Boya Badana Ne Zaman Yapılır veya Yapılmalı?

Evinizin rengini değiştirmek, farklı renk çeşitlerini duvarlarınızda denemek veya evinizin dekorasyonuna duvar boyanız ile hareket katmak istiyorsanız bunun ne zaman yapılacağını veya yapılması gerektiğini illa düşünmüşsünüzdür. Boya badana ne zaman yapılır veya yapılmalı öğrenmek için yazımıza okumaya devam edip öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Boya Badana Ne Zaman Yapılmalı?

Genel algı bahar aylarında boya badana yapılması yönündedir. Bahar ve yaz aylarında boyanın çabuk kuruyacağı için genellikle insanlar bunu tercih etmektedir. Fakat evinizde durmayacaksanız, bir süreliğine evde olmayacaksanız diğer mevsimlerde de boya badana yaptırabilirsiniz. Eskiden boyaların zor kuruması ve çok fazla koku yapması sebebiyle badananın özellikle sıcak, bahar ve yaz aylarında yapılması gerektiği algısı oluşmuştur ve bu algı devam etmektedir ama artık değişen ve gelişen teknolojilerle birlikte boyaların da bu koku ve geç kuruma özelliği oldukça azalmış dolayısıyla bu durumda boya badana işlemlerinin yapılma mevsimlerinin de aslında çokta bir önemi kalmamıştır aslına bakarsak.

Duvarlarınızı boyatırken farklı boya türleri ve çeşitleri, desenlerini duvarlarınızda deneyebilirsiniz. İtalyan boya,sedef boya, su bazlı plastik boya gibi çeşitleri uygun mekana göre kullanabilirsiniz.

2019 yılının en çok tercih edilen duvar boya renklerini öğrenmek için yazımızı okuyabilir ve bu renkleri evinizde deneyerek değişik atmosferler yaratabilirsiniz!

Boyanın Kalitesi

Evinizin iç cephesini veya dış cephesini boyayacağınız boyanın kalitesi bu noktada çok önemlidir. Boyanın kuruma süresi, koku yapması, rengini iyi belli etmesi ve ihtiyaca göre silinebilir olması gibi özellikleri boya seçiminde çok belli olmasa da aslında daha sonradan mekanda kullanılınca oldukça önemli olduğu hissedilen konulardandır.

Boya Sonrası Ne Yapmalıyım?

Aslında boya badana yapmaya başlamadan önce gerekli ayarlamaları yaparsanız boya sonrası yapmanız gereken işlemler oldukça azalacaktır ve temizlik yükünüz hafifleyecektir. Boya badanayı ustasına yaptıracaksanız bu tarz işlemleri onlar da yapabilir. Evin dağılmasının ardından hem temizlik yapmak hem de iyi bir şekilde havalandırmak gerekebilir. Özellikle boya sonrası temizlik son derece önemli çalışmalardan biridir. Burada evin tüm alanları net bir şekilde temizlendikten sonra işlemler organize edilmeli, boya sonrası temizlik tam anlamı ile gerçekleştirilmelidir. Yerlere eğer boya akmış ise kısa süre içerisinde uygun malzemelerle, ürünlerle boya zeminden çıkarılmalıdır.

Boya Badana Rengine Uygun Mobilya Seçimi

Temizlik işlemlerinin ardından evin eşya seçimi gerçekleşebilir. Evinizi boyattıktan sonra dekorasyonunu da boya rengine göre değiştirmek istiyor olabilir ve bu renklere uygun mobilya bakıyor veya var olan mobilyalarınızı duvar renginize göre yeniden düzenleme, yenileme düşüncesine sahip olabilirsiniz. Burada evinizi boyattığınız renge uygun biblolar, duvar saatleri tercih etmek bile evinizin atmosferini doğru bir şekilde değiştirebilir veya duvar renginin tam zıt renklerini, odayı, mekanı iyice canlandıracak tarzda renkleri mobilyalarda, aksesuarlarda, halılarda veya tablolarda kullanarak yaratmak istediğiniz atmosfere bu yollarla ulaşabilirsiniz. Bir deneyin, nasıl olacak görelim.

Bu yazımızda sizlere duvar boyası ne zaman yapılır veya duvar boyası ne zaman yapılmalı anlattık. Eğer sizde duvar boyalarınızı hangi mevsimde yapmanız konusunda kararsızsanız böyle bir durumunuz yeni duvar boyaları ile artık kalmadı!

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın