Boya Badana Ustalarına Sormanız Gereken 10 Soru

İyi bir boya badana ustası bulup bulmadığını anlamak için ona sorular sormalısınız. Sorduğunuz sorular içerisinde öyle küçük noktalar olmalı ki evinizi güzelleştirecek kişi olup olmadığını hemen anlamalısınız. Biz de Evde Mimar olarak size yardımcı olmak için sorular hazırladık. Siz de boya badana ustaları olarak evinize gelen kişilere bu soruları yöneltebilirsiniz.

1-) Hangi boya badana uygulamalarını yapıyorsunuz?

Burada sorduğunuz sorunun esas amacı ustanın yetkinliği ile alakalıdır. Eğer sedef boya, italyan boya gibi çalışmaları tam manası ile gerçekleştiriyorsa usta bilin ki gerçekten yeteneklidir.

hemenarama2

2-) Bir günde bitirebilir misin?

Bu soru ustanın işi üstün körü yapıp yapmadığı ile alakalıdır. Eğer 1 günde tamamlarız derse o işin hakkı ile yapılmadığını net olarak düşünebilirsiniz. Burada eğer usta tek başına ise en az 2 günlük bir süre vermesi idealdir. Boyanın kuruma süresi ve uygulamaların oluşumu ancak bu sürelerde tamamlanır.

3-) Fiyatta ne kadarlık bir indirim yapabilirsiniz?

Fiyatta indirim istemek son derece doğaldır. Fakat fiyatını hemen %30’un üstünde bir indirimle karşılayan fiyatlandırmalar çok sağlıklı değildir. Buna dikkat etmek gerekir.

4-) Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?

Boya badana ustaları için övünç duyulacak bir konudan soru açmak son derece iyidir. Böylelikle karşınızdakinin de tecrübelerini duyma fırsatı bulursunuz.

5-) Bizden önce kimin evini boyadınız?

Bu soru ustanın nasıl çalıştığını öğrenmekten ziyade müşterileri hakkında nasıl konuştuğunu öğrenmeye yardımcı olur. Eğer geçmişteki müşterilerinden iyi şekilde bahsediyorsa sizin hakkınızda da iyi düşünceleri olacaktır.

6-) Kaç kişilik bir ekibiniz var?

Burada usta kendi ekibini tanıtırken çevremiz çoktur hallederiz gibi cümleler kuruyorsa bu durumdan uzaklaşmak gerekir. Bu tür profiller yerine 5 kişilik profesyonel bu işi yapan ekibim var demek daha doğru olacaktır.

7-) Yaptığınız işe garanti verir misiniz?

Yapılan her işe garanti verilmez. Garanti vermek kendine güvenen insanların çalışmalarından biridir. Bu yüzden işine yasal olarak garanti veren insanları iyi usta olarak seçmeniz gerekir.

8 -) Uygulama örneklerinizi görebilir miyim?

Boya badana uygulamaları arasında örnekleri görebilmek, ustanın daha önce yaptığı işleri incelemek genel fikir olarak bize yardımcı olacaktır.

9-) Evimiz için hangi boyayı tercih edersiniz?

Silikonlu, su bazlı, silinebilir gibi birçok boya türü vardır. Ustanın bu boyalara hakim olduğunu bilmek ve uygulama açısından hangisinin doğru olduğunu sormak iyi olacaktır.

10-) Sizce hangi boya markasını kullanmalıyız?

Bu sorunun net bir cevabı olmasa bile boya badana ustasının sektörü ve boya markaları konusunda deneyimli olması olumlu bir durumdur.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın