Cam Balkon Dekorasyonu için Fikirler ve Örnekler

Bir evin her alanı oldukça değerlidir. Evlerin her bölümü özenle tasarlanmalı, yaşam kalitesini arttırmak için eşsiz fikirleri gün yüzüne çıkmak gerekmektedir. Bu süreç içerisinde araştırmalar yapmak da ev sahibini olumlu yönde etkileyecek çalışmalar arasında yer almaktadır. Cam balkon dekorasyonu da bu parçaların gerçekleşmesinde ortaya çıkacak önemli faktörler arasında yer almaktadır. Cam balkon örnekleri, değişik fikirler ile oluşturulmuş tasarımlar size bu noktada güzel evler yaratmaya yardımcı olacaklardır. Dekorasyon fikirleri araştırıldığı bu aşamada Evde Mimar olarak size örneklerin yardımcı olacağını düşündük. Size beğendiğimiz cam balkon modellerini ve örneklerini derledik. Umarım beğenir ve ilham alırsınız.

Cam Balkon Örnekleri

Cam balkon evin dış görünüşünü doğrudan etkilediği için özellikle evinizi dışardan görenler için eşsiz bir deneyim sunabilir. Biz de bu örnekler içerisinde farklı fikirlere farklı yapılara yer vererek size destek olmaya çalıştık. Bu noktada hayal gücünüzü büyütmeye önem vererek size değer katmaya çalıştık.

Balkon tasarımları içerisinde uygulamaların evin dış cephesi ile ne denli uyumlu olduğunu gözlemlemelisiniz. Balkonunuzun dekorasyonu hem dış cephenin renk ve dokusuyla uyumlu hem de balkonunuzun iç duvarlarının boyasıyla uyumlu olmalıdır. Dekorasyonun önemli unsurlarından biri olan balkon dizaynı hakkında size farklı örnek incelemeleri ile de destek vermeye devam edeceğiz. Cam balkonun farklı şekillerdeki yapılışını da size burada aktarmak istiyoruz. Cam balkon fiyatları ile ilgili yazımızı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi de ülkemizde en fazla kullanılan cam balkon çeşitlerini inceleyebiliriz.

Kapalı Cam Balkon Örnekleri

Ülkemizde en çok tercih edilen cam balkon çeşitlerinden biri olan kapalı cam balkon örnekleri, dekorasyonun önemli parçalarından biridir. Ev boyama işlemlerine başlamadan önce bu tür işlemleri bitirmek de ev sahibini sonuna kadar rahatlatacak çalışmalar arasında yer almaktadır. Ayrıca boya tercihiniz de balkon dekorasyonunuzu tasarlarken önemli bir etken olacaktır.

Kapalı şekilde dizayn edilmiş cam balkonlar ise kış aylarında dahi balkonda vakit geçirmenize yardımcı olacak dekorasyon araçlarıdır.Dekorasyonunun insan katmış olduğu değerden nasibini alanlar kapalı cam balkon modellerini evlerinde deneyimlemiş olanlardır. Özellikle evinin yerinden son derece memnun olan manzaraseverler bu durumdan oldukça hoşnut olmaktadırlar. Kapalı cam balkon, balkonunuzdan kışın da faydalanmanızı sağlarken aynı zamanda temiz de kalması bir başka faydasıdır. Cam balkonunuzu kapalı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Balkonunuzdan gelen ışığı azaltmamak için can rengini kapalı bir tonda seçmemelisiniz.
 • Kapalı camlar  kışın kullanım için iyi olsa da yazın da balkonunuzu kullanabilmek için balkon camınızın açılır olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Açılır camların açısı ve katlanabilir olması ise bir diğer önemli husus. Kolay açılır ve açıldığında az yer kaplayan bir cam modeli seçmelisiniz.

