Banyo Tadilatı ve Dekorasyon Örnekleri

Banyo tadilatı, ev tadilatları arasında en çok karşılaşılan konulardan biridir. Bu kadar sık karşımıza çıkmasının başlıca nedenlerinden biri eski binalarda küçük ve kullanışsız banyolar bulunmasıdır. Banyo tadilatı ile çok fazla karşılaşmamızın bir diğer bir sebebi ise banyoda kullanılan malzemelerin ve mobilyaların nem sebebiyle hızlı yıpranmasıdır. Bunun için tadilat esnasında mutlaka dikkat edilmesi gereken konu, doğru ve kaliteli malzeme seçimidir. Eğer siz de duvarınızda ve zemininizde banyonuzun nem oranına, gün içinde aldığı güneş ışığı miktarına ve büyüklüğüne uygun malzeme seçip, ona göre de uyumlu mobilya ve aksesuar seçimi yaparsanız banyo tadilatınızın ömrü uzun olacaktır.

Banyo Tadilatı Nasıl Yapılır?

Banyo tadilatı yaptırmaya karar verdiyseniz ilk yapacağınız iş tadilatta öncelikle önem vreceğiniz bölgeyi belirleyip ona göre de bir tadilat listesi oluşturmaktır. Listenize değiştirilmesi zorunlu ve acil bölgelerle başlayıp, banyonuzda duş mu yoksa küvet mi olacağına karar vererek devam edebilirsiniz. Sonrasında ise zemin ve duvarlarınızda kullanacağınız malzemeyi seçip rengini belirleyebilirsiniz. Ardından mobilya ve aksesuar seçimi ile devam ederek listenizi kapatabilirsiniz. Banyo tadilatı yapılırken önce zemini düşünmeli zemini planladıktan sonra duvarlar ile sürece devam etmelisiniz. Fayanslarınızı güzel şekilde yenilemeli daha sonra duvarlarınızı rengini seçmelisiniz. Duşakabin gibi çalışmalar ise bu doğrultuda yapılacaktır. Seçtiğiniz zemine göre duşakabinler duvarlar şekil alır. Bu nedenle banyo yenileme kısmında ilk önce zeminlerinizi dizayn etmelisiniz.

Banyo Tadilatında Duş veya Küvet Seçimi ve Dekorasyon Örnekleri

Banyo tadilatında en çok karşımıza çıkan konu genellikle duş veya duşakabin yapımı olmaktadır. Küçük ve kullanışlı banyo tiplerinde vazgeçilmez olan duş, artık neredeyse tüm evlerde karşımıza çıkıyor. Bunun yanında daha büyük ve geniş alana sahip banyolarda ise küvet kullanımı oldukça fazladır. Kare, duvarlak, oval, diktörtgen veya asimetrik yapıya sahip olabilen küvetlerle siz de banyonuza eşsiz bir dekorasyon sağlayabilirsiniz. Ayrıca, duş perdesi veya kabin kullanarak küvetinizi daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Banyo Tadilatı Zemin ve Duvar Seçimi ve Dekorasyon Örnekleri

Banyo tadilatında en önce yapılması gereken zemin ve duvara uygulanacak malzemenin seçimidir. Evde Mimar ekibi olarak zemin seçiminizde size önerimiz, neme daha dayanıklı ve kolay temizlenebilen malzemeler kullanmanızdır. Bunun için mermer ve fayans kullanabilirsiniz. Duvarlarınız için ise fayans yine en kullanışlı tercih olacaktır. Değişik tasarım, renk ve şekillerde banyo fayans modelleri kullanarak daha canlı bir banyoya sahip olabilirsiniz. Ayrıca fayans tercih etmek istemiyorsanız kolay silinebilir malzemeye sahip duvar kağıtları ile de istediğiniz görünüme sahip olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Banyo Seramikleri Modelleri ve En Harika Örnekler (50 Enfes Öneri ile)

