Bebek Odası Dekorasyonu ile ilgili 50 Harika Öneri

Bebek odalarında yapılacak farklı tasarımlara olan merak gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Günümüzde sosyal medyanın etkisini her alanda çok fazla görmeye başlamamızla birlikte burada yer alan anne-bebek profillerinin de bu konuya olan katkısı yadsınamaz bir gerçektir. Farklı tasarımların yanı sıra çocukların, bebeklik döneminden itibaren başlayan zihin gelişimine de katkı sağlayacak tasarımları hayata geçirmenize yardımcı olacak bebek odası dekorasyon fikirlerini bu yazıda sizlere sunmaya çalıştık. Keyifli ve yaratıcı bir yazıya hazır mısınız? Hadi o zaman başlayalım!

1-Sade Renklerle Huzurlu Ortamlar

Bebek odalarında daha çok sakin, sade ve rahatlık hissi veren renklerin kullanılmasıyla bebeğin daha huzurlu bir ortama kavuşması sağlanabilir. Duvarlarda kullandığınız sade renkleri ,farklı tasarımlardaki uyumlu objelerle tamamlayabilir, bu tasarımları ışıklandırmalarla destekleyerek daha hoş bir ortama kavuşabilirsiniz.

2-Bebeğiniz İçin Alanlar Yaratın

Oluşturacağınız alanın bebeklerin gelişiminin her evresine uygun olması da önemli olan bir başka konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bebekler oturmaya ve emeklemeye başladıktan sonra daha çok hareketli olacak, nesneleri anlamaya ve öğrenmeye başlayacaktır. Bununla birlikte odanın her alanında daha çok vakit geçireceklerinden dolayı bu meraklarını giderecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak türde eşyaların bulunması, keşfetme ve farklı becerilerinin gelişmesine destek olacak nesnelerin varlığı da önemlidir.

3-Çocuklar İçin Çok Eğlenceli Bir Fikrimiz Var!

Birçok annenin korkulu rüyalarından biri, bebeklerin boyalarla ya da renkli kalemlerle duvarları çizmesi olabilir.Bunun için de sizlere mutlaka denemeniz gereken harika bir fikir sunuyoruz. Bu tarz duvara monte edilen panolar sayesinde çocukların motor becerilerinin gelişimine de destek olabilirsiniz.

4-Bebek Odası Sevimliliği Her Köşede Sizinle

Bebek odalarında uygulanabilecek sınırsız dekorasyon fikirlerin odanın her köşesinde, yaratıcılığınızla birleştirerek farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Priz ve anahtarlara yapacağınız bu sevimli resimlerle detaylarda bile bebek odası sevimliliğini devam ettirmeniz mümkün olacaktır.

5-Tarzınızı Bebek Odası Dekorasyonuna Yansıtın

İskandinav tarzını, tasarladığı  odaya da yansıtmak isteyenlerin mutlak kullandığı renk olan  beyazın sadeliği ve modernliği çok işinize yarayabilir. Tabi ki kullandığınız beyaz duvarları, beşik üzerinde gördüğünüz juju şapkalar gibi eşyalarla destekleyerek tarzınızı tamamlayabilirsiniz.

6-Dekorasyon İçin Bir Tema Oluşturun

Dekorasyonda en önemli şeylerden biri de tema oluşturmak ve yapılan değişikliklerin kullanılacak objelerin de bu temaya uygun olarak seçilmesidir. Gece gökyüzünün verdiği huzuru bebeğinizin uykusuna da katmak istiyorsanız sizin için resimlerde harika bir fikrimiz var!

7-Işıklandırmalarda Fark Yaratmak İster Misiniz?

Klasik aydınlatmalar size de sıkıcı mı geliyor? O zaman bu tasarımlar tam da size göre! Asma tavan uygulaması ve gerekli bir kaç spot ışık kullanmak bu tarz görüntüler elde etmenize yardımcı olabilir.

9-Bebek Odası Dekorasyonu İçin Kendin Yap Fikirlerini Deneyin

Sadece boya badana ya da duvar kağıdıyla değil kullanacağınız eşyalarla da farklılık katabilirsiniz.Resimde gördüğünüz gibi bir tahta ve halat iplerle yapacağınız tasarımla havayı değiştirmeniz mümkün olacaktır.