Cam Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Cam balkon dekorasyonu için eşsiz fikirlerle şahane yaratıcılıklarla evimizi geliştirmeyi hepimiz isteriz. Özellikle balkonun Türk halkı için bir keyif noktası olduğunu düşünürsek ne denli güzel işler yapıldığını hepimiz hayal edebiliriz. Büyük toplantıların, harika eğlencelerin yapıldığı farklı bir alan olan balkonu ilginç bir biçimde dizayn etmek ev sahiplerine çok iyi gelecektir. İşte bu nedenle cam balkon dekorasyonu fikirleri ve örnekleri bölümüne farklı bir bakış açısı getirdik. Bu bakış açılarını size yansıtmak için sizleri örnekler ile baş başa bırakıyoruz.

Modern Tasarım için Metal Görünümlü Cam Balkonlar Tercih Edebilirsiniz

Evinizin modern bir görünüme kavuşması için metal görünümlü cam balkonları deneyimleyebilirsiniz. Bununla birlikte sağlamlık açısından da iyi gözükmesi size güven vermesi için paslanmaz çelikten yapılan cam balkon modellerini tercih edebilirsiniz.

metalgorunumlucambalkon

Cam Balkon Dekorasyonu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Evinize en uygun cam balkon stiline karar verdikten sonra yapmanız gerekenler:

 İşinde Uzman Bir Usta Bulmak

Birebir ölçü alınmaması halinde, özellikle kış aylarında, aşırı yağıştan dolayı eviniz ve balkonunuz zarar görebilir ve bu durum harika düşünülmüş bir dekorasyon fikrinin mahvolmasına neden olabilir.

Malzeme Seçimini Doğru Yapmak

Gelecekte çıkabilecek tadilat masraflarından korunmak ve cam balkonunuzun uzun ömürlü olmasını sağlamak adına cam balkon yapım aşamasında malzemelerin özenle seçilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.  Yıllar geçse bile cam balkonunuzun hala ilk günkü gibi kullanışlı olmasını ve güzel gözükmesini istiyorsanız paslanmaz malzemeler kullanmaya önem vermek isteyebilirsiniz.

Doğru Cam Özellikleri

Malzeme seçiminde en önemli husus cam kalitesidir. Bütün kış sizi ve ailenizi soğuk havalardan ve yoğun yağışlardan koruyacak olan camı seçerken; camın şişe cam ya da lameks olmasına ve kalınlığının 8-10 cm arasında olmasına özen göstermelidir. Ayrıca darbelere karşı dayanıklı bir cam çeşidi seçmek size daha çok güven verecektir. Eğer camın kalitesinden emin olamıyorsanız, tedarikçinizden TSE damgası istemeniz yeterli olacaktır.

Cam Balkonda Kullanılabilecek Renkler Nelerdir?

Balkonunuzun dışarıdan estetik görünmesi ve apartmanınızla bir uyum içerisinde olması, en az sağlayacağı konfor kadar önemlidir. Eğer standart renklerdeki camlardan ve modellerden sıkıldıysanız, cam ve aparat renklerini dilediğiniz gibi seçmeniz için renk seçenekleri kartelası mevcut. Camınızı ara tonlarda, geçişli renklerde ve füme renginde  tercih edebileceğiniz gibi cam balkon aparatlarınızı da siyah, gri ve beyaz renklerinde kullanma seçeneğine sahipsiniz.

Füme Cam Balkon Dekorasyonu

Füme renginde camları tercih ederken dikkat edilmesi gereken bazı hususları da sizinle paylaşmak istiyoruz. Füme camlar yapısı gereği dışarıdan içeriyi göstermez ancak içeriden bakıldığında şeffaf camdan farklı olmayan bir görüntü sağlar. Eğer eviniz dışarıdan çok görülen bir konumdaysa ve siz bu kaygınızdan dolayı balkonunuzda rahatlıkla zaman geçiremiyorsanız bu tür bir cam seçmeniz sizin balkonunuzdan alacağınız keyfi kesinlikle arttıracaktır. Ayrıca eğer eviniz çok güneş alan bir konumdaysa ve bu durum sıcak günlerde balkonunuzda zaman geçirmenize bir engelse, füme camların ışığı kırma özelliğinden faydalanabilirsiniz ve aynı şekilde; eviniz çok güneş almıyorsa şeffaf cam tercih etmeniz güneş ışığından daha çok yararlanmanızı sağlayacaktır.

