Country Mutfak Dekorasyonu Örnekleri ve Uzmanından 7 Öneri

onecikarilmis-768x384

Mimaride modernliğin gidişatına klasik bir anlayış ile cevap veren Country Mutfak, geçmişin rustik samimiyeti ile karşımıza çıkıyor. “Kantri” mutfak olarak da kullanmakta olan bu dekorasyon anlayışı günümüzde de yoğun ilgisini korumaktadır. En önemli özelliği verdiği doğallık olup samimiyet, sıcaklık ve yuva hissi tüm country mutfaklarında bulunmaktadır. Bu mutfağın bir diğer önemli özelliği teknoloji ve diğer kültürlerle harmanlanabilmesidir. Bu çeşitliliği ile beraber her bütçeye uygun fiyatlarda dekorasyonlar elde edilebilmektedir.  Country mutfağı genellikle Amerikan, Fransız ve İngiliz olmak üzere üç tipte karşımıza çıkmaktadır.

Amerikan Tipi Country Mutfak Dekorasyonu

Ülkemizde pek tercih edilmeyen Amerikan tipi dekorasyonda kaba hatlar göze çarpmaktadır. Country’nin getirdiği doğallığın yanında sıcaklığın eşlik ettiği Amerikan tipinde yoğun ahşap kullanılmaktadır.

Fransız Tipi Country Mutfak Dekorasyonu

İnce işçilik, kırsal hava veren desenler Fransız mutfağına enerji ve hareket katmaktadır. Fransız tipinde toprak renkleri, çiçek desenleri, tuval kumaşları, hayvan dekorları, cilalanmış dolaplar ve zarafet öne çıkmaktadır. Renkler konusunda kır hayatını yaşatan sıcak kırmızı ve hardal sarısı Fransız tipinde yer almaktadır. Fransız kumaşının ağırlığı tüm mobilyalar ile uyum içerisindedir.

İngiliz Tipi Country Mutfak Dekorasyonu

Fransız tipindeki zarafetin coşkusunun yerini İngiliz tipinde ferahlık alır. Toprak tonlarının yerini ise daha sakin, hafif tonlar alır. Hayattan keyif almayı her defasında vurgulayan İngiliz tipinin; sakinlik ve dinlendirici etkisi vardır. Kısacası bu mutfak tipi mutfaktakilere minimalliği yaşatıyor.

Kimler Country Mutfak Seçmelidir?

Sıcak, samimi bir aile havası, aynı zamanda nostalji olsun diyenler için country mutfak harika bir seçim olacaktır. Ancak country mutfağının da çeşitlerine göre verdiğini havanın değiştiğini unutmamak gerekli. Zarafeti ile öne çıkan Fransız tipi mi yoksa minimalliği ve sakinliği ile İngiliz tipi mi? Bu seçeneklerin haricinde country mutfak tipinin ayrıca başka kültürleri harmanlama imkanı verdiğini de hatırlatalım. Dolayısıyla başka kültürleri de ortaya çıkarabilmek sizin ellerinizde. Örneğin akdeniz renklerinin yansıtılabileceği bir country mutfağı tasarlamak mümkündür. Bütçe bakımından ise; mutfağın çok çeşitli tasarım skalası olduğundan dolayı fiyat aralığı da geniştir.

İlginizi çekebilir: 4 Adımda Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Country Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

 1. Dolap seçimi nasıl olmalıdır?

Country tipi mutfak için hem modern hem de geleneksele uyum sağlayan Shaker tarzı mutfak dolaplarının kullanımı oldukça popülerdir. Dolap seçimine Shaker tarzını inceleyerek başlayabilirsiniz. Çerçeve içi kapaklar için masif ahşap seçimi, size ahşabın doğal rengini vernik veya cila ile bitirme imkanını verecektir. Alternatif olarak; mutfaktaki renkleri uydurmak için mutfak dolaplarını boyayabilirsiniz. Boyalı veya boyasız tasarımınız country mutfak tipi için uyum sağladığı sürece güzel olacaktır. Ayrıca bağımsız mutfak mobilyaları da esneklik sağlar ve düz olmayan duvarlar ile uyumludur.

İlgili içerik: Evinize Özel Mutfak Dolabı Modelleri ve Tasarımları

 1. Tezgah seçimi nasıl olmalıdır?

Doğru tezgah seçimi mutfak tasarımlarında özellikle mutfak adalarınız var ise hayati önem taşır. Country mutfaklarda standart olarak mermer veya ahşap tezgahlar kullanılmaktadır. Eğer seçiminizi mermerden yana kullanacak olursanız; rustik hissi vermesi adına çok cesur ve parlak mermerden bir kaçınmalısınız. Örneğin granit seçerseniz; siyahtan ziyade kırmızı, kahverengi ve krem kullanabilirsiniz. Ayrıca mat bir seçim mutfağa cazibe katacaktır. Seçiminizi el yapımı kompozit tezgahtan kullanabilirsiniz; bu mermer görünümü sunacaktır ancak bir uzman tarafından montaj gerektirecek ve pahalıya mal olacaktır.

