Canlı Ev Çiçekleri ve Bakım Rehberi

Canlı ev çiçekleri ve bitkileri, dekorasyonunuzu tamamlamanıza yardımcı olacak, en önemli bileşenlerdendir. Dekoratif olmasının dışında da evinizin enerjisini yükseltmede büyük bir payı vardır. Yeşil renk bilindiği üzere iç mekanları aydınlatır ve kişinin enerjisini yükselterek, onun mutluluğunu arttırır. Son zamanlarda da iç mekan bitkileri oldukça popüler. Bunun başlıca nedenlerinden biri, bakımının çok da zor olmamasıdır.

Sahip olduğunuz çiçeği ve bitkiyi gerçekten tanırsanız, onun ihtiyaçlarını bilecek ve ona göre davranabileceksiniz. Sulama, Aydınlatma, Gübreleme ve Sıcaklık dikkat etmeniz gereken unsurların en başında geliyor. Siz de evinizde çiçek bakmak, dekorasyonunuzu bitkilerle şekillendirmek ya da evinizde dikey bir bahçe yaratmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Gözünüz korkmasın! Bu yazımızda okuyacağınız bakım rehberimizle birlikte bitki ve çiçeklerinize nasıl bakmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Evde en kolay şekilde bakacağınız bitki ve çiçeklerin de bir listesini veriyor olacağız. Hazırsanız bakım rehberimizle başlıyoruz!

mimari-gorsellestirme-banner

Canlı Ev Çiçeklerini Sulama

Her canlının ihtiyacı olan su, bitki ve çiçekler için de aynı öneme sahip. Bu yüzden en çok dikkat edilmesi gereken nokta da bu. Bitkilerimizi iyi tanımak ve ihtiyaçlarını doğru gözlemlemek zorundayız. Genelde yapılan en büyük hatalardan biri bitkileri aşırı sulamadır. Bitkilerinizi yetersiz sulamak bile aşırı sulamaktan iyidir. Bitkinizi tanımasanız bile, onun gerçekten suya ihtiyacı olup olmadığını anlamak mümkün! Nasıl mı? Saksıdaki toprağın rengi bizim en büyük yardımcılarımızdan biridir. Eğer toprak açık renkli ve kuru duruyorsa, sulamanın vakti gelmiştir. Bunu saksının kenarından toprağı biraz eşeleyerek de anlayabilirsiniz. Ayrıca çiçeklerin yapraklarının sarıya dönmeye başlaması da su ihtiyacının olduğu anlamına gelmektedir.

Ev Çiçekleri İçin Aydınlatma

Sulama kadar hayati önemi olmasa da aydınlatma bitki ve çiçeklerinizin büyümesinde söz sahibidir. Çoğu iç mekan bitkisi kaktüsler gibi doğrudan güneş almayı sevmese de ışık olmayan ortamlarda bulunmaktan da hoşlanmazlar. Bu yüzden aydınlatma konusunda, sahip olduğunuz bitkiyi tanımak ve neyi sevip sevmediğini öğrenmek sizin yararınıza olacaktır. Çoğu bitki ve çiçek günde birkaç saat güneş ışığı almaya ihtiyaç duyarlar. Özellikle çiçekler, loş ve karanlık ortamlarda düşük büyüme gösterirler. Pencereye yakın yerlere koyacağınız bitkiler, aydınlatma ihtiyaçlarını görecek ve daha etkili büyümeler göstereceklerdir.

Saksı Bitkilerini Gübreleme

Her canlının büyüme ve gelişmede ihtiyaç duyduğu ek takviyelere bitki ve çiçekler de duyuyor. Özellikle büyüme dönemlerinde kullanacağınız gübreler sayesinde bitkinizin büyümesine yardımcı olabilirsiniz. İç mekan bitkilerinde çok popüler olan suda çözünebilen gübreler sizin için kolay ve kullanışlı olacaktır. Sulama da yapılan hata gibi aşırı gübreleme de bitkinize zarar verebilir. Bitki ve çiçeğinizin türüne göre ayda bir ya da iki defa gübreleme yapabilirsiniz.

