte burada sıralı bir şekilde dizilmiş çuvallar güzellik katacaktır.

15. Taşınabilir Çiçek Buketleri

ciceklisaksi

Taşınabilecek çiçek buketleri oluşturarak bahçenizi güzelleştirebilirsiniz. Burada zaman zaman çiçekleri taşıyarak farklı tasarımları da deneyebilirsiniz.

16. Çiçek Dolu Merdivenler

merdivenlebahceduzenlemesi

Merdivenlere saksıları yerleştirerek güzel bir görüntü elde etmek iyi sonuç verecektir. Siz de bahçenizin köşelerine çiceklerle bezenmiş merdivenler koyabilirsiniz.

17. Çekmeceler Yenilik Katabilir

bahceduzenlemecekmecelisaksilar

Çekmece içlerine yerleştireceğiniz topraklar, çiçekler evinizi güzelleştirecektir. Burada renkli çekmeceleri bahçeniz için kullanabilirsiniz. Mobilya boyama bölümünden de çekmecelerin renklerinin nasıl oluştuğunu belirleyebilirsiniz.

18. Sandalyelere Çiçekler Otursun

saksisandalyeleri

Sandalyelerin içlerine çiçekler yerleştirmek iyi sonuçlar doğuracaktır. Siz de kendi eski sandalyelerini farklı saksılara çevirerek bahçenizi daha yaratıcı bir hale getirebilirsiniz.

19. Taşları Güzel Yerleştirmek

taslibahcedekorasyonu

Taşları topraklayarak doğru biçimde yerleştirmek bahçeye doğallık kazandırabilir. Burada özellikle düz taşların bir şekli birleştirecek şekilde dizayn edilmesi çok daha iyi olacaktır.

20. Eski Kasalar Çiçekler ile Donansın

farklisaksiornekleri

Çiçeklerin doğru şekilde yerleştirildiğinde mükemmel bir görünüm kazandığı su götürmez bir gerçektir. Kasaların içerisine de çiçekleri yerleştirmek burada güzelliği simgeleyen etmenler arasında yer almaktadır.

21. Minik Düşünmekte Fayda Var

kucukveetkilisaksilar

Bahçenizi minimal tasarımlarla şekillendirirken minik saksılar, minik eşyalar kullanarak da yerinizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Tüm bunların içerisinde en güzel çalışmaları küçük ve yuvarlak cam saksılar alabilir.

22. Renkli Lastikler Otantik Gözükür

lastiklerdenbahceduzenleme

Eski lastikler, hayatımızın pek çok bölgesinde güzel bir biçimde değerlendiriliyor. Bahçe düzenleme sırasında da bu lastikleri renklendirerek mükemmel hale getirebilirsiniz.

23. Gökkuşağı Renkleri Kullanın

renklibahceler

Gökkuşağı renkleri doğal kırılmalar sonucu oluşur. Eğer renklerin muhteşem uyumunu düşünüyorsanız siz de gökkuşağı renkleri arasından beğendiğiniz kombini bahçenizde uygulayabilirsiniz.

24. Meyveler Sağlık Katar

bahcelimeyvelidekorasyon

Bahçelerde yalnızca çiçekler olmaz. Bazen meyvelerin varlığı da bahçeye verimlilik duygusu katacaktır. Siz de kendi bahçenizde en uygun meyveyi yetiştirerek doğanın başarılı yolculuğuna kucak açabilirsiniz.

25. Kendinize Dinlenme Alanları Oluşturun

bahcelihuzurdolualanlar

Bahçeler huzur bolmak, rahatlamak için yapılır. Siz de kendi bahçenizde huzur bulabilmek için oturma alanları oluşturabilirsiniz. Burada ferforje masa ve sandalyeleri deneyebilirsiniz.

26. Mor Çiçekler Grubu

morciceklerbahceduzenlemesi

Çiçekler arasından mor renkli olan bahçeye bambaşka bir hava katarlar. Güzel bir bahçenin oluşmasına ön ayak olurlar. Mor renkleri çiçekler arasında akasya, lavanta ve leylak çiçekleri de burada rahatlıkla kullanılabilecek çiçekler arasında yer almaktadır.

27. Geometri Her Yerde

sekillicimenler

Geometri birimlerini kullanmak sistemli düşünmeyi kendine ilke edinmiş kişileri de bahçenizi güzel bulmaya itebilir. Matematik hayatın her alanında yardımcı olduğu gibi bahçe düzenlemesi sırasında da bize öncü olmaktadır.

28. Köşelere Önem Verin

kosebahceduzenleme

Köşeler bakış açısını tamamlayan etmenler arasında yer almaktadır. Köşelerin doğru biçimde belirlendiği dekorasyonlar her zaman çok daha fazla tercih edilmektedir.

29. Ufak Seralar Düşünülebilir

ufakserayapmafikirleri

Sera, zaman zaman uygulanabilen bahçe düzenleme yöntemleri arasında sayılabilmektedir. Seranın doğru biçimde kullanılması, bahçeye modern bir görünüm de verecektir.

30. Sevimli Yastıklar Denenebilir

bahceicinyastiklar

Yastıkların çok sevimli halleri ülkemizde mevcut durumda gözüküyor. Sevimli olanlarından bahçenize yerleştirip renkli bir görünüm kazanabilir, çimlerin üzerinde yastıkları sergileyebilirsiniz.

Bu yazımızda size bahçenizi güzelleştirmek için örnekler vermeye, bahçe düzenleme örnekleri ile birlikte fikirleri de sizlere sunmaya büyük gayret gösterdik. Umarız sizler için son derece faydalı bir içerik olmuştur. Siz de konu ile alakalı olarak merak ettiğiniz noktaları bize sorabilir, Evde Mimar ekibi ile dilediğiniz an rahatlıkla irtibat kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dünyanın En Güzel Bahçeli Evleri 30 Muhteşem Ev

Barış Korkmaz

Dekorasyon konusunda size yardımcı olmaya çalışıp daha mutlu ve huzurlu evlerde yaşamanıza destek olmaya gayret edeceğim. Yazılarımızı takip edebilirsiniz.

4 yorum

 1. Gerçekten tebrik ediyorum mükemmel bir sayfa sayenizde iç mimarlığa da ilgim arttı. Başarınızın devamını dilerim.

  13 Ocak 2019, 06:42
  1. Teşekkür ederiz. İçeriklerimiz ile evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

   14 Ocak 2019, 07:43
 2. Cok guzel duzenleme onerileri. Tesekkurler. Mozaiklerle yapilan bahce dekorasyonlarini da ekleyebilirseniz daha da ilginc olur.

  29 Haziran 2019, 22:17
  1. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

   15 Temmuz 2019, 09:37

Bizi Arayın