Çocuk Odası Duvar Rafları Örnekleri ve Modelleri

Çocuğunuzun bulunmaktan mutlu olacağı ve sizlerin de güvenlik açısından içinizin rahat edeceği bir çocuk odası istemez misiniz? Sizin ve çocuğunuzun zevklerine hitap edecek, aynı zamanda güvenli ve toplu olacak bir oda için göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri duvar raflarıdır. Bu yazımızda oda dekorasyonunun tamamlayıcısı olan duvar rafları ile ilgili dikkat etmeniz gerekenleri ve çeşitli duvar rafı modellerini sizlerle paylaştık.

Çocuk Odalarında Duvar Rafları Nasıl Kullanılmalıdır?

Evimizin en güzel, en renkli ve en cıvıl cıvıl odası hiç kuşkusuz çocuk odalarıdır. Çocuklarınızın güzel vakit geçirmesi için ferah bir tasarım yapmanız ve güvenlikleri için her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmeniz gerekiyor. Çocuk odasının en güzel dekorasyonu oyuncaklardır çünkü çocukların ulaşabileceği yerlere başka dekor koymak güvensizlik doğurabilir. Oyuncaklar dışında dekor kullanmak istiyorsanız kesinlikle duvar raflarına göz atmalısınız. Çocukların erişemeyeceği yerlere monte edildiği için güvenli olan bu raflar, odayı çok daha şık bir görüntüye kavuşturuyor. Farklı şekillerde bulunan bu raflar çocuğunuzun hayal dünyasını geliştirmede de önem taşıyor. Çok fazla çeşidi bulunan duvar raflarını odadaki mobilyalara uyumlu seçerek daha güzel bir görüntü ortaya çıkarabilirsiniz.

Duvar Raflarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenlik

Çocuk odasında dikkat edilmesi gereken ilk nokta güvenli olmasıdır. Çocuğunuza fiziksel zarar gelmesini engelleyecek şekilde sivri köşeler ve kesici noktalardan olabildiğince kaçınmalısınız. Duvar raflarının ise oldukça iyi sabitlenmesi ve düşme tehlikesinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Kırılma tehlikesi olan malzemelerden yapılan duvar rafları alınmamalı veya duvar rafının kaldırma kapasitesinin üstünde duvar rafına yükleme yapılmamalıdır.

Uyum

Çocuk odasının dekorasyonu da evin her noktası gibi kendi içinde uyumlu olmalıdır. Küçük boyutlu bir odanız varsa ranza kullanmak sizin için kurtarıcı olacaktır. Yine küçük boyutlu odalarda çok fazla eşya bulunursa oda olduğundan daha küçük görünecektir. Odadaki canlılığı ve topluluğu duvar rafları ile sağlayabilirsiniz. Yazının ilerleyen bölümlerinde göstereceğimiz gibi geometrik şekilli, renkli veya daha farklı tasarımlarda duvar rafları kullanarak hem depolama alanınızı arttırır hem de odanın havasını değiştirmiş olursunuz.

Duvar Raf Modelleri

Yazımızın bu bölümünde sizlere çeşitli duvar rafı örnekleri derledik. Dilerseniz beğendiğiniz modeli bir marangozda yaptırabilir, dilerseniz yaratıcılığınızı kullanarak çeşitli sticker ve süslemeler ile kendi duvar rafı modelinizi oluşturabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Duvar Süslemeleri ile Duvar Dekorasyonu Örnekleri ve Modelleri

Sade Duvar Rafları

Renkli duvar kağıtları, desenli dolap, konseptli yataklardan kullanıyorsanız duvar rafınızı daha sade seçerek odanın dekorasyonunu dengeleyebilirsiniz.

Sepet Şeklinde Duvar Rafları

Depolama alanınızı arttırmak amaçlı sepet şeklinde duvar rafları kullanabilirsiniz. Hem dağınıklığı engelleyerek hem de canlılığı yakalayarak bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

Geometrik Şekillerde Duvar Rafları

Çeşitli geometrik duvar rafları 2019 yılının gözdesi olmaya devam ediyor. Altıgen, üçgen veya daire şeklindeki rafları uyumlu şekilde monteleyerek odaya ayrı bir hava katabilirsiniz.

Harf Şeklinde Duvar Rafları

Odayı biraz daha kişiselleştirmek adına harf şeklindeki duvar raflarından kullanabilirsiniz. İçini düzenlemek ise artık çocuğunuza kalmış.

Ev Şeklinde Duvar Rafları

Ev şeklindeki duvar rafları çocuğunuzun odasında tatlı bir görüntü oluşturmaya birebir.

Renkli Duvar Rafları

Çocuğunuzun odasına duvar rafları ile canlılık katmaya karar verdiyseniz göstereceğimiz duvar rafı modelleri rengarenk ve tam size göre. Odaya uygun olacak rengi seçmeniz yeterli.

Ağaç Şeklinde Duvar Rafları

Ağaç şeklindeki duvar rafları hem çocuğunuza doğayı anımsatacak hem de odaya hoş bir hava katacaktır. Genelde iç içe koyulmuş raflardan oluştuğu için depolama alanınızı da arttırmış olacaksınız.

Çeşitli Şekillerde Duvar Rafları

Birçok örnek göreceğiniz bu başlığımızda hayvanlardan yıldızlara, ay şeklinde raflardan uçak şeklindeki raflara kadar birçok duvar rafını bir araya getirdik. Çocuk odası için belirlediğiniz konsepte uygun olarak istediğiniz modeli seçip yaptırabilir hatta bazılarını kendiniz evde bile yapabilirsiniz.

Çocuk Odası İçin Duvar Rafı Nereden Bulunur?

Hayal ettiğiniz gibi duvar rafı bulmak artık çok kolay bir hale geldi. E-ticaret sitelerinde yada girdiğiniz bir alışveriş merkezinde çok fazla çeşitle karşılaşabilirsiniz. Fakat bu rafları evde yapmakta çok kolay hale geldi. Evde yapılmış raf örneklerini aşağıda görebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere çocuk odası için kullanabileceğiniz çeşitli duvar rafı örneklerini derledik. Güvenlik başta olmak üzere renk uyumu, çocuğunuzun rafa yetişebilmesi için uygun yükseklik, odanın büyüklüğü ve konsepti gibi anahtar noktalara dikkat ederek odayı çocuğunuz için bir masaldan çıkmışcasına güzellikte bir ortama dönüştürebilirsiniz. Umuyoruz ki sizlere çocuk odası dekorasyonunda ilham verebilmiş, çocuğunuzun da yaşamaktan mutlu olacağı bir oda oluşmasına yardımcı olabilmişizdir. Öneri ve fikirleriniz için bizlere her zaman ulaşabilirsiniz. Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.

Çocuk odası dekorasyonu ile ilgili daha fazla fikir edinmek isterseniz:Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri-30 Harika Uzman Önerisi

Bilge Biler

Ev dekorasyonu ile ilgili öneri ve fikirlerde bulunuyorum. Umarım beğenirsiniz.

Bizi Arayın