10-Bebek Odanızın Duvarı İçin Sıradanlığı Bir Kenara Bırakın

Bebek odası dekorasyonuna ilginç fikirler eklemek istiyorsanız bu tarz duvar tasarımları tercih edebilirsiniz. Duvarda kullandığınız boyanın da daha şık görünmesini sağlarken aynı zamanda kullanıldığı alana da farklı bir hava katacaktır.

 11-Bebek Odası Duvar Kaplamaları İçin Harika Bir Fikrimiz Var

Bebek odasının duvarının tamamını duvar kağıdıyla kaplamak yerine  resimlerdeki gibi alanlara değişik çizgi film kahramanları veya hayvanlarla süslerseniz hemen eğlenceli bir ortam oluşturmuş hem de duvarın tamamını tek bir görselle kullanmamış olursunuz.

12-Bebek Odanızın İçinde Tırmanma Duvarı Mı?

Geniş bir alana sahip olmak gerekmeksizin oyun oynamak için bir köşe yapmak bebeğinizin sürekli vakit geçireceği alanın daha eğlenceli bir hal almasını sağlayabilir. Çocukların enerjilerini doğru şekilde atabilmelerine olanak sağlayan bu tırmanma duvarlarını deneyin deriz!

13-Tablolar Her Yerde!

Bebeklerin yaşı arttıkça etrafındaki olaylara, nesnelere olan duyarlılığı ve ilgisi de artmaktadır. Bu şekilde kullanacağınız sayı, harf, hayvan, taşıt vs baskılı tablolarla öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

14-Oyuncak Saklama Çözümleri

Dekorasyon için illa ki bir yerlerden satın alınmış eşyalar olması şart değil. Resimlerdeki gibi bebek odası için kendin yap fikirleriyle de bunu gerçekleştirmek mümkün olabilir. Böylece dağınık oyuncak görüntüsünden de kurtulmuş olursunuz.

15-Doğanın Öğreticiliği  Bebek Odalarına da Yansısın

Bebek odalarında, çocuğun ev dışında olan dağ, bulut, yağmur gibi kavramları öğrenmesini kolaylaştıran bu tarz tasarımlar kullanabilirsiniz. Böylece doğa ile ilgili farkındalığını da arttırırken şık bir oda tasarımını da yakalamış olursunuz.

16-Resimleri ve Şekilleri Kullanmaktan Çekinmeyin

Kullandığınız eşyaların, örneğin resimdeki gibi şifonyerin üzerine neyin nerede olduğunu belirten şekiller yazılar kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem eşyaların sıkıcı görüntüsünü bebek odasına uyumlu hale getirebilir hem de bebeğinizin ilerleyen dönemlerinde kendi eşyalarını toplamasına ya da almasına teşvik ederek sorumluluk bilincini geliştirmeye başlayabilirsiniz.

 

17-Bebek Odası Boyama Modellerini Kendiniz Yapın!

Bebeğinizin odasının duvarının nasıl olmasına karar verirken ya da daha önce başka bir alan olarak kullandığınız odayı bebek odasına dönüştürmek istiyorsanız, dekoratif duvar boyama ya da duvar kağıdı için çok da masrafa girmenize gerek yok. Resimlerdeki gibi duvarda olmasını istediğiniz şekilleri bir kartonu keserek kendiniz yapabilirsiniz.

18-Bebeğinizin Huzuru Her Şeyden Önemli

Çoğu ebeveyn gün boyu hareket halinde olan çocuklarının rahat ve uzun bir uyku çekmesini ister. Ancak bazen bir kapı kapatma sesi bile minik bebeklerin uykularında irkilmesine ya da uykusunun bölünmesine neden olabilir. Hem bunu önleyecek hem de evinizi bebek için güvenli hale getirecek araçların varlığından bahsedelim. Bu araçlara resimdeki chevron baskılı kapı mandalında olduğu gibi stil katmak da mümkün.

19- Çocuğunuza okumayı Sevdirecek Alanlar Katmaya Ne Dersiniz?

Okuma alanları, çocuğunuza öğretici olan kitapları da eklediğinizde dekorasyonunuzun bir parçası haline gelirken hayal gücünü de geliştirmesi için elinin altında bu tarz bir alana sahip olacak.