Bitki ve Çiçekler İçin Sıcaklık

İç mekan bitki ve çiçeklerinin düzgün ve doğru büyümesi için ihtiyaç duyduğu sıcaklığın sağlanması önemlidir. Bu yüzden de bitkinin kökenini bilmek önemlidir. Genelde oda sıcaklığında olmaktan hoşlanan bitki ve çiçekler, minimum 10-15 derece sıcaklıkta bakılmalıdır. Yüksek hava sıcaklıklarına genelde dayanabilen çoğu iç mekan bitkisi, soğuk havalarda büyüyemez ve yaşamını sürdüremez. Yüksek sıcaklıklara sahip ortamlarda da doğru nemlendirmeyle birlikte bitkiniz için güzel bir büyüme ortamı sağlayabilirsiniz.

Canlı Çiçek ve Bitkiler

Şimdi evinizde kolayca bakabileceğiniz, sizi yormayacak hem de çok dekoratif duracak bitkilerden bahsedeceğiz. Bitki ve çiçeklerinizi dekorasyonunuza uygun saksılarla birleştirmeyi unutmayın!

Yuka Bitkisi

Ev ve ofis dekorasyonlarında sıkça rastladığımız Yuka, en kolay bakılan bitkilerden biridir. Uzun ve sivri yapraklarıyla son derece gösterişli durmaktadır. Az seviyede su isteği ve güneş ışığı isteği vardır. 5 dereceye kadar olan soğuk ortamlara da son derece dayanıklıdır.

Deve Tabanı

Düşük bakım ihtiyacını sahip Deve Tabanı Bitkisi, doğru bakıldığında 5 metreye kadar büyüyebilmektedir. Az su ve güneş ışığına temas onun büyümesine yardımcı olacaktır.

Flamingo Çiçeği

Parlak yapraklı Flamingo Çiçeği, her mevsim çiçek vermektedir. Kışın az su istese de toprağının hem nemli tutulması gerekmektedir.

Şeflera

Parlak yeşil yapraklarının üzerinde bulunan sarı desenlerle çok gösterişli duran Şeflera, güneşli ortamlarda çok daha fazla gelişmektedir. Orta su seviyesine ihtiyacı vardır ve soğuk havalara dayanıklıdır.

Dua Çiçeği

Farklı ve dikkat çekici yapraklarıyla gösterişli duran Dua Çiçeği, suya ve güneş ışığına az ihtiyaç duymasıyla kolay bakılır.

Paşa Kılıcı

Bulunduğu ortamın havasını temizleyen Paşa Kılıcı’ nın çok fazla bakıma ihtiyacı yoktur. Az su ve güneş, onun büyümesine yardımcı olacaktır.

 

Daha fazla örnek için hazırladığımız ‘Ev Saksı Bitkileri ve Çiçekleri 50 Harika Örnek‘ içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Hem evinizin dekorasyonunu yardımcı olacak hem de evinizin enerjisini yükseltecek ve onlara nasıl bakacağınızı bahsettiğimiz ‘ Canlı Ev Çiçekleri ve Bakım Rehberi’ yazımızı hazırladık. Siz de evinizde hangi bitkileri kullandığınızı ve deneyimlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar olarak evinizi güzelleştirmek ve hayalinizdeki eve kavuşmanız için daima hazırız. Aklınızdaki soruları dilediğiniz zaman bize iletebilir, öneri ve görüşlerinizi ekibimiz ile rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

Özgün Sert

Büyük ilgi duyduğum ev dekorasyonuyla ilgili trendleri ve beğendiğim fikirleri sizinle paylaşacağım.

2 yorum

  1. Çok yararlı bilgiler edindim Yazınızdan yine teşekkür ederim takipteyim tüm yaZdıklarınızı

    18 Kasım 2019, 15:56
    1. Bunu duyduğumuza çok sevindik, umarız yararlı olmuştur 🙂

      18 Kasım 2019, 19:59

Bizi Arayın