Bir Eve Ne Kadar Boya Gider?

Bir eve ne kadar boya gider, kendi evinize özel olarak boya hesaplama çalışması yapabilmek, boya badana yapacak olanların her zaman merak ettiği konuların başında gelmektedir. Biz de Evde Mimar olarak online keşif, boya badana sigortası, boya badana fiyat hesaplama gibi sektöre kattığımız ilklerin peşi sıra bir de ev sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri olan bir eve ne kadar boya gider sorusunu bir modül ile çözdük. Türkiye’nin ilk metrekare bazlı boya hesabı yapan modülü ile siz de eviniz için kaç litre boya gerekli rahatlıkla görebileceksiniz.

Yükleniyor

Evde Mimar olarak boya badana yaptırmak istediğinizde size iç mimarlarımız ile birlikte online dekorasyon önerileri sunuyor, evinizi güzelleştirmek için sizinle ortak bir çalışma yürütüyoruz. Yaptığımız her işe 1 yıl garanti verdiğimiz gibi her işimizi aynı yüksek standartlarda oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun için siz de bizimle iletişime geçebilir, evinizin güzelleştirme yolundaki hayallerinizi bizimle paylaştıktan sonra güzel evleri oluşturmaya Evde Mimar ile başlayabilirsiniz.

boyabadanauygulamalari

Boya Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bir eve ne kadar boya gider gibi bir hesabı yapmadan önce boya badanayı tam olarak bilmek gerekir. Biz de bu bölümümüzde yukarıda vermiş olduğumuz hesaplama modülümüzün nasıl çalıştığını, bu boya hesaplama işleminin nasıl yapıldığını size anlatmaya çalışacağız. Burada öncelikle işe tavan boyama uygulamalarından başlamak gerekir. Tavan boyama uygulamalarına başlamadan önce boya katlarının ne kadar yapacağı düşünülür. Burada doğru işlem 2 kat olarak boya katlarının dizginlenmesi biçiminde seyretmektedir. Hesaplama yaparken de 2 kat olarak hesaplanılır. Duvar boyama işlemi için ise 3 kat olarak düşünmek doğru sonucu vermemize yardımcı olacaktır.

20 Kg Boya Ne Kadar (Kaç Metrekare) Yer Boyar?

20 kilo boyanın boyayacağı alanı sizlere bu bölümde ortalama olarak sunacağız. Fakat boyanın ne kadar metrekare boyaması ile ilgili yaptığımız hesaplamalarda duvarlarının ihtiyaç duyduğu tadilat ve boya kullanım miktarı yoktur. Özellikle hasarlı duvarlarınızda boya kullanım miktarı artış gösterebilir. Bu noktada sizin için sunduğumuz hesapların tam olarak tutmadığı ile karşılaşabilirsiniz.

20 kilo boya yaklaşık olarak 50 metrekare bir yer boyamaktadır. Eğer tek bir odanızı boyamak istiyorsanız 20 kilo boya sizin için yeterli olur. Bu noktada boya markalarının duvardaki tutuşu da farklı olacağından boya markası seçimi oldukça önemlidir.

Duvar boyama, tavan boyama gibi işlemlere giriş yaptığımıza göre sıra şimdi evin metrekare hesabı yapılmasına geldi. Öncelikle boya badana için nasıl bir hesap yapılmalı onu açıklayalım. Boya badana için evin bildiğinizin metrekaresinin 3 katı olarak boyanacak alan belirlenir. Bu alanı belirledikten sonra ise 5 litre bir boyanın 30 m2 bir alanı boyayacağı bilgisini bilmek gerekir. Çünkü hesaplama yaparken bu oranlama ile işlemi gerçekleştirmeniz doğru olacaktır.

100 Metrekare Eve  Ne Kadar Boya Gider?

Eğer eviniz 100 m2 ise 3 ile çarpılır ve daha sonra çıkan sonuç 5’e bölünür. Burada ev için 60 litre boyaya ihtiyaç duyulacağı sonucu çıkmaktadır. İşte yukarıda vermiş olduğumuz modül de bu hesaplamaların ayrıntılı bir şekilde gerçeğe dönüştürülmüş halidir. Modülümüz de boyanacak metrekare arttıkça kullanılacak boyanın oransal olarak düştüğü de gerçeğe uygun bir şekilde dizayn edilmiştir.

2 + 1, 3 + 1, 4 + 1 Evime Kaç Litre Boya Gider?

Bize yoğun olarak gelen diğer sorulardan bazıları da  müşterilerimizin evin salon ve oda sayısına göre hesaplanmasını istemeleri. Fakat başta dediğimiz gibi hesaplama işlemi metrekare usulü olarak hesaplandığı için bize bu sorulardan 2 artı 1 eve kaç litre boya gider  veya 4 artı 1 eve ne kadar sorularının cevaplarını vermek keşif yapmadan çok zor. Çünkü ülkemizde standardize olmuş bir  ev metrekare planı olmadığı için bazı evler 130 metrekare olup 3 + 1 veya 4 +1 ev yapısına uygun olarak inşa edilebilmiştir. En doğrusu metrekare verilip evin yapısına ve ihtiyacına göre hesaplama yapmaktır.

Ne kadar Boya Almalıyım ve m2 Boya Sarfiyat Oranı Nedir?

Kesinlikle evinizi dekore ederken ilk aklımıza gelen bütçesi ve güzelliği olduğu için bu müthiş ikiliyi aynı anda yakalamak pek de kolay olmuyor. Üstte verdiğimiz hesaplama aracından boya ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz.Biz evdemimar.com olarak en iyi çözümleri en uygun fiyatlarla sizlere ulaştırmak istiyoruz.

Siz de kendi evinize ne kadar boya gideceğini hesapladıktan sonra ev boya renkleri kataloğu bölümümüzü inceleyerek renk seçebilirsiniz.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın