Balkon Sedir Modelleri ve Örnekleri

balkon-sedirleri

Yaz günlerinde evimizde en çok vakit geçirdiğimiz yerler balkon ve terastır.Bu alanlarda sedirler de birer  alternatiftir.

Tarihimizde de örneğine sıkça  rastladığımız balkon sedirleri,  evimizde farklı bir duruş gösterdiği gibi balkonumuzda  da kullanışlılık ve konfor açısından önemli bir  yere sahiptir.

Sedir Modelleri  Neler ile Uyumludur ? Nereden Geliyor ?

Tarihimizde örneğine sıkça rastladığımıza değinmiştik.Bunun sebebi; kolay taşınabilmesi, temizlenmesi ve kolay yapımıdır.

Neler ile uyumlu olduğuna gelirsek bir duvar köşesinde ve  bir  tahta masa etrafında görüyoruz.Hobi alanlarınızda mesela evinizde kitaplarınız için bir köşe oluşturduysanız sedirler o köşenin bir kısmında olmalıdır. Bu konuda siz de sedir örnekleri inceleyerek kendi eviniz için ilham alabilirsiniz.

Eski motifler kullanılarak yapılmış sedirler   anadolunun  bir çok köşesinde yer alıyor.

Özellikle Urfa,Adana,Gaziantep gibi şehirlerde bir kebapçıya  yolunuz düşerse oturduğunuz yerin sedir olucağına eminiz.

Bunun yanında  minderler ve sedirlerde bir çok model,renk  seçeneği olduğu için her zevkten insanın isteğine uyabilicek modeller  ve renkler de vardır.

Duvarınızın rengine,halınızın desenine göre bir çok seçenek mevcut.Bu keyifli tercih sürecinden sonra keyifle oturup bakabiliceğiniz bir ürün haline gelmesi de güzel olsa gerek.

Sedir   dekorasyonunda   aklımıza minderli divanlar elbette geliyordur.Bu sıcak görünüm Osmanlı döneminde de yerini bırakmamıştır.

Osmanlı Sediri Kullanımı Uygulamaları

Toplumumuz da Osmanlıya olan ilgi devam ettiği için buna yönelik farklı arayışlar da çıkabiliyor.Sedirler Osmanlı döneminde fazlasıyla görüldüğü için istekleri karşılayabilecek çeşitler mevcut

-Osmanlı dönemindeki , saray gibi önemli merkezler özellikle eşya  ve mimarinin  ihtişamlı ve yüksek işçilikte yapılmıştır.Bunun doğrultusunda Osmanlı sedirleri diğer çeşitlerinden biraz maliyetli olabiliyor.

-Ağırlıklı olarak vişne çürüğü, koyu kırmızı ve bordo renkleri kullanılır.

Büyük mobilyalarımızın girmediği ya da kullanılmayan küçük yerlerde sedirler doğru seçeneğiniz olabilir. Sizin de balkonunuz küçükse sedir kullanarak hem yerden tasarruf edebilir hem de dekorasyonunuzu güçlendirebilirsiniz. Sedirler otantik bir görünüm vermenin yanında size de hoş bir çay keyfi sunabilir. Örneğin küçük balkonlarda dekorasyon yaparken sedir kullanabilirsiniz.

Kapladığı yer olarak, temizlik kolaylığı olarak ve kişi kapasitesi  açısından en kullanışlı seçeneklerden birisidir.

Temizlik bağımlısı eşiniz veya  annesi olanlar! Sevdiğinizin yorulmasını istemiyorsanız doğru bir seçenek

Evimiz için kolayca yaptırabilceğimiz mobilyalardır.

Az bir bütçeyle , biraz market gezip palet alarak istediğiniz renk modele göre yapıp kullanabilirsiniz.

Yapım esnasında elinize eldiven takmayı unutmayın!

Günümüzde pencere önleri,bahçe,balkon,salon,yatak odası gibi alınıp her bir köşede kullanılan bir ürün haline gelmiştir.

Sanıyoruz ki sedirin olduğu alanı daha çok kullanıcaksınız.

Kendimiz yapabilir miyiz? Sedir Yapımı

-Ahşap kullanımı yaygın olduğu için ahşaptan ilerleyelim.

-Bir ahşap palet ve testere ile paleti %40 a %60 oranın da keselim.Bu oranın sebebi sırt dayadığımız yer ile oturduğumuz alanın farklı ölçülerde olucağıdır.

-Sonrasında zımpara ile pürüzleri alıyoruz.

-İki tarafa kol dayama bölümü yapıyoruz. El becerinize göre daha da güzelleşebilir 🙂

-İsterseniz ahşap boyaları ile renklendirebilirsiniz ve son olarak minderler ile birlikte kendi sediriniz hazır.

Bu içeriğimizde sedir modelleri ve örnekleri sunarak evinizde hoş bir dekorasyon edinmenizde yardımcı olmaya çalıştık. Umarız beğenmişsinizdir. Siz de konu ile alakalı olarak merak ettiklerinizi bizimle paylaşabilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an bize aktarabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Şark köşesi dekorasyonu

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın