Çocuk Odası Duvar Boyası Renkleri ve Dekorasyon Örnekleri

Şimdiye kadar evinizin her odasına ayrı bir özen gösterdiniz, sizi mutlu edecek dekorasyonu seçtiniz ama iş çocuğunuzun odasına gelince diğer odalardan daha çok önem kazanıyor ve her detaya dikkat emek gerekiyor. Artık çağımızda hiçbir ebeveyn çocuğunun odasının temel ihtiyaçlarına karşılık vermesiyle yetinmiyor. İstiyoruz ki evin içinde kendilerine ait, yaratıcılıklarını, zekâlarını geliştirebilecekleri, kendilerini huzurlu ve güvende hissedecekleri bir odaları olsun. Bunun için de çocuk odası dekorasyonu konusunda dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar var. Biz de bu yazımızda sizlerin bu konuda ki sorularını cevaplamak istedik, beğendiğimiz dekorasyon fikirlerini de paylaştık.  Umuyoruz ki beğenirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yaratıcı Çocuk Odası Duvar Boyama Çeşitleri

boyabadanauygulamalari

Çocuk Odası Renklerinin Seçiminin Önemi

Öncelikle çocuğunuzun odasını dekore ederken yaş aralığına çok dikkat etmelisiniz. 9-10 yaşlarında ki bir kız çocuğu şuan pembe rengini çok seviyor olabilir ancak birkaç yıl sonra sıkılabilir ve dekorasyonu tamamen değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden bizim önerimiz eşyaları hatta duvar boyasını bile seçerken çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurarak karar vermek. Her yaşa uyabilecek mobilyalar ve renkler seçerseniz birkaç sene sonra sadece ufak değişiklikler yaptığınız takdirde de çocuğunuz odasını sevebilecektir.

Renklerin insan hatta çocuk psikolojisi üzerinde büyük bir etkisinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla açıkça ortaya kondu. Çocuklarımızın günlük yaşamlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri odalarında kullanacağınız renklerin onun ruhsal gelişiminde etkili olacağını unutmayarak renk seçmenizi öneriyoruz. Hangi renk çocukları nasıl etkiliyormuş bir bakalım…

İlk olarak seçeceğiniz renklerin çocuğunuzun cinsiyetiyle bir ilgisi olmadığını söyleyelim. Yani pembe kızları, mavide erkekleri olumlu etkiliyor gibi bilimsel bir bilgi yok kesinlikle. Burada kullanacağınız renklerin çocuklarınızın zevki ve yapılarıyla ilgisi var. Bu arada oda onun odası olacağından renk seçimini ona bırakmanızı ya da en azından onun fikrini ve onayını almadan radikal bir değişiklik yapmamanız gerekiyor. Gelelim renklere; mavi rengi özellikle sakinleştirici ve yatıştırıcı bir renk olarak biliniyor, özellikle açık tonları. Çocuğunuz fazla hareketli ise odasında mavinin baskın olduğu renkleri kullanmanız yerinde bir seçim olacaktır.

Kırmızı gibi parlak ve enerji veren renkler ilgiyi çok kendilerinde toplarlar. Oda da çok yoğun bir kırmızı olması çocuğunuzu biraz daha agresif yapabilir. Ancak birkaç dekoratif parça da kırmızı kullanmak yararlı olacaktır. Temizliği ve saflığı temsilinden dolayı beyaz ve beyaza yakın açık tonlarda çok sorulan renkler arasında. Yapılan çalışmalara göre beyaz beynimize eksik uyartı gönderiyormuş. Bu yüzden de bir odayı komple beyaz yapmak olumsuz etki bırakıyor insan üzerinde. Bu iki rengin karışımı ve kırmızının özel adlandırılmış bir tonu olan pembe ise hem içinde beyazın dinginliğini hem de kırmızının enerjisini taşıdığından çok dengeli ve sakin bir ortam yaratıyor. Nedense bizim pek kullanmaya alışık olmadığımız sarı, turuncu ve yeşil renkleri bu işin içindeki insanlar tarafından oldukça tavsiye edilen renkler arasında. Yeşil çocukları dinginleştirip içinde biraz daha mavilik barındıranları odaklanmayı da kolaylaştırıyormuş. Özellikle okul çağındaki ve gelecek senelerde dersleri daha da yoğunlaşacak çocukların odaları için kullanılabilecek bir renk. Turuncu ise sosyalliğin ve dışa dönüklüğün rengi olarak biliniyor. Sıcak bir renk olmasından dolayı mutluluk veriyor ve sabah kalkmayı da kolaylaştırıyor, daha içine kapanık çocukların odasında gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir renk.

