Buhar Odası Ve Sauna Arasındaki Temel Farklar Nelerdir? Hangisi Tercih Edilmelidir

Yoğun bir haftanın sonunda yorgunluğunuzu üzerinizden atmak için sauna ve buhar odası birebirdir. sizler için de araştırdık hangisi daha iyi bunu sizler için araştırdık bulduk.

Buhar Odası Nedir?

Buhar odası genellikle insanların yorgunluk atmak için kullandıkları mekandır. Buhar odası spor yaptıktan sonra sıcak bir ortamda bulunmak ya da duş almak ter yoluyla vücuttan atılamamış zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar bununla birlikte kan akışı da hızlanır. Buhar odası nem oranının yüksekliği sayesinde ciltteki nem kaybı olur ve cilt dışarıdan da aldığı nem sayesinde toksinleri vücuttan uzaklaştırırken sıvı kaybına uğramaz. Ancak buhar odasını kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar da vardır. Buhar odasında nem oranları yüksek olması sebebiyle buhar odasında 15 dakikadan fazla durmaktan kaçınmak gerekmektedir. Sonuçta bir şeyin azı yarar çoğu zarar.

Buhar Odası Faydaları Nelerdir?

Buhar odası nemin yoğun olması sebebiyle üst solunum yollarına birebir iyi gelecektir. Ciltteki gözeneklerin açılmasına katkı sağlayacağı gibi bir de cildinizin yenilenmesini sağlar. Buhar odasındaki nem miktarının yüksek olması nedeniyle vücuttan daha at su atılımı daha az miktarda gerçekleşmektedir. Bu vücuttan çıkan toksinler ter yolu ile çıkmaktadır. Bu toksinlerden tamamen kurtulmak için buhar odasından sonra hemen duşa girmeniz tavsiye edilmektedir.

Sauna Nedir?

Sauna daha eski bir kültürü içerisinde barındırmaktadır. Bu gelenek daha çok orta Asya üzerinden Rusya vasıtasıyla Finlandiya ve Avrupa’nın kuzeyine yayılmıştır.

Saunanın herhangi bir hastalığı tedavi edici yönü yoktur ancak stresi atmak ve rahatlamak için birebirdir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir etmen vardır. Spor sonrası saunaya girdiğiniz taktirde saunanın kuru sıcaklığı derinizin üzerindeki ter, deriniz üzerinde kurumaya başlar bu nedenle sauna sonrası vücutta kuruyan terin atılması için buhar odası kullanımı sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Saunanın Faydaları Nelerdir?

Sauna sizi bedensel ve ruhsal olarak dinlendirir. Sauna sizin yağ yakmanıza yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırır. Geceler rahat ve derin bir uyku çekmenizi sağlar. Saunadan önce yorgunsanız ve ağrılarınız varsa saunadan sonra kaslarınız gevşeyerek size rahatlık verir. Duşla gitmeyen vücutta bir süredir biriken toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte deri gözenekleriniz açılmasını sağlar. Vücudunuzdaki sıcaklık artışı nedeniyle antikor oranları artar bu da sizi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur.

Temel Farkları? Hangisi Tercih Edilmeli?

Sonuç itibari ile spor sonrası için size buhar odasını tavsiye ederiz ancak 15 dakikadan fazla içeride kalmamak şartı ile normal bir durumda ise sauna sizin için daha uygun olacaktır ancak her ikisi de yoğun bir hafta iş gününden sonra sizi rahatlatmak için ve temiz bir uyku çekmek için deşarj edecektir. Sauna ve buhar odası ile ilgili temel farkı oluşturan kısım nem ve sıcaklıktır. Buhar odalarında yüksek nem varken saunada düşük nem vardır buhar odasında oda sıcaklığı düşükken saunada sıcaklık daha yüksektir

Evinizi daha da güzelleştirmek için diğer yazılarımıza da buradan bakabilirsiniz. İlginiz ve yazılarımızı okuduğunuz için şimdiden teşekkürler.

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın