Country Mobilya Nedir? Nasıl Dekore Edilir?

bannermimar-05

Bu yazımızda size son zamanların trendi country tarzını,bu tarzın mobilyalarını ve geriye kalan dekorasyon ürünlerini evinizde nasıl dekore edeceğinize dair ipuçları ve tavsiyeler vereceğiz.Yazımızı okuyarak hızla evinizi bu tarzda dekore etmeye başlayabilirsiniz!

Country Tarzı Nedir?

Son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlanan ve evlerimizde yerini yavaş yavaş almaya başlayan country tarzı, eğer çiçekli desenlerden,ekoseli ve çizgili eşyalar ve mobilyalardan,berjerlerden,açık ve sade renkte duvar kağıtlarından, şöminelerden, taş döşemelerden hoşlanıyorsanız ya da geçmişe özlem duyan biriyseniz bu tarz tam size göre olabilir.Bir şehir merkezinde bile country tarzı mobilyalar ve dekorasyon ürünleri ile kendinizi bir kır evinde ya da dağ evinde gibi hissedebilir, günün yorgunluğunu ve stresini atmada size yardımcı olabilir.Fazla süslü, ağır ve ağdalı ,gözü yoran eşyalar yerine sıcak, samimi, gösterişten uzak ama şık bir görünüme sahip country mobilyalar ile evinizi dekore edebilirsiniz. Country tarzı kendi içinde Amerikan country tarzı mobilya, İngiliz country tarzı mobilya, Fransız country tarzı mobilya, rustik  country tarzı mobilya, shaker country tarzı mobilya olarak beşe ayrılır. Türkiye’de en çok rustik ve Fransız tarzı bilinir. Fransız tarzında sıkça çam ve meşe ağacı kullanılır. Büyük yemek masaları ve renk renk sandalyeler, beyaz keten kumaşlardan perdeler yine Fransız stili country tarzının kendine has özelliklerindendir. Rustik  country tarzında bol bol yastık ve çok rahat koltuklar kullanılırken, İngiliz tarzında ise güller, kitaplar, mumlar ve onlarla bir bütünlük oluşturan bej, beyaz ya da krem rengi duvar kağıtları kullanılır.

Country Mobilya Nasıl Dekore Edilir?

Country mobilyalar eski ile yeniyi birleştiren türden mobilyalardır. Bu tarzda ahşap oymalı mobilyalar sıkça kullanılır ve bu mobilyaların yapımında genellikle meşe ,ceviz, gürgen, ladin, akçaağaç ve köknar ağaçları kullanılır. Mobilyalar yapılırken ağacın yapısı korunur böylece ortaya oldukça sade ve natüral bir eşya çıkmış olur. Oturma odası dekorasyonunda country tarzı mobilyalarda çiçek desenleri çok sık kullanılır ama bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz çünkü mobilyalarınızda çok fazla çiçek desenli mobilya bulundurursanız gözünüzü yoracaktır ve evde çok fazla eşya varmış gibi hissetmenize sebep olacaktır. Bu yüzden evinizde çiçek desenli mobilyaların sayısı konusunda dikkat etmenizi öneriyoruz. Çiçek desenlerinin yanı sıra ekose ve çizgili desenler de bu tarzda sıkça kullanılır. Yumuşak renklerde bir duvar kağıdı ile ekose ve çizgili desenleri kullanırsanız ortaya hoş bir görüntü çıkacaktır.

Country mobilyaların döşemelerinde krem, bej, kahverengi, hardal, haki yeşili gibi renkler ile birlikte dolap renklerinde fuşya, mor, krem gibi renkler kullanılır. Yatak odanızı bu tarza göre döşerken sizi kır evinde gibi hissettirecek çiçek desenli nevresim takımları kullanmanız bu tarzı yansıtmada size yardımcı olacaktır. Perdelerinizi tavandan başlatmak yerine hemen camın bittiği yerden başlatıp ahşap bir kamışa asarsanız evinizi tam bir kır evine dönüştürmüş olursunuz. Mutfak dekorasyonunda country tarza göre dekore ederken büyük bir yemek masası ve ahşap tonları kullanabilirsiniz. Çoğunlukla koyu tonda ahşap renkler kullanmak odayı boğucu hale getirebileceğinden açık ve koyu ahşap tonlarını bir arada kullanmanız  hem daha şık duracak hem de odanızı boğmayacaktır. Bununla birlikte yemek odanızda eskitme ve doğal bir görünüme sahip avizeler kullanabilirsiniz. Eğer evinizin bahçesinde ya da terasında hem dayanıklı hem de Country tarzını içeren eşyalar bulundurmak istiyorsanız bambu ağacından ya da hasırdan yapılma bahçe ve teras eşyaları kullanabilirsiniz. Banyo dekorasyonunda ise eskitilmiş dolaplar, mermer yüzeyler kullanabilirsiniz. Country tarzı evinizi dekore ettikten sonra aydınlatma da bu tarzı tamamlasın istiyorsanız halatlarla uzanan eskitme görüntüsü verilmiş hasırdan yapılma aydınlatmalar kullanmak gerçekten çok hoş bir görüntü oluşturacaktır. Bunun yanında çiçek desenli abajurlar ya da masa lambaları da harika bir fikir olabilir.

Evde Mimar ekibi olarak sizlere country mobilyalar hakkında bilgiler verdik. Her hangi bir sorunuz veya talebiniz olduğunda bizlere ulaşabilirsiniz. Sizin için buradayız.

Merve Ilgaz

Ev dekorasyonu ve ev düzenlemesi ile ilgili kendimin ilham aldığı örnekleri ve modelleri sizlere içerik halinde sunmaya çalışacağım.

4 yorum

 1. Bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkürler.

  8 Eylül 2019, 19:44
  1. Değerli yorumunuz için teşekkürler 🙂

   8 Eylül 2019, 21:12
 2. Sıcak ,samimi ,renkli,nostaljik bir tarz.Beğeniyorum ve evimin bir odasını bu tarz döşemeyi isterdim.

  8 Eylül 2019, 20:05
  1. Country mobilyalarla evinizi döşemek istediğinizde içeriğimiz de yer alan fikirler umarız size esin kaynağı olur 🙂

   8 Eylül 2019, 21:20

Bizi Arayın