Yeşil, Mavi,Bronz Cam Balkon Dekorasyonu

Şeffaf dışında kullanılan herhangi bir renkte de füme camlarda olduğu gibi bir miktar ışık kaybı yaşanacağını tercihinizi yapmadan önce göz önünde bulundurmanızda fayda var. Sizin için derlediğimiz farklı renkli cam örneklerine bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Cam Balkon için Perde Önerileri

Balkon perdesi gözünüze küçük bir detay gibi görünse de dekorasyonun ayrılmaz bir parçasıdır. Yaz aylarında güneşin kavurucu etkisinden korunarak balkonunuzda rahat ve keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayan bu perdeler aynı zamanda dışarıdan içerinin görünmesini engelleyerek sizi bu kaygınızdan da kurtaracaktır. Yapmanız gereken tek şey balkon tipinize ve dekorasyonunuza uygun bir perde modeli seçmektir.

Cam Balkon İçin Jaluzi Perde Örnekleri

Ofislerde görmeye alışkın olduğumuz jaluzi perdeler son zamanlar cam balkonların yaygınlaşmasıyla balkonlarda sık rastlamaya başladığımız bir perde türü haline geldi. Kumaş perdelerin aksine uygulaması, bakımı ve temizliği kolay olan jaluzi perdelerin en önemli avantajı size içeriye giren güneş ışığı ve hava miktarını dilediğiniz gibi ayarlama olanağı sunması diyebiliriz. Ayrıca istediğinizde tamamen kapatabildiğini jaluzi perdeler mahremiyet kaygınızı da tamamen ortadan kaldıracak ve size özel bir yaşam alanı sunacaktır.

Cam Balkon İçin Stor Perde Örnekleri

Zarif tasarımının yanında dikey açılıp kapanan stor perdeler size hem kullanım hem de uygulama kolaylığı sağlayacak ve balkonunuzda estetik bir görüntü oluşturacaktır. Farklı renk ve kumaş seçeneği ile dekorasyonunuza uygun bir stor perdeyle balkonunuzda geçireceğiniz zamanın daha keyifli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Cam Balkon İçin Kumaş ve Tül Perde Örnekleri

Kumaş ve tül perdelerin kullanımı ve temizliği her ne kadar diğer perde çeşitlerine göre zor olsa da güneşten korunmak için kumaş perdeleri de tercih edebilirsiniz. Rengarenk seçenekleriyle kumaş perdeler balkonunuza ayrı bir hava katacağı kesin. Ayrıca kire, olumsuz hava şartlarına ve güneşe dayanaklı sunbrella kumaşlardan üretilmiş perdelerin bakım ve temizliği kolaylaştıracağını da hatırlatmakta fayda var.

Eğer yaz gecelerinde balkonunuzda zaman geçirirken sinekler ya da böcekler keyfinizi kaçırıyorsa ve onlardan korunmanın bir yolunu arıyorsanız tül perdeler bu sorununuza çözüm olabilir. Balkonunuza astığınız uçuş uçuş bir tül perdeyle hem farklı bir ambiyans yaratabilir hem de sivrisineklerden korunarak yaz akşamlarınızı daha keyifli geçirebilirsiniz.

Balkon Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Balkon dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur mobilya seçimidir. Balkonunuzda geçirdiğiniz zamandan keyif almanız ve balkonunuzu en verimli şekilde kullanmanız için doğru mobilyalar seçmelisiniz.

