Dekoratif Duvar Boyama

dekoratifduvarboyama

Dekoratif duvar boyama, evlerin güzelleşmesi adına yapılabilecek önemli çalışmalar arasında yer almaktadır. Evinizin duvarlarını italyan boya, sedef boya gibi birçok boya badana uygulamaları arasından doğru alanı seçebilmesi ve doğru yöntemi ortaya koyması açısından önemli bir yolu ortaya koymaktadır. Boya badana çalışmaları sırasında bu tür uygulamaların ve çalışmaların profesyonel bir şekilde yapılması halinde evlerin istenilen gibi düzeldiğine de şahit olabiliyoruz.

Ev boyama çalışmalarının bu denli bir profesyonellik ile gerçeğe dönüştüğünü düşünürsek ülkemizdeki evlerin de sürekli bir değişim içerisinde olduğuna şahit olabiliriz. Bu noktada insanların evlerini farklılaştırması dekore etmesi amacı ile bulunan bu tür uygulamalar, istenilen biçimde işlemlerini yapabilme kabiliyetine sahiptir.

Boya badana alanında tam bir devrim niteliğinde olan italyan boya, sedef boya, saten boya gibi çalışmalarda ortaya çıkan dekoratif duvar boyama çözümlerin evimizin duvarlarına olumlu katkı yaptığını rahatlıkla görebiliriz. Evde Mimar ekibi olarak bu çalışmalar kapsamında insanların daha iyi bir eve sahip olması için çabalamanın yanında dekorasyon çözümlerimiz ile topluma da derin katkılarda bulunmaya çalışıyoruz.

boyacibanneri

Dekoratif Boya Badana

Boya badana sektörünün farklı kısmı olan dekoratif boya badana için işini bilen ustalar gereklidir. İşini iyi yapan, ihtiyaçları tam olarak karşılayan bu tip ustalar tecrübeli olmasının yanında işini tam bir profesyonellik ile yerine getiren ustalar olarak bilinmektedir. Bu sebeple de ev sahipleri arasında tercih edilmekte, standart boya badana ustaları profillerinden farklılaşmaktadırlar.

Dekoratif kelimesi boya badana ile özdeşleşmesi gereken önemli kelimeler arasında yer almaktadır. Özellikle dekorasyon kelimesinin bir alt alanı olan dekoratif kelimesi evini güzelleştirecekler için oldukça önemlidir. Sedef boya, italyan boya gibi uygulamaların yanında dekorasyon aklına sahip birçok alan içerisinde bu kelimeyi anlamak ve evimizi uygulamak zorundayız.

Dekoratif Boya Uygulamaları Nelerdir?

Dekoratif boya denince toplum nezlinde genel bir algı oluşmaz. Kimi zaman italyan boya kimi zaman sedef boya dekoratif boya olarak isimlendirilebilir. Burada doğru ifade ise ikisinin birden gerçekleştiği çalışmalara verilen isim olacaktır. Biz de bu bölümde sizlere dekoratif boya çalışmaları, uygulamaları neleri kapsar, hangi çalışmalar yapılır elimizden geldiğince sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Dekoratif İtalyan Boya

Dekoratif italyan boya sıva ve mal yardımı ile yapılan dekoratif duvar boyama çalışmaları arasında yer alır. Ülkemizde de son yıllarda kullanımı artan italyan boya için villa boyası, alçı boyası, venedik boyası gibi tabirler de kullanılır. Geniş evlerde klasik dekorasyonun hakim olduğu bölgelerde italyan boyanın kullanılması iç mimarlar tarafından da önerilmektedir.

dekoratifboyaornek

dekoratifduvarboyamaornek

dekoratifornekmodelleri

Dekoratif Sedef Boya

Sedef boya bir başka ifade ile desenli boya, ülkemizde popüler olan dekoratif duvar boyama teknikleri arasındadır. Özel rulo ile uygulanan bu yöntem ile çiçek desenleri, farklı doğa esintileri duvarlarda yansıtılabilmektedir.

Dekoratif Boya Çalışmaları

Dekoratif boya çalışmaları ustanın yaratıcılığına bağlı olarak farklılık da gösterebilir. Özellikle renk ayrımı şeklinde gerçekleşen dekoratif duvar boyama teknikleri ustaların kabiliyetine bağlı olarak evi şahane bir mekan haline getirebilir. Burada hem ev sahibinin istekleri hem de ustanın kabiliyeti doğru şekilde örtüşmeli, yaratıcı çalışmalar ortaya çıkarılmalıdır. Yaratıcı çalışmaların yanı başında ise çocuklar vardır. Çocuk odalarında, bebek odaların çok daha iyi uygulamalar yapılırken salon ve yatak odası için ise bahsettiğimiz örnekteki dekoratif boya çalışmaları o kadar iyi sonuçlar vermeyebilir.

Dekoratif Duvar Boyama Teknikleri

Evinizi daha tarz bir  mekan haline getirmek, mobilya ve duvarlarınızın bir bütünlük içinde olmasını sağlamak ya da ev dekorasyonunda sıradanlıktan kurtulmak için birçok farklı duvar süsleme tekniği kullanılmaktadır. Biz de bu bölümde bu tekniklerden biri olan ve son dönemde ev dekorasyonunda oldukça tercih edilen dekoratif duvar boyama yöntemleri hakkında sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Naylon Yöntemi İle Duvar Boyama

Duvarınız boyandıktan sonra kırışık bir naylon ya da gazete parçası fırça yardımı ile duvara yapıştırılır. Boya tamamen kurumadan ve naylon parçası duvara tamamen yapışmayacak kadar bir süre bekledikten sonra naylon duvardan yavaşça çıkarılır. Bu yöntem ile duvarınızda kolayca eskitme efekti yaratabilirsiniz.