20-Bebek Odası Dekorasyonu için Kolay Fikirler

Bebek odası dekorasyonu için kolay bir fikir de beşik kenarına dekoratif bir battaniye asmak olabilir. Küçük bir hamleyle dekorasyonu destekleyebilirsiniz.

21-Saklanma Alanı İhtiyacı İçin Çözümler

Büyük bir eviniz olsa bile özellikle ilk uzun, yorgun gecelerde bebeğinizin yakınında uygun bir saklama alanı aramaya başlayacaksınız. Bu tarz bir beşik eteği altına yerleştireceğiniz plastik saklama kuvetiyle yenidoğan bebeğinizin tüm gereçleri yakınında olacak.

22-Renklerin Kişilik Oluşumunda Bir Etkisi olmalı

Profesyoneller, rengin gençliğin zihni durumunu etkilemede çok önemli bir rol oynadığını ve çocuk odası için en iyi renkleri seçmenin inancınızdan çok daha önemli olduğunu belirtiyor. Pembe, her iki dünyanın da en iyisini elde etmek için gerekli olan simülasyonu sakinlikle bütünleştiren ideal renkler arasında! Bebek odalarının vazgeçilmez rengi olan pamuk şekeri rengi duvar boyasını uyumlu renklerle kullanıldığında hem erkek hem kız çocukları için harika odalar yaratabilir.

23-Dekoratif Raflarla Düzen Oluşturmak Çok Kolay

Resimde de gördüğünüz gibi küp organizatörleri, bulunduğu alana hem şık hem de düzenli bir görüntü katmaktadır. Bebeğinizin odasında da bu organizatörlerle rengarenk kutuları ve figürleri kullanarak tatlı bir hava oluşturabilirsiniz.

24- Değişime Ayak Uydurabilen Dekorasyonlar

Bir bebek odası dekorasyonu yaparken unutulmaması gereken bir diğer konu da her zaman gerekli olan şeyler için gerekli yerin olması gerektiğidir. Neye gerçekten ihtiyacınız olacağına ve gerekli olanın ne olduğuna göre dekore etmek önemlidir. Basit dekore edin, daha sonra değiştirebileceğinizi unutmayın!

25- Bebeğinizin Gelişimini Takip Etmek İçin Bu Çizelgelere Ne Dersiniz?

İnanın ki bebeklerin büyümesi sizleri şaşırtacak kadar hızlı olacak ve inanamayacaksınız.
Boyundaki değişimi izlemek için odanın duvarına bir çizelge yerleştirebilirsiniz. Küçük bir çocuğun odası için uygun olacak bazı çizelge örneklerini sizlere göstermek istedik!

26-Şeritlerden İlham Alan Odalar

Şeritler birlikte kullanıldığı desenlere ve renklere göre hemen her türlü havayı yaratmanıza yardımcı olabilir. Balonlar, canlı sıcak renkler kullanılarak sirkten esinlenmiş eğlenceli bir oda da yapabilir ya da tavanda renkli, odanın geri kalanında sade renkleri kullanarak daha ferah bir hava yaratabilirsiniz.

27-Konseptler Geliştirin

Odanın içinde oluşturacağınız oyun alanlarına farklı konseptler ekleyerek çocuğunuzun daha keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

28-Bitkilerin Ferahlığını Hissedin

Bebek odasında kullanacağınız cansız bitkilerle odaya daha ferah bir hava katabilirsiniz. Resimlerde buna örnek oluşturacak iki farklı tasarımı sizlerle buluşturduk. Buna benzer dekorasyonları siz de uygulayabilirsiniz.

 

29-Dekoratif Saklama Alanları Yaratabilirsiniz!

Küçük odalarda saklama alanları ya da saklama kutuların için yeriniz olmayabilir. Bunun için duvara monte edebileceğiniz ya da dolapların içine asabileceğiniz dekoratif raflar işinize yarayabilir.

30- Bebek Odası Dekorasyon Objesi Örnekleri

Bu örnekte de görüldüğü gibi yaratıcı objeleri bebek odası dekorasyonunda kullanarak çocuğunuzun yaratıcılığına da destek olabilirsiniz.

31- Eğlenceyi Odaya Taşıyın!

çoğu zaman bebeğinizi oyun parklarına götürmek için zamanınız ya da hava durumu uygun olmaz. Bunun için dekorasyonunuzun bir parçası haline getirebileceğiniz salıncaklarla çözüme kavuşabilirsiniz.

33- Retro Esintisi Her Yerde!

Günümüzde çokça duyduğumuz retro tarzını neden bebek odalarını dekore ederken de kullanmayalım? Modern birkaç eşyayla da destekleyip güzel bir iş ortaya çıkarabilirsiniz.

33-Geleneksellikten Vazgeçemeyenler Buraya

Tüm evde sahip olduğunuz etnik dekorasyonu bebek odası dekorasyonunda da devam ettirmek isterseniz birkaç modern eşyayla birleştirerek resimdeki bir dekorasyona ulaşmanız mümkün olabilir.

34-Küçük Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük odalar nasıl daha büyük gösterilir bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri her alanı değerlendirirken fazla eşya kullanmamaktır. Tabi ki bu sadece beşik ve dolaptan kullanmalısınız demek değil. Bakın, küçük alana  sahip bebek odası dekorasyonu için de harika fikirler olabilir.

35-Farklı Tasarımlı Raflarla Dekorasyona Katkıda Bulunun

Bebek odanızı tasarımında kullandığınız eşyalarınız ve duvarınız sade ise farklı şekillerdeki raflardan yararlanarak dekorasyona farklılık katabilirsiniz. Raflara yerleştireceğiniz hayvan figürleri, oyuncak ya da birkaç çift ayakkabıyla da güzel bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

36-Bebek Odası Dekorasyonunda Ayna Kullanımı

Feng Shui‘ye göre enerjiyi çok hızlı bir şekilde aktif hale getiren aynaları çocuk odalarında kullanırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Geniş ve direkt yatağı gören aynalar çok fazla enerji yaydığı için çocuğunuzun uykusunu olumsuz etkileyeceğinden daha küçük ve çocuğun direkt olarak görmeyeceği alanlarda dekoratif aynaları kullanabilirsiniz.

37-Halı Deseni Seçerken Bunları da Göz Önünde Bulundurun

Odanız oyun alanı oluşturmak için yeterince büyük olmayabilir ama bunun için sakın üzülmeyin. Seçeceğiniz halıların deseniyle siz de artı bir yere ihtiyaç duymadan oyun alanı oluşturmuş olacaksınız.

38-Perdeler ve Perde Tutacakları

Bebek odalarında kullanılan perdeler bir tema yaratmak ya da oluşturulan temayı devam ettirebilmek için ideal araçlardan biridir. Farklılık katmak için perde tutacaklarını içi doldurulmuş oyuncaklardan yapabilirsiniz. Hem  istediğiniz kahramanı seçebilir hem de daha tatlı bir görüntü elde etmiş olabilirsiniz.

40-Sıradan Dolaplardan Farklı Önerilerimiz Var!

Her yerde gördüğümüz bütün alanı kaplayan dolapları kullanmak yerine birkaç raf ve perdeyle böyle bir dolaba sahip olmak istemez misiniz? Böylece kalabalık görüntüden de kurtulmuş olabilirsiniz.

41-Bu Sevimli Tabureler İlginizi Çekebilir

Şüphesiz ki ev dekorasyonu yapılırken kullanılan en sevimli eşyalar bebek odalarında kullanılan eşyalardır. Klasik renkli tabureler yerine hayvan figürlerini üzerinde taşıyan bu tabureleri kullanabilirsiniz. Biz bu sevimli tabureleri çok sevdik!

42- Bebek Odası Duvar Dekorasyonu İçin Kullanabileceğiniz Tasarımlar

Duvarlara hareket katmak istiyorsanız bir önceki maddelerde de belirttiğimiz gibi tablolar işinize yarayabilir. Ancak bunların yanında resimlerde gördüğünüz renkli ve çocuk odasına uygun şekillerdeki askılarla da dekorasyonu tamamlamanız mümkün olabilir.

43- Bebek Odası İçin Beşik Seçimi

Çoğu anne baba bebeklerinin gelişimlere ayak uydurmak amacıyla sürekli olarak odanın dekorasyonunu değiştirmekle uğraşmak istemeyebilir. Bu nedenle kullanılacak mobilyaların seçimini yaparken bu konu göz ardı edilmemelidir. Klasik beşikleri kullanmak yerine resimdeki gibi bir salıncak kullanmaya ne dersiniz?

