Balkonunuzu Kışında Kullanabilmeniz İçin Uzman Tavsiyeleri

D3B93B30-56DF-4C46-

Evinizin güzel mi güzel balkonu var, yazın açık havada bahçe keyfi gibi balkon keyfi yapıyorsunuz, dekorasyonlar, minderler vs. derken kış geldi çattı değil mi? Peki kış geldi diye balkonumuzu kullanmayacağız mı demek oluyor bu? Tabii ki hayır. Birazdan sizinle paylaşacağımız önerilerle balkonunuzu kış aylarında da kullanabilecek ve balkon manzarası keyfinden, ekstra alan avantajından eksik kalmayacaksınız.

mimarigorsellestimecizimibanner

Balkonunuzu Kapatmanın En Kolay Yolu Cam Balkon Uygulaması

Balkonunuzu kışın da yaz mevsiminde olduğu gibi manzarasıyla birlikte kullanmak, aydınlık ve istediğiniz zaman hava almasını sağlamak ve istediğiniz zaman ısınmasını sağlamak için cam balkon uygulaması en çok akıllara gelen ve uygulanan yöntemlerden birisidir. Eğer balkonunuzu tam kapatmak istemiyorsanız bu cam balkon uygulamasını tercih edebilir veya dışarıdan insanlara balkonunuzu ve özel alanınıza da gizlemek istiyorsanız da camlara perde takarak da kapalı bir alan olarak kullanabilirsiniz.

Açık Balkonlar için Ahşap Zemin Döşemeleri

Balkonunuza sonbaharın ve kışın o ılık, iç ısıtan ateşin verdiği sıcaklığı vermek için balkonunuzun zemininde ahşap döşemeleri tercih edebilirsiniz fayans veya mermerler yerine. Bu ahşap döşemelerin yağmur, kar yağınca su çekip şişeceğini veya çatlamalar yapacağını düşündüyseniz bu döşemelerde artık bu sorunlar yok. Islanmaya göre üretilmiş olan bu ahşap zemin döşemelerini kışın balkonlarınız veya bahçeleriniz için rahatlıkla tercih edebilirsiniz!

Balkonunuzun Yan Tarafları Açık ise Çözümü Kış Bitkileri!

Balkonunuza renk ve değişik bir hava katmak için kış ağaçları, bitkilerini kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz bitki, kış koşullarına, soğuk havalara dayanıklı olmalı ve küçük, sert yaprak dökmeyen bitkileri örneğin, sedir ağacı, ardıç, ladin vb. çeşitleri balkonunuzda yetiştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu bitkilerin durduğu saksı da kış mevsiminde bitkilerinizin köklerinin soğuktan etkilenmesini engelleyecektir. Saksılarınızı kış şartlarına uygun saksılarla değiştirmeyi unutmayın!

Balkonlarınızın Üstünü Kapatmak için Branda veya Tente Sistemi

Yazın balkonunuzu güneşten koruyan branda, tente sistemleri ile kış mevsimlerinde balkonunuzu soğuktan, yağmurdan veya kardan koruyabilirsiniz. İstediğiniz zaman açılıp kapanması da mevsim geçişlerinde veya güneş açan soğuk kış günlerinde güneşten faydalanmanız için oldukça kullanışlı.

Açık Balkonda Isınmak için Bahçe Şöminesi

Dış mekanlar için oldukça şık ve kullanışlı olan bahçe şöminelerini, terasınıza veya balkonunuza kolaylıkla kurabilirsiniz. Açık bir şömine olması size kış akşamlarında romantik ve samimi bir ortam yaratır aynı zamanda açık havanın keyfini üşümeden çıkarmış olursunuz. Bahçe şöminelerinin en güzel kısmı ise yanan ateşte marshmellow kızartıp, anın tadını çıkarabilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu için Doğru Mobilya Seçimi

Kış mevsiminde balkonunuzda soğuktan veya yağmurdan zarar görmeyecek mobilya bulmak sizi bir hayli rahatlatacaktır aslında. Balkonunuz için kış mevsiminde kumaş ve minder içeren mobilyalardan kaçınmanız daha iyi olacaktır çünkü bu materyaller kış koşullarında küflenebilir. Bunun yerine metallerden veya doğal malzemelerden yapılmış mobilyalara bakabilirsiniz.

Duvarlarda Ahşap Kaplama

Yerleri ahşap döşemeyle kapladınız diye duvarlarınızı kaplayamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Ahşabın verdiği sıcaklık ve o ortamı ısıtan hissiyatını duvarlarınızı kaplayarak da hissedebilirsiniz aynı zamanda duvarlardaki ahşap kaplamalarla birlikte duvarlarınızdan gelen soğuktan da yalıtımla kurtulmuş olursunuz ve daha sıcak bir balkonunuz olur.

Balkonunuza Romantik Aydınlatmalar Ekleyin

Kış akşamlarında daha huzurlu, sakin ve romantik balkonda olmak için sarı ve led ışıklardan yararlanabilirsiniz. Metre ile satılan led ışıklardan alıp, balkonunuzun köşelerine veya her yerine dizebilirsiniz. Aynı zamanda büyük mumlarla veya fenerlerle balkonunuzda loş bir ışık yaratıp sıcak çikolatanızı bu fotoğraflık kare içinde tüketebilirsiniz. Bu aydınlatmaların balkonunuza ayrı bir hava katacağını da unutmayın!

Kış Balkonunun Olmazsa Olmazı Battaniyeleri Unutmayın!

İlla kışın balkonunuzda şömineyle, ısıtmayla oturmak zorunda değilsiniz. Çok soğuk olmayan akşamlarda kırmızı ekoseli veya sonbahar renklerinde, yılbaşına uygun tarzlarda renkli ve eğlenceli tasarıma sahip battaniyelerinizi alıp, altında kahvenizi, çayınızı yudumlayarak balkonunuzun keyfini battaniye altında da çıkarabilirsiniz! Ayrıca balkonda kendinize bir battaniye sepeti yaparak ortama bir balkonunuza dekorasyon dokunuşu yapmış olursunuz.

Kış mevsimlerinde balkonunuzu tozlu ve karlı bırakmak yerine bu önerilerimizle birlikte sıcak, samimi ve hoş bir ortam haline getirerek ekstra alanınızın keyfini rahatça çıkarabilirsiniz!

Miray Kankaya

Merhabalar, ev dekorasyonu ve yenilenmesiyle ilgili bulduğum yaratıcı ve işe yarar örnekleri ve uygulamaları sizlerle paylaşacağım.

4 yorum

 1. Öncelikle elinize sağlık. Kendi evimde de balkonumu cam balkon ile kapatmış şekilde kullanıyorum. Yazınızda bahsettiğiniz bazı dekoratif dokunuşlar balkonu daha verimli ve şık kullanmak için oldukça faydalı olmuş. Tekrardan elinize sağlık, devamını bekliyoruz 🙂

  21 Aralık 2019, 22:21
  1. Çok teşekkür ederiz Bayram Bey 🙂

   25 Aralık 2019, 12:07
 2. Kış aylarına girmişken balkonumuzu kullanabilmek için yapabileceğimiz uygulamaların bir çoğuna değinmişsiniz. Bu tür içerikler evimiz için yaratıcı dokunuşlar yapabilmemizi sağlıyor. Elinize sağlık.

  30 Aralık 2019, 09:44
  1. Bu güzel düşünceniz için teşekkürler Umut Bey 🙂

   30 Aralık 2019, 13:23

Bizi Arayın