Dış Cephe Kaplamanın 6 Güzel Modeli

İnsanoğlu tarih sahnesine çıktığından bu yana barındıkları ortamların estetik bir görünüme sahip olması istemişlerdir.İlk başlarda mağara duvarlarında başlayan bu serüven nesiller boyu devam etmiş ve gelişen teknoloji ile birlikte giderek daha modern dış cephe kaplama modelleri ortaya çıkmıştır.Dış cephe kaplamada estetik görünümün yanında asıl amaç ısı yalıtımı olarak kullanılmasıdır.Ayrıca ev yapım malzemesinin soğuğa karşı korunması, yıpranmasını önlemek diğer kullanım amaçlarındandır.Evimizi uygun bir dış cephe ile kaplamanın diğer faydalarını sayacak olursak evimizde yakıt tasarrufu sağlamaya yardımcı olur.Ayrıca sağlanan yakıt tasarrufu ekonomik olarak da bütçemize artı para girmesini sağlar.Yani dış cephe yapılan ev ile yapılmayan ev arasında kullanılan yakıt ciddi oranda fark gösterir.Yağan yağmur ve karın betondan sızması sonucu içerisinde bulunan demirlerin küflenmesine yol açar.Eğer dış cephe ile kaplanmış bir ev de oturuyorsak bunlar görülmez ve evlerin depreme daha dayanıklı olmasını sağlar.Ayrıca sızan suların evimizin iç cephesinde oluşması muhtemel olan rutubet, küf, mantar ve siyah lekelerin oluşmasına engel olur.Yararlarının kişisel olmasının yanında ülke ekonomisine de faydaları vardır.Türkiye yıllık 10 metreküp doğal gazı İran’dan almaktadır.Her bireyin yaptığı tasarruf böylece ülke ekonomisine de katkı sağlamış olacaktır.

İlerleyen teknoloji ile birlikte farklı ev tipleri ortaya çıkmış ve her ev tipine uygun dış cephe kaplama modelleri meydana gelmiştir.Şimdi evinize uygun birkaç dış cephe kaplama modellerine bakalım.

boyabanner

Dış Cephe Kaplamanın Silikon Modeli

Dış cephe kaplamanın bu modelinde kullanılan malzeme yapının dış duvarlarına alüminyum taşıyıcı profiller yerleştirilir.Üstüne de önceden yapı için ayarlanmış cam malzeme ankraj sistemi ile binaya yerleştirilir.Alüminyum yerine galvanizli çelikte kullanılabilir.Bu model daha çok karizmatik bir görünüm verdiği için şirketlerde kullanılır.Ayrıca bu model diğer yapı malzemeleri ile de uyumludur.

Doğal Taş Cephe Kaplama Modeli

Bu modelimizde doğal taşlar ve bisküvit tuğla kağıdı kullanılır.Dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı olan doğal taş ile cephe kaplama modeli dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır.Her renkte kaplama yapılabilen bu modelde estetik açıdan da hoş bir görünüm sağlar.Konutların toprak zemini ile temasını engeller.Ayrıca çevre düzeni sağlamak amacıyla da kullanılabilir.Yazlık bölgede daha yoğun tercih edilen bu model kışın evimizin sıcak yazın ise serin tutma özelliği tercih edilme sebeplerinden biridir.

Ahşap İle Dış Cephe Kaplama

Bu kaplama tipinde ahşap kullanılır.Ahşap doğal bir madde olduğu için evimize doğal bir görüntü verir.Ayrıca havayı aldıran bir yapıda olması nefes alan bir kaplama olmasını sağlamıştır.Kullanılan malzemenin türü sebebiyle hafif bir kaplama modelidir.Bu kaplama türü ahşaptan yapıldığı için yanıcı bir özellikte olması bu modelin bir dezavantajı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Prekast Dış Cephe Kaplama Modeli

15-20 mm kalınlığında olan prekast kaplama modelinde silis kumu ve beyaz çimentonun karışımından elde edilen bir beton kullanılır.Türkiye’de son zamanlarda popüler olmuş bir kaplama tipidir.Her türlü binaya uygun olması bu modelin avantajları arasındadır.Ayrıca bu modelde montalama yoktur.Ses, ısı, ve ses yalıtımı özelliğine sahiptir.

Alüminyum Kompozit Dış Cephe Kaplama

Mimari alanda sıkça tercih edilen bir model olarak kaşımıza çıkmaktadır.Alüminyum levhalar arasına polietilen konarak kaplama yapılır.Şirket ve villa tipi yerleşim alanlarında sıkça kullanılır.Alüminyum üzerine farklı renkler uygulanabilir.Uzun ömürlü ve hafif olması bu modelin avantajları arasındadır.Ek olarak iç cephelerde de kullanılabilir.

Siding Dış Cephe Kaplama

Güneşten gelen ultraviyole ışınlara dayanıklı olan bu tip kaplamada “siding” kullanılır.Siding ; polistren tabakaların fabrikalarda işlenerek üzerine dış cephe kaplaması  ile kaplanarak oluşmuş yalıtım malzemesidir.Avantajlarını sıralamak gerekirse ekstra boya kullanımına gerek yoktur, renk çeşitliliği fazladır, tüm hava koşullarına dayanıklıdır, bırakılan tahliye delikleri ile binanın nefes almasını sağlar.Bu model genelde villa, dublex , triplex gibi müstakil evlerde kullanılır.

 

Bu yazımızda sizin için dış cephe kaplama modellerini ve bu modellerin hangi tip evler için uygun olduğunu inceledik.Daha fazla bilgi almak için biz evde mimar ekibiyle dilediğiniz zaman irtibata geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çelik Kapı Modelleri ile Güvenli ve Güzel Ev Örnekleri

İlginç Duvar Boyama Fikirleri ve Teknikleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın