Boya Badana Sonrası Temizlik Nasıl Yapılır Nasıl Yapılmalı?

boyabadanasonrasitemizliknasilyapilirnasilyapilmali

Boya sonrası temizlik boya badana uygulamalarının sonunda ev sahipleri tarafından istenen çalışmalar arasında yer almaktadır. Her ne kadar boya badana temiz yapılsa da evin genel temizliği muhakkak yapılmalıdır. Bu temizlik işlemleri eğer iyi bir şekilde yapılır, evin tümü iyi bir biçimde havalandırılırsa ev dekorasyonunun oluşturulmasında da ilk adımlar atılmış olur. Bizler de Türkiye’nin en büyük boya badana firması olarak sizlere boya sonrası temizlik nasıl yapılmalı kısaca anlatmaya çalışacağız.

Boya sonrası temizlik öncesi son kontroller

Boya sonrası temizlik işlemlerine başlamadan önce son kontrollerin yapılması en önemli faktörler arasında yer alır. Özellikle ayakkabılarımız ile gezerken boya lekelerinin oluşup oluşmadığı, kapı kenarlarında, pervazlarda oluşan lekelerin olup olmadığı titizlik ile kontrol edilmelidir.

Boya fırçaları ve ruloları temizleme

Boya fırçaları ve ruloları temizlemek genel temizliğin başlangıcını oluşturmaktadır. Eğer malzemeler doğru şekilde temizlenirse etrafa sıçrayabilecek potansiyel lekelerin de önüne geçilmiş olur.

Kaplayıcı ürünleri temizleme

evdemimarboyabadanaornek

Boya badana sırasında evin eşyalı olması durumunda birçok eşya muhafaza edilmek için muşambalar, bantlar ile korunur. Bu koruyucu ürünlerin ise üzerine boya badana sırasında elbette ki boyalar düşecektir. Bunları doğru şekilde toplamak ve silkelemek temizliğin temel noktalarından biridir.

İlgili içerik: Boya badana nasıl yapılır?

Boya sonrası sorunlu yerleri temizleme

Her insan nasıl mükemmel değilse her boya badana uygulaması da mükemmel olamaz. Sorunlar elbette ki ortaya çıkacaktır. Boya sonrası temizlik ve son kontroller de burada ortaya çıkmaktadır. Burada ince işçilik sıkıntıları tekrar tespit edilerek giderilmelidir. Özellikle kenar çalışmaları iyi bir usta tarafından incelenerek uygulama yapılmalıdır.

Havalandırma desteği

Bir boya badana çalışması kesinlikle doğru şekilde havalandırılarak yapılmalıdır. Evin doğru biçimde havalandırılması boyanın tüm kimyasalların havaya karışması sağlık açısından son derece önemlidir. Bu nedenle temizliğin bir parçası olan havalandırmayı kesinlikle ihmal etmemeliyiz. Hem uygulama sırasında hem de boya badana işleminin sonrasında havalandırmaya özen göstermeliyiz.

İnşaat Sonrası Genel Temizlik

İnşaat sonrası ustaların yaptığı temizliğin ardından evin dip köşe tekrar temizlenmesi gerekir. Bu işlemi ise sağlam bir temizlik ekibinin gerçekleştirmesi, iyi bir uygulama ile evin güzel bir biçimde temizlenmesi tam bir mecburiyettir. Burada camların temizlenmesi, parkelerin, süpürgeliklerin güzel bir biçimde tekrar temizlenmesi gerekir. İnşaat sonrası temizlik haftada bir yapılan ev temizliğinden de farklıdır. Haftada bir yapılan ev temizliği genel toz alınması şeklinde gerçekleşirken inşaat sonrası temizlik çok daha ağırdır. Daha büyük ekipler daha uzun sürelerde inşaat sonrası temizlik işlemlerini gerçekleştirirler.

Bu içeriğimizde sizlere boya sonrası temizlik ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizlere faydalı olmuştur. Siz de boya badana sonrası harika bir eve sahip olmak istiyorsanız yukarıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. Uygulamalar hakkında unutulmaması gereken bir nokta da genel temizlik ile boya sonrası temizliğin karıştırılmaması gerektiğidir. Genel temizlik evin dip köşe temizliği anlamına gelir mutfağın, salonun köşe bucak temizlenmesi boya sonrası temizlik ile karıştırılmamalıdır.

İlgili içerik: İstanbul boya badana ustası

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

4 yorum

 1. Su bazlı boyalarında silme işlemi çok kolay oluyor

  21 Eylül 2019, 23:03
  1. Katkılarınız için teşekkür ederiz 🙂

   3 Ekim 2019, 13:16
 2. işi bilen bi usta çağırmak çok faydalı oluyor badanadan sonra çok kirlenmiyor ortalık

  9 Ekim 2019, 14:58
  1. Sizler için buradayız 🙂

   22 Ekim 2019, 18:52

Bizi Arayın