Birbirinden Huzurlu Çatı Katı Dekorasyonu Örnekleri

birbirinden-huzurlu-cati-kati-dekorasyonu-onerileri

Her ülkenin kendine özel kültürel özellikleri vardır ve bu özellikler, adetleri, gelenekleri, yemekleri, yaşam biçimlerini ve ev mimarisini direkt olarak etkilemektedir. Bizim kültürümüzün yansımasına baktığımızda da ev mimarisinde çatı katları eskiden çok yoğun ilgi görmemekteydi. Ancak dönemsel pahalılaşma ile birlikte toprakların da fiyatlarının artması ile bodrum katlardan çatı katlara kadar her kat ayrı ayrı kullanılmaya başlamış ve her bir kat değer kazanmıştır. Böyle olunca da çatı katı dekorasyonları yoğun ilgi görmeye başlamışlardır. Çünkü bodrum kat yerine insanlar çatı katında olmayı tercih etmektedirler. Bakıldığında her ikisi de konfor açısından pekiyi değildir ama buna rağmen çatı katının yüksek olması, insanlara çok daha güvenilir gelmektedir. Ayrıca aydınlık açısından da çatı katı bodruma göre çok daha aydınlık olmaktadır. Bu içeriğimizde sizlere çatı katının avantajlarından ve dezavantajlarından bahsederken çatı katı dekorasyonunuzu nasıl yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar.

mimarigorsellestimecizimibanner

Çatı Katının Avantajları ve Dezavantajları

Çatı katı hayalini hemen herkes en az bir defa da olsa düşünmüştür. Çatı katları eğer doğru şekilde dizayn edilirse küçük alanlardan bile şirin ve güzel bir yuva haline getirilebilir. Alıştığımız yüksek tavanlı evlerin aksine çatı katı evler daha alçaktır. Bu nedenle sizi rahatsız edebilir ve dekorasyonda zorlayabilir. Mobilya seçimi, avize ve perde seçimi gibi pek çok faktöre dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çatı Katının Avantajları:

  • Çatı katı alçak tavana sahip olduğundan düzgün bir yalıtım yapıldığı takdirde kış aylarında çok çabuk ısınır.
  • Evin tadilat ve boya badana masrafı daha düşük olur.
  • Çatı katı bir evi temizlemek daha kısa sürer.
  • En üst katta bulunmasından dolayı çok daha aydınlık ve havadardır.
  • Evinizin tasarımı sizin elinizde ise harika bir balkon veya terasa sahip olabilirsiniz. Özellikle yaz akşamlarında çatı katı evlerin teras veya balkonları çok daha iyi bir esintiye sahiptir.
  • Yağmurlu gecelerde yağmurun huzur verici sesine çok yakından şahit olursunuz.

Çatı Katının Dezavantajları:

  • Yaz aylarında bu tip evler güneşi direk aldığından çok çabuk ısınır ve eğer ters yönlere bakan camlarınız yoksa eve esinti girmesi zorlaşır.
  • Şiddetli rüzgar olduğu günlerde çatı her an yıkılacakmış gibi hissedebilirsiniz.
  • Tavan alçaklığından dolayı koyu renklerle dekore edildiğinde çok daha küçük hissiyatı uyandırabilir. Bu nedenle doğru renkler seçmek gereklidir.

Çatı Katı için Çatı Güvercinlik Modelleri

Güvercinlik, çatı katlarının vazgeçilmez pencere modelidir. Çatının daha fazla ışık almasını ve aynı zamanda çatının eğimini bozmadan bir pencere açılmasının en çok tercih edilen yoludur. Güvercinlik açılan bölümlerde harika dekorasyonlar oluşturulabilir. Örneğin bu alanın önünü iki kişilik huzur dolu bir çay – kahve alanı yapabilirsiniz. Böylelikle akşamları eşiniz veya arkadaşınızla muhabbet edecek harika bir alan veya kitap okumak için huzurlu bir bölge oluşturmuş olursunuz. Çatı katı evinizde uygulayabileceğiniz çatı güvercinlik modellerini sizler için hazırladık.

Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Dubleks bir eve sahipseniz ve çatınızı değerlendirmek istiyorsanız misafir odası için kullanabilirsiniz. Bu alanı tek bir oda olacak şekilde tadilat yaptırdıktan sonra açık renklere ağırlık vererek göz alıcı bir toplanma alanı oluşturabilirsiniz. Hasır detaylı koltuklardan ve açık renk ham ahşap mobilyalardan yararlanarak bu alana sıcaklık katabilirsiniz. Eğer az önce dediğimiz gibi dubleks ve sadece misafir odası amaçlı dekore ediyorsanız atlamamanız gereken bir nokta da yatılı misafirlerinizdir. Bu alanda kullanacağınız mobilyaları işlevsel seçerek yatağa dönüştürebilir ve çok amaçlı kullanabilirsiniz.

Eviniz sadece tek bir kattan oluşuyor ve normal yaşam alanınız olarak kullanıyorsanız da üzülmeyin. Sizin için harika fikirlerimiz var! Çatı katı bir eve sahip olduğunuzda eşiniz, dostunuz, akrabalarınız ve arkadaşlarınızdan duyacağınız şey genellikle her zaman küçük ve şirin bir çatı katını hayal ettikleri yönünde olacaktır. Çatı katı evler, rustik ve minimalist ev dekorasyonlarının bir birleşimini anımsatan iskandinav tarz ev dekorasyonuna oldukça yakışır. İskandinav tarzın öne çıkan özelliklerinden biri açık renk ham ahşap kullanımıdır. Özellikle tavana yapılan ahşap döşemeler sıklıkla kullanılır. Eğer tavanınız çok alçak ise bunun yerine ev içerisinde kullanacağınız orta sehpa gibi ürünlerde ahşaba yer vermeniz daha doğru olacaktır. Duvarlarınızda bej, beyaz gibi çok açık ve nötr tonlara yer vermeniz evinizin daha aydınlık görünmesine katkı sağlayacaktır.

Birbirinden Güzel Çatı Katı Dekorasyon Örnekleri

Çatı katı evler doğasından dolayı modern ve kentsel bir görünüme sahiptir. Sade şıklık, geometrik desenler ve düz çizgiler çatı katı dekorasyonunu tamamlayıcı ve karakteristiğini ön plana çıkarıcı ögelerdir. Zeminlerde ahşabın modası hiç bir zaman geçmiyor! Evin sıcak kalmasını sağlayan ahşap zeminler aynı zamanda kolay temizliği ile de hemen hemen her evde karşımıza çıkmaktadır. Parke renkleri ve modellerini inceleyebileceğiniz diğer içeriklerimize bakarak evinizde kullanacağınız renge rahatlıkla karar verebilirsiniz. Gri ve bej renginin birleştirilmesi ile oluşan boya badana renklerini kullanarak çatı katı dekorasyonunda şıklığı yakalarken bir adım öne geçebilirsiniz.

Evinizin doğallığını kaybetmemesi için ev saksı bitkilerinden yararlanabilirsiniz. Çatı katının en büyük avantajı olan doğal ışık bitki yetiştirmekte de birincil bir kaynaktır. Büyük yapraklı salon bitkileri ile evinizi güzelleştirmekten asla çekinmeyin. Bu renklerin yanında koyu renkler kullanamayacağınızı kesinlikle düşünmeyin. Lacivert rengi ince halılar, kırlentler, küçük ev aksesuarları yada tablolar daha modern bir görünüm elde etmenizde size yardımcı olacaktır. Lacivert yerine siyah renkte oldukça tercih edilmektedir. Siyah rengini ev dekorasyonunda kullanırken dikkatli olmalısınız. Siyah rengine küçük detaylarda yer vererek dekorasyonunuzu çarpıcı hale getirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse son dönemin trendi olan krom veya paslanmaz malzemeden üretilen sehpalar veya duvar rafları bu noktada işinizi görecektir.

İlginizi çekebilir: 2020 Yılının En Güzel Ev İçi Dekorasyon Önerileri

Evde Mimar ekibi olarak sizlere ev dekorasyonu ile alakalı pek çok farklı konularda içerikler ürettik ve üretmeye devam ediyoruz. Eğer önerilerimizi beğeniyor veya aradığınızı bulamadığınızı düşünüyorsanız yorumlar kısmında bizlere bildirerek sizler için sorularınızı cevaplamamıza izin verebilirsiniz. İçeriklerimizi takipte kalarak dekorasyon hakkında yenilikler ve trendlerden haberdar olabilirsiniz.

Merve Ilgaz

Ev dekorasyonu ve ev düzenlemesi ile ilgili kendimin ilham aldığı örnekleri ve modelleri sizlere içerik halinde sunmaya çalışacağım.

Bizi Arayın