44-Sevimli Lambalar

Işıklandırma dediğimizde sadece tavanda ve duvarda yaptığımız aydınlatmalarla sınırlı değilsiniz. Masa üstüne ya da raflara koyacağınız bu sevimli arkadaşlarımız size yardım edebilir!

45- Dekorasyonun Parçası Yastıklar

Yastıklar bebek odası tasarımı için mimarların kullandığı en önemli parçalardan biridir. Çocuk/bebek odaları için çizgi film karakterlerinin, sevimli hayvanların baskılarını taşıyan yastıklar kullanabilirsiniz.

46- Buluttan Bir Lamba Yapmaya Ne Dersiniz?

Bebeğinizin odasına uygun aydınlatma seçmek de dekorasyonu tamamlayan diğer önemli parçalardan biridir. Evin diğer odalarında kullanılandan farklı olarak bebek odasına uygun bulut lamba yapmanız için gereken bütün adımları sizler için hazırladık. Hadi hemen siz de deneyin!

47-

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeden oda dekorasyonu mu yapmak istiyorsunuz? O zaman sizlere kesinlikle gri ve tonlarını öneriyoruz. Gri son zamanlarda çok popüler bir renk olmaya başladı. Karıştırıldığı hemen her renk ile mükemmel bir uyum sağlıyor. Kız ya da erkek fark etmeksizin bebeğinizin odası için sizlere yardımcı olacak birçok gri tonu bulunuyor. Modern bir görünüm için kesinlikle denemelisiniz.

48- İkiz Bebekler İçin Oda Tasarımı

İkiz bebekler için aynı odada kullanılacak yataklar fazla yer kaplayacağı için odanın geri kalanında çok göz yormamak adına duvarların bir tarafında kullanacağınız duvar kağıdı odaya farklılık katabilir.

49-Bebeğiniz İçin Dönence

Bebeğinizin uyandığında ne görmesini isterdiniz? Gözünü açtığında ilgisini çekebilecek şekilleri, hayvanları görmesi ağlamak yerine onu daha da heyecanlandırabilir. Bu tarz tasarımları keçe yardımıyla kendiniz de çeşitlendirebilirsiniz.

50-Dekoratif Raflar/Kitaplıklar

Duvarınızda kullanacağınız dekoratif raflarla odaya hoş bir görüntü katabilirsiniz. Bu rafları geometrik şekillerde tercih ederek bebeğinizin şekilleri tanımasına da yardımcı olabilirsiniz.

Bu yazımızda bebeğinizin odasını dekore ederken kullanabileceğiniz harika fikirleri sizlere sunmaya çalıştık. Siz de yazıdaki fikirlerden yola çıkarak kendi alanlarınızı dekore edebilir bunun için sitemizdeki yazılarımızdan yararlanabilirsiniz. Evde Mimar’ın usta ekibi evinizin dekorasyonu için her zaman sizinle beraber, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!

Ayşenur Yeşiltepe

Yenilikçi motivasyonum ve sunacağım örneklerle, hayallerinizdeki dekorasyonu oluşturma yolunda sizlere ışık tutmaya çalışırken, onları nasıl daha modern ve zarif bir çizgiye ulaştırabileceğinize dair küçük ipuçları ile yardımcı olmaya çalışacağım. Soru ve önerilerinizi belirtmekten çekinmeyin!

5 yorum

 1. Hepsi o kadar güzel ki

  22 Mart 2019, 07:47
 2. Çok tatlı bir yazı olmuş insanın çocuk yapası geliyor resmen :))

  22 Mart 2019, 07:50
 3. Bebek odasını geçen hafta dizdik ama doldurabilir birkaç yanı da var tabiki. Önerilerinize hayran kaldım mutlaka göz önünde bulunduracağım 🙂

  22 Mart 2019, 08:09
 4. Aklımıza gelmeyen harika tasarımlar ve fikirler var. Çok keyifli bir yazı olmuş elinize sağlık

  22 Mart 2019, 08:36
 5. devamını bekliyorum takipteyim

  9 Mayıs 2019, 19:11

Bizi Arayın