İlgili içerik: Tezgah Arası Fayans Seçimi ve Modelleri

Ahşap tezgahlar country tipi mutfakta en çok karşılaşılan tezgah tipidir. Ahşap tezgah kullanımı bakım gerektirmektedir (dökülmeler vb.) ancak bakımının kolay olması da bir avantajdır. Günlük kumlama ve parlatma, ezikleri ve çizikleri ortadan kaldıracaktır.

Tasarım ve pratiklik açısından malzemeleri farklı yerlerde de kullanabilirsiniz. Örneğin çizilme ve ısınma ile karşı karşıya kalan yerler ile kahvaltı masasının malzemelerini farklı tasarlamak size pratiklik katacaktır.

 1. Lavabo ne şekilde seçilmelidir?

Genellikle kullanılan lavabolar seramiktir ancak kompozit seçenekler geleneksel kullanımlara karşı bir avantaj sağlayabiliyor. Diğer bir seçenek ise musluklarla ile de uyum sağlayabilecek paslanmaz çelik lavabolardır.

 1. Ne tür zeminler tercih edilmeli?

Uygun döşemeyi seçmek büyük ölçüde pratikliğe bağlıdır. Pratik ve uzun ömürlü döşeme taşı veya etkileyici bir ahşap döşeme kullanabilirsiniz. Ancak ahşap döşeme özen ve hazırlık gerektirmektedir. Eğer yerden ısıtma sistemi kurmak istiyorsanız yer karoları ve yapay ahşap tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Epoksi Zemin Kaplama Nedir-Özellikleri Nelerdir?

 1. Düzen ne şekilde olmalı?

Çalışma üçgeni konsepti (ana hazırlık yeri, ocak ve lavabo) kullanarak mutfak düzeninizi ayarlayabilirsiniz. Bu üçgen sayesinde bir hazırlık içerisinde mutfakta harcadığınız enerji azalacaktır. Mutfakta yemek hazırlanan ana yeri; lavabonuza ve ocağınıza yakın tutarak başlayabilirsiniz. Kötü planlanmadığı sürece bir merkezi mutfak adası ideal çalışma üçgenini kurmaya yardımcı olacaktır. Bu konuda daha fazla fikre ihtiyaç duyarsanız mutfak düzeni nasıl olmalıdır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Country Tarzı Tasarım Fikirleri

Kendi tasarımınıza başlamadan önce esinlenebileceğiniz 7 tasarım fikri

 1. Restore edilmiş Viktorya döneminden kalma milde bir mutfak

Tina ve Simon Jones; eski bir sanayi binasını yenileyerek, modernliği ve miras hissini bir araya getirerek ortaya harika bir mutfak çıkardılar.

 1. 200 yıllık bir evin içerisinde ‘çiftlik evi’ mutfağı

Bu mutfak, orijinalinde çiftlik evine bitişik olan bir ahırdı. Ahşap kirişleri göstermek için asma tavan kaldırıldı; soluk ve modernlere karşın daha doğal bir mermer seçildi. Böylece sahipleri rustik karakterini ortaya çıkardıkları bir mutfak meydana getirdiler.

 1. İskandinav kültüründen ilham alınmış country mutfağı

Jenifer Bristow-Smith Viktorya dönemine ait bir eski bir evi aydınlatarak İskandinav görünümlü bir mutfağa dönüştürdüler.

 1. Farklı malzemelerle harmanlanmış country mutfağı

Parlatılmış alçı duvar ile rustik hava veren açık kirişlerin birbiriyle harika uyumu yakalanan bu mutfakta farklı malzemeler kullanılmış tezgahlar ilgi çekiyor. Tüm uyum mobilyaların klasik çizgileri ile elde ediliyor.

 1. Gürcü kültürü country mutfağı

Bir Gürcü ailesinin mutfağı olan bu İngiliz mutfağı, tamamlayıcı renkler kullanarak özgün bir sıcaklık ve ilgili meydana getiriyor.

 1. Bağımsız mobilyalı mutfak

Caroline ve Steve Swarbirck beraber çalışarak hali hazırda bulunan mutfaklarını ferah ve renkli bir bağımsız mobilyalı Shaker tarzı tasarım ile değiştirdiler.

