Boyacı Ustasından Desenli Boya Uygulaması

boyaci-ustasindan-desenli-boya-uygulamasi

Duvar renkleri ev dekorasyonunda büyük bir öneme sahiptir. Duvar boyasının rengi kadar verdiği etkide oldukça önemlidir. Duvar renkleri her zevke ve her tarza göre uyum sağlayabilecek renk çeşitliliğine sahip olduğu gibi boya uygulamaları da çeşitlilik gösterebilir. Özellikle desenli boya çok fazla sevilmektedir.

bannermimar-04

Desenli boya çeşitleri boya badana ustasının kolaylıkla uygulayabileceği yapıdadır. Burada ki en önemli etken boyanın uygulanacağı rulonun kalitesi ve desenidir. Desenli boya rulosu kullanımı bir profesyonel boyacı ustası tarafından yapılmalıdır. Herhangi bir yanlış veya hatalı kullanımda geri dönüşü zor bir durum olacaktır.

Desenli boya çeşitleri ve uygulaması duvar kağıtlarına göre daha farklıdır. Ve genel olarak bakıldığında desenli boyalar, duvar kağıtlarına göre daha düşük maliyetli olmaktadır. Aslında duvar kağıtları kullanılarak dekorasyona verilmek istenen etki desenli boya uygulaması ile de verilebilir. İşine ustalık ve titizlik ile yapan boyacı ustası için bu uygulamalar oldukça kolay olacaktır.

Desenli boyalar son dönemlerde duvar kağıdı gibi çok fazla tercih edilmektedir. Bu boya uygulaması üzerine tercih yapan ev sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri boya rengidir. Desenin uygulacağı duvarda zemin renginin desen rengine göre daha açık renk olması doğru bir tercih olacaktır. Aksi durumda, yani zemin boyasının da koyu olması durumunda desen yeterli etkiyi vermeyecektir. Desen için seçilen renk ile zemin için seçilen renk arasındaki uyum doğru bir şekilde yakalandığında alana çok farklı bir derinlik ve hava katılacaktır.

Desenli boya uygulamasının inceliklerinden bahsettikten sonra bu uygulamanın bazı çeşitlerini de atlamak gereklidir. Dilerseniz yazının devamında bu uygulama çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Desenli Boya Uygulama Çeşitleri

Poşet Rulo

Normal boya fırçasına sıvıdan etkilenmeyen bir yapıştırıcı ile poşet geçirildiğinde verilen etkiye bu adlandırma verilir. Poşet rulo tekniğinde fırçanın poşet ile birleşmesinden sonra istenilen boya ile bölgeye paralel şekilde boyama uygulaması yapıldığında istenilen etki verilmiş olacaktır.

Kelebek Rulo

Kelebek rulo, rulo fırçası ile uygulama sağlanan ve sünger veya silok parçası ile uygulanan desendir. Düzenli ve paralel bir uygulama sağlandığında istenilen etki rahat ve doğru bir biçimde verilebilir. Daha önce uygulama yapmamış veya bu konuda deneyimi olmayan kişiler için geri dönüşü zor olacak problemler çıkabilir, bu sebeple profesyonel bir ev boyama ustası uygulamayı gerçekleştirmelidir.

Desenli Rulo Aparatı

Desenli rulo boya apartları daha birçok çeşitlilik gösterebilir. Yapı marketlerden bu alanda ki çeşitlilikler için incelemeler yapılabilir ve zevke göre seçimler yapılabilir. Desenli rulo aparatları bu boya etkisini vermek için kullanılabileceği gibi profesyonel ustalar sizin kendi tercih ettiğiniz deseni de yapabilir. Yani özellikle ince noktaları olmayan ve genel çizgilere sahip olan desenli boya modelleri profesyonel ustalar tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir.

Desenli Boya Kullanım Amacı Nedir?

Desenli boya uygulamasının kişilere göre değişmek ile beraber birçok sebebi olabilir. Bütçe, dekorasyon ve talep vb. üzerine oluşabilecek amaçlara hizmet verilmektedir. Desenli boya, halk arasında sedef boya olarakta anılmaktadır ve daha çok ev dekorasyonunda durgunluk olan ve hareketlilik katmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Desenli boya uygulaması özellikle duvar kağıdı uygulamalarına göre daha bütçe dostu ve daha kalıcıdır. Duvar kağıdı uygulaması bazı evlerin duvar zemini yapısından dolayı risk taşıyabilir. Özellikle rutubet problemi yaşayan evlerde duvar kağıtları sökülme eylemi gösterecektir bu sebeple de kötü bir görünüme ve dayanıklılığı daha az olan bir sonuca varacaktır.

Desenli boya uygulamasından boyacı ustası ile belirlenen desen rahatlıkla çalışılabilir ve eve tekrar yapılacak bir boyama işlemine kadar sorunsuz bir kalıcılık gösterecektir. Duvar kağıdı gibi maliyeti yüksek olmadan evinize farklı bir hava katmak isterseniz rahatlıkla desenli boya uygulamasını tercih edebilirsiniz.

Desenli Boya Kullanışlı Mı?

Birçok ev sahibi tarafından özellikle son dönemlerde sıkça tercih edilen desenli boya uygulaması, akıllara acaba kullanışlı mı sorusunu da getirmektedir. “Desenli boya kullanışlı mı?” sorusuna yine yanıt olarak şöyle söylenebilir, duvar kağıdına veya normal düz boyaya göre kesinlikle daha kullanışlıdır. Duvar kağıtları kolaylıkla deforme olabilmektedir ve maliyetleri genel olarak yüksektir. Fakat desenli boyalar hem düz boya gibi hareketsiz bir görünümden daha çok hareketli bir görünüm katacaktır, hem de düşük bir maliyet ile bu etki gerçekleştirilecektir. Tıpkı temizliklerde düz boyaya sahip duvarlar silindiği gibi desenli boyalarda gönül rahatlığı ile silinebilir. Düz renklere göre kiri daha az belli edecektir ve uzun yıllar kullanılabilecektir.

Boyacı ustasından desenli boya uygulaması hakkında aldığımız önemli bilgileri sizler ile paylaştık. Dilerseniz Evde Mimar ekibimiz ile iletişime geçerek konu hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilir ve işlem talebinde bulunabilirsiniz. Bununla beraber dekorasyon hakkında her anlamda bilgi edinebileceğiniz blog yazılarımızı da web sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz. Ekibimiz sizlere hizmet vermek üzere yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Dilediğiniz zaman iletişim kurabilirsiniz.

Bizi Arayın