İyi Bir Boyacı Ustası Olmak İçin Gereken Özellikler

NasilBoyaciUstasiOlunur

Bir boyacı ustasının ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Bunu belki kendiniz için yani iyi bir boyacı ustası olmak için merak ediyorsunuz ya da evinizi emanet edeceğiniz boya badana ustasını seçerken kullanmak için bu özellikleri bilmek istiyorsunuz. O halde doğru yerdesiniz! İnsanların hayallerindeki eve ve ev dekorasyonuna kavuşmalarına yardımcı olan kahramanlar desek yanlış olmaz boyacı ustaları için. Yaptıkları iş hiç de kolay olmadığı için herkes kolay kolay onların yaptıklarını yapamaz. İyi bir boya badana ustası olmak için sahip olunması gereken bazı özellikler var. Biz de bu yazımızda bu özellikleri sizinle paylaşacağız. Hazırsanız başlayalım!

bannermimar-05

Boyacı Ustasının İletişim Yeteneği En Önemlisi

İlk belki de bir boyacı ustasının sahip olması gereken en önemli özellik, iletişim yeteneğinin kuvvetli olması. Neden mi? Müşterilerinin gerçekten ne istediğini anlaması ve bunları onlara aktarması, işin başındaki en önemli süreç. Yapılan işten müşterilerin memnun kalması için daha her şeyin başında iki tarafında birbirini anladığından emin olmakta fayda var. Bunun için de iletişimi güçlü tutmak çok önemlidir. Müşterinin gerçekten ne istediğini öğrenebilmek için ona sorular sormak ve daha detaylı anlatımlarda bulunmasını istemek bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Ayrıca boya ustasının anladığını belli edip nasıl bir yol izleyeceğini ve müşterinin işin bitiminde neyle karşılaşacağını bilmesi çok önemlidir.

Boyacı Ustası Olmak İçin Planlı Olmalısınız

İkinci olarak boya badana ustalarının oldukça planlı olması gerekir. Bildiğiniz üzere ev dekorasyonunda birçok farklı alandan ustalar evin farklı bölümlerinde çalışıyor. Bu yüzden işlerin aksamaması için boya ustasının planlı olması ve daha başında konuşulduğu şekliyle işini yapması çok önemli. Tadilatlar birbiriyle bağlantılı olduğu için boyada olan bir aksama diğerlerini de olumsuz şekilde etkileyecektir. Zamanlamaya dikkat edilmesi ve plana uyulması işlerin yolunda ve düzgün gitmesini sağlayacaktır. Sözlerin zamanında ve konuşulduğu şekilde yapılması müşterilerin gözünde olumlu bir izlenim bırakacağı için ilerleyen işlerde boyacı ustası için referans olmaları da çok muhtemeldir. Bu sebeple ev dekorasyonunda sadece yalnızca boyama işlemi yapılıyormuş ya da sadece boyacı ustasının işi varmış gibi davranmak yerine bunun bir ekip işi olduğunu ve herkesin bir plana uyması gerektiğini anımsayarak müşteri memnuniyetini arttırmaya çalışmanız çok daha iyi olacaktır.

İlginizi çekebilir: Boya Badana Ustası Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyacı Ustasının Temiz ve Titiz Olması Gerekir

Bir boya ustasının sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri de temizlik. Bu hem biten işin temiz olması hem de işi yaparken temiz çalışılması anlamına geliyor. İşe başlamadan önce gerekli temizlik önlemlerinin alınması bunun başında geliyor. Boyama işleminden önce yapılan tadilatın korunması ya da evde bulunan diğer eşyaların korunması oldukça önemli. Bu sebeple boyacı ustasının daha işe başlamadan önce evdeki eşyaların üstünün örtüldüğünü ve hiçbir şekilde boyadan zarar görmeyeceğinden emin olmalı. Ayrıca biten işin temiz olması da son derece önemlidir. Bu daha çok boyacı ustasının teknik becerilerinin ön planda olacağı bir kısım. Yani herhangi bir yerde fırça izinin olup olmaması, her yerin eşit şekilde boyanması ya da baştan konuşulan ile biten iş arasında bir fark olmaması gibi konuları da temizliğin içinde sayabiliriz. Bu yüzden boya badana ustalarının işi teslim etmeden önce gerekli kontrolleri yapması ve herhangi bir hata ya da aksaklık durumunda olaya müdahale etmesi oldukça önemlidir.