 1. Klasik country mutfağı

Bu mutfakta çıkıntı ile harika uyumu olan eski çam şifonyeri de dahil olmak üzere her boşluğu maksimize etmek için bağımsız mobilyalar kullanmıştır. Ayrıca boyanmış olan doğal ahşap ve eski kapı önü mutfağa İngiliz mutfağı estetiği katmıştır.

Bu içeriğimizde Evde Mimar ekibi olarak sizlere country mutfak dekorasyonu ile ilgili bazı öneriler sunmaya çalıştık. Umarız açıklayıcı ve ilham verici olabilmişizdir. Bizlere bu konuyla ilgili fikirlerinizi sunmak veya soru sormak isterseniz bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Keyifli mutfaklara sahip olmanız dileğiyle!

İlginizi çekebilir: Mutfak Dekorasyonu Fikirleri ve Önerileri-Örnekli Anlatım

 

Country Mutfaklar İçin Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Country mutfak dekorasyonun tercih edilmesindeki genel sebebin rahatlatıcı bir etkiye sahip olması gerektiğini yukarıdaki makalelerimizde de bahsetmiştik. Özellikle günün çoğunu mutfakta geçirmek zorunda olanlar veya mutfakta uzun zaman geçirmekten zevk alanlar için önerilen ve tercih edilen country mutfak genellikle doğa ile ilişkilendirilir. İnsana daha basit zamanları hatırlatan antika görünümü ile hoş bir etki vermektedir. Bu tür bir mutfak yaptırmaya karar verdiğinizde her parçanızı mutfak tarzınıza uygun seçmek isteyeceksinizdir. Perde seçiminizde daha rahat ve yumuşak ve kumaşlar size istenilen rahatlığı ve etkiyi verebilir. Öyleyse country mutfaklar için perde seçimine dikkat edilmelidir. Bu tür mutfaklarda sanılanın aksine perde, avize gibi parçaların seçimi çok önemli olacaktır.

Country Mutfaklarda Perde Modelleri

Küt Kesimli Perdeler

Birçok Country mutfak örneklerinde perdelerin küt kesimlerde ve bol katmanlı olduğunu, çiçekli asma dekorlarla süslendiğini fark edersiniz. Bu tür kesimler günümüzde çok tercih edilmese de Amerikan ve Fransız tipi Country mutfak stillerinde bu tür perdelere rastlamanız çok mümkün.

Doğanın Rengi Perdeler

Daha büyüleyici bir etki bırakmak, doğayı pencerenizden mutfağınıza taşımak için kırmızıların, sarının, turuncuların renklerini kullanarak sonbahar havasını evinize taşıyabilirsiniz. Alternatif olarak çimenin, ağacın, yaprakların rengi olan otların rahatlatıcı yeşilini kullanabilir yada pencerenizi tamamen boş bırakabilirsiniz.

Rengarenk ve Çiçek Desenli Perdeler

İçeride daha çok ışığı ve güneşi hissetmek isterseniz altın renginin tonlarını da tercih edebilirsiniz. Doğadaki çiçekleri ve renkleri de perdelerinize taşımanız mümkün. Country mutfaklarda en çok tercih edilen perde türü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Rustik Perdeler

Günümüzde bu tür mutfaklarda stor perdelerde tercih edilebiliyor ancak daha iyi bir etki için rustik perde asma yöntemini kullanabilirsiniz. Rustik perdeler, korniş yerine büyük halkalar aracılığı ile ahşap veya metal bir borunun üzerine geçirilmesi ile oluşur. Bu tür bir tercih ile mutfağınıza hem şık hem de doğal bir görünüm kazandırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Evinize Özel Mutfak Perdeleri ve Modelleri

Kalın Kumaşlı Perdeler

Daha fazla gizlilik sağlayan perdeler arıyorsanız, daha uzun ve kalın kumaşlardan oluşan perdeler tercih edebilirsiniz. Bu seçimi yaparken biraz daha dikkatli olunmalı ve mutfağınızla renk uyumunu sağlamalısınız. Uyum sadece mutfak dolaplarınız ile aynı renk perde kullanmak demek değildir. Zıt veya daha yumuşak renkler kullanarak da güzel bir uyum sağlayabilir, rahatlığın keyfini çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kullanışlı Mutfak Çekmeceleri Örnekleri ve Modelleri

Barbaros Bayram

Evleri güzelleştirmek için sizlere derlemeler ve öneriler sunmaya çalışıyorum. Evinizde mutlu bir şekilde yaşamanız benim için değerli, umarım içeriklerim sizlere ilham olur.

Bizi Arayın