Havlu Yöntemi İle Duvar Boyama

Bu yöntem ile evinizdeki herhangi bir havlu, bez ya da eskimiş elbiselerinizi kullanarak duvarınızı süslemeniz mümkündür. Havlu silindir halinde sarılıp duvarda kullanılan renk tonunun bir ton koyusuna batırılarak havlu boyaya emdirilir. Daha sonra havlu duvara rulo gibi uygulanır. Bu teknik ile duvarda farklı bir desen oluşturabilirsiniz.

Süpürge Yöntemi İle Duvar Boyama

Yapması oldukça kolay olan bu teknikte duvar boyandıktan sonra kuruması beklenmeden bir çalı süpürgesi ya da fırça alınır. Süpürgenin çalıları açılarak duvarda aşağı yukarı yönde hareket ettirilir. Bu yöntem ile duvarda çizgisel bir desen oluşturmanız mümkündür.

Maskeleme Yöntemi İle Duvar Boyama

Geometrik çizgilerle modern bir hava yaratmak isterseniz maskeleme yöntemi kullanabilirsiniz. Uygulamadan önce oluşturmak istediğiniz deseni bir kağıda çizerek görmeniz daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Bir rengin farklı tonları ya da uyumlu birkaç rengin bir arada kullanılması ile bu tekniği kolayca uygulayabilirsiniz. Renkler ve geometrik desen belirledikten sonra bir maskeleme bandı ile duvarda çizgiler oluşturulur. Daha sonra kalan kısımları boyayarak maskeleme yöntemi ile duvarınızı kolayca süsleyebilirsiniz.

Sünger Yöntemi İle Duvar Boyama

Çocuk odalarınızı eğlenceli hale getirmek için sünger yöntemi ile duvarınızı boyayabilirsiniz. Bu yöntemde açık renk tonlarının kullanılması desenin ortaya çıkmasını sağlayarak evinizi güzelleştirecektir. Yöntemin uygulanmasında bulaşık süngeri ya da nalburdan alınan sıva süngerini boyaya batırıp çıkararak duvara uygulanır. Uygulama sırasında süngerin kuru olması ve boyanın inceltilmemesi daha iyi desenler oluşturmanıza ve evinizi güzelleştirmenize yardımcı olacaktır.

Sulu Boya Yöntemi İle Duvar Boyama

Uygulaması daha meşakkatli ama sonuçları bir o kadar keyif verici bir yöntem olan sulu boya yöntemi ile duvarlarınızı masalsı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Öncelikle uygulamadan önce etraftaki eşyaların üstünün örtülür ya da eşyalar mekândan çıkartılır. Daha sonra duvar alçı sıva ile kaplanır ve boya normaldekine göre biraz daha inceltilerek dekoratif boyama işlemine başlanır. Daha sonra doğaçlama şeklinde boyama yapabilir ya da boyayı püskürtebilirsiniz. Bu yöntem ile evinizi boyarken eğlenebilir ve yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.

Dekoratif Ev Boyama

Ev boyama konusunda dekorasyon kelimesi çok sık geçmektedir. Herkesin evinin güzel olmasını talep eder. Bu talebin sonunda da işlerin iyi gitmesini ve doğru şekillerde sonuca gitmesine yardım etmektedir. Dekoratif ev boyama sırasında tüm odaların analizi yapılır ve en uygun boya badana önerileri iç mimarlar tarafından gerçekleştirilir.

dekoratifduvarboyamaornekleri

Ev boyama işi son derece ciddiye alınması gereken önemli çalışmalardan biridir. İnsanların yaşamlarının büyük bölümünü geçirdiği evlerin güzel olması o evlerde huzur dolu olması insanlar için mühimdir. Bireylerin toplamı ise toplumu oluşturur. Mutlu insanların sayısı ne kadar fazla olursa o kadar iyi ve huzurlu bir topluma kavuşulur. Huzurlu toplum ile de muasır medeniyetler seviyesine çok daha hızlı ve kolay bir şekilde çıkılabilir.

Hangi Evlerde Dekoratif Duvar Boyama Kullanılır?

Dekoratif duvar boyama çalışmaları için duvarların da çalışmalara uygun olması gerekmektedir. Özellikle geniş evlerde ve klasik tarz ile döşenmiş evlerde dekoratif duvar boyama kullanılır. Dekoratif çalışmalar sade bir anlayış ile de oluşturulabilir. Minimal tarzlarda dahi italyan boya gibi dekoratif duvar boyama uygulamaları yapılabilir. Burada önemli olan nokta duvarların etrafının ne şekilde dizayn edildiği, evin dekorasyonunun nasıl yapıldığıdır. Özellikle geniş evlerde uygulanan bu uygulamaların ev eşyaları ile bir bütünlük göstermesi bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

Bu içeriğimizde dekoratif duvar boyama ile alakalı birçok öneri de çalışma da bulunmaya gayret ettik. Bunların arasında italyan boya, sedef boya, saten boya gibi uygulamaları size anlatma çabası içerisine girdik. Boya badana ve beraberinde ev boyama alanlarında hizmet vermeye bu alanları doğru konumlandırmaya çalıştık. Siz de kendi yapınızı güzelleştirmek için bizimle iletişime geçebilir, soru ve görüşlerinizi dilediğiniz an bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili içerik: Badanacı Gözünden Mükemmel Evler

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

2 yorum

  1. Dekoratif duvar boyama hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkürleee 🙂

    28 Şubat 2019, 12:33
  2. başka sayfalarda bu konuyla ilgili böyle detaylı bilgi bulamamıştım. Uzun uzun anlatmışsınız, elinize sağlık…

    28 Şubat 2019, 17:52

Bizi Arayın