Çocuk Odası Boyaları için Hangi Marka Tercih Edilmeli?

Çocuk odası boya badana işlemine başlamadan önce yapılması gereken çalışmaların en önemlileri arasında kesinlikle marka seçimi vardır. Boya markaları arasından doğru olanları tercih etmek çocuğumuzu da evimizi de koruyacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri su bazlı silikonlu boyaların kullanılmasıdır. Bu tür boyalar hem çok daha sağlıklı hem de kullanımı kolaydır. Bunların yanında bilinen boya markaları kullanmanızı da Evde Mimar olarak tavsiye ediyoruz. Boya badana için bu tür kullanımlar çocuk odası boyaları için çok daha ideal olacaktır.

Çocuk Odası Boyaları Nasıl Olmalıdır?

Renk seçiminden sonra tabii ki çocuğunuzun odası olduğu için kullandığınız boyanın içeriğine dikkat etmeniz gerekiyor. Daha az kimyasallı, su bazlı, koku bırakmayan, anti bakteriyel, silinebilir bir sürü farklı özellikte boya çeşidi mevcut. Ayrıca çocuğunuzun odasında kullanacağınız renklerin karışıklık yaratmaması çok önemli. Çinliler Feng Shui felsefesine göre tasarlanan evlerdeki yaşamların daha huzurlu olduğunu söylüyor ve bu felsefeye göre odalardaki baskın renkler mutlaka dengelenmeli.

Dekorasyon ve Ufak Detaylar

Çocuğunuzun odası için dekorasyon fikirleri vermeye devam ediyoruz. Odada duvar kâğıtları da kullanabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Çizgili duvar kâğıtları enerji verdiğinden ve odaklanmayı zorlaştırdığından pek tercih edilmemeli. Çocuğunuzun duvarlarına dekoratif stickerlar da yapıştırabilirsiniz. Hayal güçlerinin gelişmesi için çok yararlı olacaktır. Ancak tek bir tema etrafında yoğunlaşırsanız (örneğin deniz, kaptanlık, arabalar) onun düşünce evrenini daraltmış olabilirsiniz. Mesela bir duvarında atlas, ağaçlar, müzik notaları, daha küçük yaşta ise sayılar ve harfler olması onun kendisini tanımasına, ilgi duyduğu alanları keşfetmesine faydalı olacaktır.Bizim tavsiyemiz farklı boy ve şekillerdeki “Yaz-Sil” stickerlarını kullanabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun odasında bir kısım tamamen ona ait olur ve orda yeteneklerini konuşturabilir. Hatta onu sınırlamayıp bir duvarını komple “Sihirli Boya” ile boyatabilirsiniz. Bu boya tamamen tahta gibi. Üzerine istediğinizi yazıyor çiziyorsunuz ve ne zaman isterseniz silip eski haline döndürebiliyorsunuz. Bu hem ders çalışan hem de sanatla ilgili çocuklar için muhteşem bir duvar olmaz mıydı?

Bütün bu yazdıklarımıza ek olarak size çocuğunuzun daha çok odaklanarak ders çalışabilmesi için Fen Shui’ye göre bir oda nasıl düzenlenmeliymiş kısaca ondan da bahsedelim. Öncelikle oda mutlaka aydınlık ve ferah olmalı. Eğer aydınlık değilse ve lambalar ile aydınlatılacaksa ortada sarkan tek bir ışık kaynağı yerine köşelere konmuş aplikler ya da gizli aydınlatma seçenekleri tercih edilmeli. Çalışma masası odaya kapıdan girince ilk gördüğü noktaya konmalı ve ders çalışırken sırtı duvara dayanmalı diyor bu işin uzmanları.

Umarız yazımız aklınızdaki soruları cevaplamış ve size yardımcı olabilmiştir. Aklınıza takılan ve yazmamızı istediğiniz her konuyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

2 yorum

  1. bebeğim turuncu renge hasta, oyuncakların çoğu cinsiyetçilik ayrımı ile ya mavi yada pembe olarak üretiliyor. Bende odasını sıfırdan yapmak istiyorum.
    sizden yardım almam lazım, sizce döşemelerde ne kullanmalı boya olarak hangi renk tonunu seçmeliyim? lütfen yazımın altına yorum yaparak cevaplar mısınız?

    22 Ocak 2018, 13:17
    1. Turuncu renk ile mavi renk ve tonları uyum gösterebilir. Bununla birlikte yumuşak zeminleri tercih ederek çocuğunuz için iyi seçimler yapabilirsiniz.

      23 Ocak 2018, 07:18

Bizi Arayın