Alanı Verimli Kullanmak

Özellikle küçük bir balkona sahipseniz alanı en verimli şekilde kullanabilmeniz için mobilyalarınızı doğru seçmelisiniz. Küçük balkon dekorasyonu yaparken çok işlevli parçaların, alan kullanımında esneklik sağlayacağını ve size hareket alanı sağlayacağını unutmamalısınız. Duvara veya korkuluğa bitişik, açılır kapanır küçük bir masa seçmek kullanım kolaylığı sağlayacağı gibi alandan tasarruf etmenize de yardımcı olacaktır. Ayrıca hasır veya ağ detaylı ürünler balkonunuzu daha geniş göstereceği gibi eğer balkonunuz açık ise hava şartlarına da dayanıklı olacaktır.

Malzeme Seçimini Doğru Yapmak

Eğer cam balkonunuz açıksa mobilya seçiminde mobilyanın malzemesine dikkat etmeniz hem emeğinizin hem de paranızın boşa gitmemesini sağlayacaktır. Açık balkonlarda mobilyalarınızı uzun ömürlü olması için neme, yağmur suyuna, ve kire dayanıklı alüminyum, plastik, metal ve mevsim şartlarına dayanıklı ahşap mobilyalar tercih etmelisiniz.

Balkonun Kullanım Amacını Belirlemek

Balkon mobilyalarınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir konuda balkonu ne amaçla kullanacağınızdır. Aileniz veya arkadaşlarınızla zaman geçirebileceğiniz, çay, kahve keyfi yapabileceğiniz bir alan yaratmak istiyorsanız balkonunuzun boyutuna ve tipine göre dayanıklı bir ahşap bir mobilya tercih edebileceğiniz gibi çeşitli renk ve modellerde bahçe mobilyaları da kullanabilirsiniz.

Balkonunuz kapalı bir cam balkon ise çeşitli amaçlara hizmet edecek yaşam alanları oluşturabilirsiniz. Küçük bir çalışma masası, bir kitaplık ve zevkinize uygun dekorlarla balkonunuzu keyifli bir çalışma odasına çevirebilir veya balkon sedir modelleri kullanarak üzerine koyacağınız rengarenk yastıklarla balkonunuzda bir kış bahçesi havası yaratabilirsiniz.

Bu yazımızda size cam balkon kullanımının örneklerinden ve dekorasyon fikirlerinden bahsettik. Siz de evinizi güzelleştirmek için cam balkon yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an bize rahatlıkla aktarabilirsiniz. Evde Mimar olarak hayallerinizi gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

İlginizi çekebilir:

Barış Korkmaz

Dekorasyon konusunda size yardımcı olmaya çalışıp daha mutlu ve huzurlu evlerde yaşamanıza destek olmaya gayret edeceğim. Yazılarımızı takip edebilirsiniz.

5 yorum

 1. Balkon dekorasyonu evin en can alici noktasi bence. Boyle orneklerle bize yardimci oldugunuz icin tesekkurler

  6 Mart 2018, 06:40
  1. Görüşleriniz için teşekkürler. Bize göre de evin en önemli bölümlerinden biri balkon. Bu alanda sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz.

   6 Mart 2018, 06:42
 2. Balkon evi gösteren en önemli alandır bence bu konuda bizlere titizlikle yardımcı olduğunuz için evde mimar ailesine teşekkür ederiz başka bir projede tekrar görüşmek üzere

  6 Mart 2018, 06:48
 3. Ya iyi güzel de, bunların temizliği ne olacak hiç düşündünüz mü?

  6 Mart 2018, 06:53
  1. “Güzel olan şeyler her zaman zordur.” hayatın doğal kuralı güzel olan öğelerin her birinin zor olduğu yönündedir. Balkon dekorasyonu da her türlü temizlik zorluğuna rağmen yaptırmaya değer gözüküyor.

   6 Mart 2018, 07:03

Bizi Arayın