Güvenilirlik Boyacı Ustasının Vazgeçilmezidir

Boyacı ustalarının güvenilir olması da sahip olunması gereken özelliklerden biridir. Bu boyacı ustasının hem sözlerine hem de kendisine güven duyulması anlamına geliyor. Bazı durumlarda müşterilerin, evlerini boyacı ustalarına teslim etmesi gerekir ve bu sebeple karşılıklı güvenin olması oldukça önemlidir. Ayrıca tadilatlar çok sık yapılmadığı için müşterilerin boyacı ustalarının söylediklerini yapabileceğine ve konuştukları şekilde işin teslim edileceğine güvenmesi gerekir. Sadece işi almak için hiç yapmadığı ya da yapamayacağı şeyleri tam tersi şekilde anlatan boyacı ustalarının uzun dönemde kendine zarar vereceğini ve bulundukları şehirde alabilecekleri proje sayısının oldukça düşeceğini belirtmekte fayda var. Ayrıca, boyacı ustası işin maliyetini daha en başında müşteriye bildirip sonradan ekstra masraflar çıkarmamalıdır. Bu onun güvenilirliğini zedeleyebilir. Böyle durumlardan kurtulmak için daha başlamadan evin ne gibi ihtiyaçlarının olduğu iyice incelenmeli ve ona göre bir fiyat çıkartılmalıdır. Hangi malzemenin hangi odada ve hangi amaçla kullanılacağı müşteriye açıkça anlatılarak neden bu masrafların yapıldığını göstermek boyacı ustasının güvenilirliği olumlu yönde etkileyecektir.

Ekibinizi İyi Yönetmelisiniz

Boyacı ustalarının ekip yönetiminin de kuvvetli olması yapılacak işin zamanında ve söylendiği gibi teslim edilmesi açısından oldukça önemlidir. Sonuçta zamanla yarışıldığı için ekibinin gerçekten işi hızlı ve kaliteli yaptığından emin olmalıdır. Boyacı ustalarının ekibinin yetkinliklerinden ve kapasitesinden haberdar olması anlaşmalar yapılırken verilen sözlerin tutarlılığı açısından da gereklidir. Ekipte belli bir standart olması ve herkesin bu standartlar doğrultusunda çalışmasının başarıdaki etkisi büyüktür. Kalite, güvenilirlik ve hız ön plana çıkarılmalı ve ekibin her bir üyesi boyacı ustası tarafından bu şekilde eğitilmeli ve motive edilmelidir.

İlginizi çekebilir: Boyacı Ustası Hüseyin Bey’den 10 Ev Boyama Önerisi

Sizler için birçok özelliği ve bu özelliklerin niçin önemli olduğunu açıkladık. Evde Mimar boyacılarından birinin en çok öne çıkan özelliğini sizlerle paylaşmaktan keyif duyarız.

Bu içeriğimizde boyacı ustasının sahip olması gereken özellikleri sizin için açıkladık. Umarız, doğru boyacı ustasını seçerken ya da doğru bir boyacı ustası olmak için bu özelliklerden faydalanmışsınızdır. Ev dekorasyonuna dair daha fazla bilgi sahibi olmak için diğer blog yazılarımıza göz atabilir ve aklınıza takılan bütün sorularınız için ekibimizle ne zaman isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

Özgün Sert

Büyük ilgi duyduğum ev dekorasyonuyla ilgili trendleri ve beğendiğim fikirleri sizinle paylaşacağım.

4 yorum

 1. Bilgilendirici bir içerik olmuş.

  28 Mart 2020, 16:08
 2. Hızlı ve kaliteli hizmet vermek çok önemlidir. Bu sektörde en büyük eksik bu açıkçası. Evde mimar bu açığı kapatıyor. Başarılar.

  1 Nisan 2020, 16:17
  1. Harika yorumunu için teşekkür ediyoruz 🙂

   4 Nisan 2020, 00:05
 3. Bir sonraki tadilatta bu yazıyı dikkate alıcam, teşekkürler

  2 Nisan 2020, 18:08

Bizi Arayın