Evinizin Dekorasyonu ile Uyumlu Kanvas Tablo Seçimi İpuçları

dekorasyonda-kanvas-tablo-secim-ipuclari

Ev dekorasyonu dönemi sancılı bir dönemdir. En ufak detayına kadar düşünülmelidir. Bu ufak detaylar bazen yorucu bazen de eğlenceli olabilir. Ev dekorasyonunda temel parçalar kadar kullanılan aksesuarlarda oldukça fazla önemlidir. Bu aksesuarlar kimi zaman bir abajür, kimi zaman bir vazo, kimi zamanda çeşitli özelliklere sahip olan tablolar olabilir.

Aksesuar seçimlerinde tablolar en belirgin ve göz alıcı parçalar olur genellikle. Seçimi zor, ama doğru seçim yapıldığında da ortamın ambiyansını tamamen değiştirirler.

Son dönemlerde tablo seçimlerinde en popüler olanlar kanvas tablolardır. Hem hafif, hem çeşitliliği fazla, hem de birbiri ile kombine olmakta zorluğu olmayan ürünlerdir. Özel tasarım olarakta çok fazla tercih edilir. Bu tabloları seçerken kalite, boyut, renk gibi faktörlere çok dikkat edilmelidir. Bu sebeple bazı örnekler vermek ve ipuçlarını dikkatle sunmak gerektiğini düşünüyoruz. Kanvas tablo seçimleri için ipucu niteliğinde bazı maddeleri sizin için yazımızda derledik. Hadi başlayalım;

bannermimar-05

Kanvas Nedir?

Kanvas tablolar, diğer tabloların dışında bir malzemeye sahiptir. Yaklaşık 3-4 santimetre kalınlığında kurumuş ve fırınlanmış olan ahşaptan oluşa kanvas tablolar çerçevelere yerleştirilecek şekilde tasarlanmıştır. Kanvas tabloların en belirgin özelliği; tabloya hangi alandan bakılırsa bakılsın üç boyutlu bir görünüm sergilemesidir.

Kanvas Tablo Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kanvas tablo seçimi yaparken detayları önemsemek gerekir. Özellikle ev ve iş yeri için belirgin bölgelerde kullanılacak olan bu ürünler ilgi çekici parçalar olacaklarından dolayı seçimlerde önem verilmelidir.

Kanvas tablo seçiminde ilk olarak evin yapısına ve konseptine çok dikkat edilmelidir. Konsept olarak evin tarzı da denilebilir. Spor ve modern tarzda bir odaya avangart denilebilecek ürünler yerleştirmek çokta doğru olmayacaktır. Fakat minimal ve sade görünümlere yine modern biz çizgiye sahip olan tablolar yerleştirilebilir. Bu şekilde sade olan ortama farklılık katılmış olup göz alıcı bir görünüm sağlanabilir.

Kanvas tabloda yapacağınız seçim bulunan alanın karakterini belirleyecektir. Ev ve iş yerlerinde daha da ilgi çekici olacaktır. Dekoratif tablolar her zaman bulunduğu alana sıcaklık katar, kanvas tablolarda bu seçimlerde en çok çeşitliliği olan ürünlerdir.

Kanvas tablo seçiminizi eviniz için yapacak iseniz sevdiğiniz desenle ve renklerde seçim yapmanız önemlidir. Sevdiğiniz tasarımlardaki ürünlerin oturma odanız veya salonunuz için seçerseniz evinizi kalitesini çok fazla şekilde yükselteceksiniz.

Eğer resmi kurumlar için kanvas tablo seçiminde bulunuyorsanız ürünleri daha çok klasik çizgilerde seçmeniz daha doğru olacaktır.

Kullanılan tablolar dekoratif aydınlatma ürünleri ile de birleştirilerek daha güzel bir görünüm elde edilebilir.

Kanvas Tablo Modelleri Nelerdir?

Kanvas tablo seçimlerinde evin dekoru en önemli seçim kriterdir. Evin dekorasyon tarzına göre seçimler yapılmalıdır. Dekorasyona kanvas tabloları dahil ederek yeni bir hava katmak isteyenler şunlara dikkat etmelidir;

  • Alışılmışın dışındaki farklı figürler oldukça fazla dikkat çeker. Kanvas tablo seçimi salon için yapılacak ise ve tablo koltuk arkasında kullanılacak ise mutlaka koltukla aynı tonda seçilmelidir. Bu şekilde bir bütünlük oluşur ve uyum sağlanmış olur.
  • Parçalı şekilde olan kanvas tablolar özellikle büyük ve boş duvara sahip evler için kurtarıcı bir dekorasyon parçasıdır. Özellikle genelde boş kalan koridor duvarları için çok yerinde bir tercih olacaktır.
  • Country ve çiçekli kanvas tablolarda dekorasyonda trend olarak karşılaşılabilir ve alana prestijli ve güncel bir görünüm katar.
  • İkonik modelde olan tablolarda tamamen minimal olarak dizayn edilmiş evlerde çok hoş duracaktır.

Parçalı Kanvas Tablo Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Parçalı kanvas tabloların geniş duvarlar için tercih edilmesi doğru olacaktır. Aralarda boşluk kalacak şekilde duvara monte edilen bu tablolar, dar duvarlarda vermesi gereken şık görüntüyü veremez.

Parçalı tabloların koridor dışında en iyi kullanılabileceği diğer yerlerde yatak odası ve salondur. Genelde salonların koltuk arkaları boş kalır ve orada bu tablolar çok havalı bir tercih olacaktır. Diğer yandan yatak odasında başlık üstünde göze hitap edecek bir görüntü için bu tablolar kullanılabilir.

Saatli Kanvas Tablo Modellerinin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kanvas tablolar özellikle ev ve iş yerlerinde dekorasyonu trend ve üst seviye hale getirmektedir. Saatli kanvas tablolar çok fazla alanı bulunmayan fakat hem tablo hem saat görevini görecek bir aksesuar arayanlar için oldukça uygundur. Hem modası geçemeyecek, trend ve göz alıcı duracak, hem de işlevselliği yüksek olacaktır.

Kanvas Tablo Seçiminde Boyut ve Oran

Evinizde veya iş yerinizde kanvas tablo kullanacaksanız öncelikle yüzeyin nasıl olduğunu iyi analiz etmelisiniz. Bu kriter seçeceğiniz boyut ve oranı belirlemekte en büyük kriter olacaktır. Eviniz için seçim yaparken; salon, koridor veya oturma odanızı renklendirmek isteyebilirsiniz. Koltuk takımınızın arka tarafına kanvas tablo seçimi yapacak iseniz odanızın büyüklüğüne göre boyut ve oran hesaplamasını yapmalısınız. Koltuk arkasını tamamen kaplayan tablolar çok tarz durmaktadır fakat eğer alanınız küçük ise bu tercih size uygun olmayabilir. Biraz bu konuda ipucu verelim…
[vc_row][vc_column][products columns=”2″ orderby=”title” order=”” ids=”30705, 30713″][/vc_column][/vc_row]

Salon İçin Kanvas Tablo Seçimi

Üçlü koltuk takımınız olduğunu ve bu koltuğun arka yüzeyine bir seçim yapacağınızı hayal edelim. Seçiminizi parçalı tablolardan yana yapacaksanız 80x120cm veya en fazla 90x150cm olarak seçim yapmanız en doğrusu olacaktır. Tek parça tablolardan yana seçim yapacaksanız da 60x120cm veya en fazla 80x150cm seçenekleri doğru seçenekler olacaktır. Bu ölçüler ile dekorasyonunuzun en önemli parçası olan kanvas tablonuzda altın oranı yakalamış olursunuz.

Yatak Odası Kanvas Tablo Seçimi

Yatak odası için kanvas tablo seçimi yaparken genelde yatak başlığının arkasına yerleştirilecek şekilde seçimler yapılır. Bu alan yatay bir alan olduğundan dolayı yine kanvas tablo seçimini de yatay olanlardan yana kullanmak daha doğru olacaktır. Tek parça veya parçalı şekilde olan ürün çeşitlerinden seçim yapılabilir. Her ikisi de buraya uyum sağlayacaktır. Ölçüler genelde 42x135cm olarak tercih edilmektedir. Bu boyutlar yatak başlığının büyüklük ve küçüklüğüne göre değişim gösterebilir.

Kanvas Tablolarda Renk Seçimi

Renk seçimini de yine örnekler ile anlatalım. Örneğin; yine salonunuzda ki üçlü koltuğun arkasına seçim yapmak istediniz. Bu seçimi yaparken salonunuzdaki renklerin tablonuzda bulunmasına özen gösterebilirsiniz. Mesela koltuğunuzda kullandığınız renkler, kırlentlerinizde veya odanızda objelerde kullandığınız renkler bu tablodaki renk seçiminizde yardımcı olabilir. Tablonuzda ki ana rengi koltuğunuzun ana rengi ile uyumlu seçerseniz güzel bir bütünlük oluşturmuş olursunuz.

Bu içeriğimizde sizler için kanvas nedir?, kanvas tablo seçimi nasıl yapılır? vs. gibi sorunlara cevap bulduk. Bu içeriğimiz ile kanvas tablolar hakkında oldukça ayrıntılı bir bilgi alabilir ve dekorasyonunuzda uygulamalar yapabilirsiniz. Kanvas tabloların popüler ve bir yandan da zamansız parçalar olmaları, dekorasyonunuzda da her zaman trend görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Dekorasyon trendleri ile alakalı daha fazla bilgi almak için Evde Mimar web sitemizi ziyaret edebilir ve blog içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Herhangi bir sorunuzda bizimle iletişim kurabilir, sosyal medya hesaplarımımızdan da güncel dekorasyon trendlerini takip edebilirsiniz.

Bizi Arayın