Banyo Tadilatında Dolap Seçimi ve Dekorasyon Örnekleri

Banyo tadilatınızda fayans ve duvar yapımından sonra sıra dolap seçimine geliyor. Dolaplarınızı seçerken banyonuzun büyüklüğüne göre bir seçim yapmanızı öneririz. Küçük banyolarda musluk altı ve ayna arkası dolap seçenekleri en çok kullanılanlar arasında yer almaktayken daha büyük banyolarda çeşitli ebat ve büyüklüklerde dolaplar seçebilirsiniz. Dolap seçiminizi yaparken banyonuzun fayansının ve duvarlarının renk ve desenine uygun seçimler yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Banyo Tadilatında Aksesuar Seçimi ve Dekorasyon Örnekleri

Banyo tadilatınızda son olarak zevk ve ihtiyacınıza göre belirleyeceğiniz aksesuar seçimi yer almaktadır. Gider süsü, sabunluk, fırçalık, çeşitli tarz ve büyüklüklerde sepetler, büyüklü küçüklü ayna modelleri ve çiçek detayları gibi aksesuarlar kullanarak banyonuzun karakterini belirleyebilirsiniz. Ayrıca aksesuarlarınız banyonuzun daha kullanışlı olmasını sağlayacaktır.

Banyo Tadilatı Kaç Gün Sürer?

Banyo tadilatı ev tadilatları arasında en çok karşılaşılan tadilat olup ayrıca çok da dikkatli olunması gereken bir tadilat türüdür. Banyonuzu yenilerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu tesisat sistemidir. Siz de ilerde küçük ya da büyük, başınızı ağrıtacak bir problem istemiyorsanız banyo tadilatı sırasında yenilecek olan tesisat sisteminizin binanın planıyla uygun olmasına dikkat edin. Ayrıca penceresi olmayan veya havadar bir banyonuz yoksa, size tavsiyemiz, nem oranını en aza indirmek için mutlaka havalandırma sistemine sahip olmanız. Banyo tadilatının süresi genellikle 1 hafta ila 10 gün arasında olmakla beraber, süre tadilat sırasında banyonuza uygulayacağınız işlemlere de bağlıdır. Banyonuzun büyüklüğü, tadilatta duvar kırdırma, kaba atık veya büyütme işlemlerinin uygulanıp uygulanmayacağı süreyi etkileyen başlıca faktörlerdir. Buna bağlı olarak süre artabilir veya azalabilir.

Banyo Tadilatı Fiyatı Ne Kadardır?

Banyo tadilatının fiyatı uygulayacağınız işlemlerle doğru orantılı olacaktır. Öncelikli konu banyonuzun standart mı yoksa lüks mü olacağıdır. Buna bağlı olarak kullanılacak malzeme sayısı ve malzemelerin kalitesi değişmektedir. Ayrıca banyonuzun büyüklüğü de başka bir faktördür. Diğer bir yandan duvar kırdırma, banyo büyütme işlemleri ve kaba atık da fiyatın artmasına sebep olacaktır. Örneğin küçük olan banyonuzu diğer bir odadan pay alarak büyütüp, küvet tercihi yapıp ayrıca banyonuzda komple bir değişim istiyorsanız standart tadilatlara göre daha pahalı olacaktır.

Bu yazımızda banyo tadilatı nasıl yapılır, nelere dikkat edilir, banyo tadilatı kaç gün sürer ve nasıl fiyatlandırılır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Ayrıca Murfak Tadilatı ve Mutfak Yenileme Fikirleri yazımızı okumak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Fayans Döşeme Metrekare Fiyatları ve Uygulama Örnekleri (İşçilik+Malzeme)

Ayşe Nur Onuk

Siz de evinizi güzelleştirin diye elimizden gelen yaratıcı önerileri sunmaktan büyük keyif alıyoruz. Evde mimar ekibi olarak herkesin hayalindeki evde yaşamasını hedefliyoruz.

Bizi Arayın