Doğru Parke Seçimi ve Parke Fiyatları

dogru-parke-secimi-ve-parke-fiyatlari

Bugün Evde Mimar ekibi olarak sizler için parke çeşitleri ve fiyatları hakkında bilgi vereceğiz. Günümüzde evlerimizde, iş yerlerimizde ve daha pek çok yerde parkeleri kullanıyoruz. Kullanacağımız parkeleri seçerken desen, doku ve renk açısından oldukça fazla seçeneğe sahibiz. Kendi tarzınıza ve dekorasyon anlayışınıza göre ister modern, ister minimal, isterseniz de klasik bir görüntü oluşturmanız mümkün.

bannermimar-03

Parke Çeşitleri

Parkeler yapısına, malzemesine bağlı olarak üçe ayrılmaktadır. Bunlar; laminat parke, masif parke ve lamine parkedir.

Laminat Parke

Günümüzde en çok kullanılan parke türü olan laminat parke,bir çok avantaja sahiptir. Kolay temizlenir, leke tutmaz, kolay kolay çizilmez ve ev, ofis mobilyalarına uygundur, toz tutmaz, temizlik malzemelerine karşı dayanıklıdır, yerden ısıtmalı evlerde rahatlıkla kullanılabilir, döşenmesi oldukça kolaydır, Güneş ışığından etkilenmediği için solma yapmaz, sigara külünden etkilenmez, üzerinde ayakkabı ile yürünebilir, alerji yapmaz ve cila gerektirmez. Laminat parke katmanlardan oluşur. Bunlar; overlay, desen kağıdı, Hdf, Balans kağıdı olmak üzere dörde ayrılır. Overlay, film tabakasıdır ve içerisinde alüminyum oksit parçacıkları bulunur. Bu parçalar ısınmaya, çizilmeye ve aşınmaya karşı parkeyi korur. Desen kağıdı, her renk ve desenden üretilebilen bir film tabakasıdır. Hdf, sağlam, yük taşıyıcı levhadır. Balans kağıdı ise parkelerin oturmasına yardımcı olan kağıttan yapılmış film bir tabakadır. Bu parkenin sıkça kullanılmasının diğer sebeplerinden birisi de ahşap kullanımının oldukça zor ve masraflı olmasıdır.

Masif Parke

Masif parke, tamamen sert, dayanıklı ve değerli ağaçlardan yapılan parke türüdür. Sıkça tercih edilen parke türlerinden biri olan masif parke türü uzun ömürlü ve dayanıklı olmasının yanı sıra ısı ve ses yalıtımı sağlamaktadır. Masif parkelerin sistre süresi beş yılda birdir. Dolayısıyla kırk-elli yıllık bir ömrünün olduğunu söylemek mümkündür. Masif parkelerin üretiminde sağlam olması açısından yapraklı türler tercih edilmektedir. Akçaağaç, kayın, dışbudak, ceviz, sapelli, bambu, marbeu, teak, jatoba gibi ağaçlar bu parke türünün yapımında kullanılır. Bu parke türünün bir çok avantajı mevcuttur. Ağacın dokusunu hissedebilirsiniz, sistre ve cila yapılabilir, geri dönüştürülebilir, malzemenin tamamı ağaçtan oluşmuştur bu yüzden samimi, sıcak ve şık ve oldukça doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu parke türünün yapımında kullanılan ağaçlar ticari amaçla yetiştirildiğinden dolayı doğaya zarar verilmemektedir.

Lamine Parke

Lamine parke çoğunlukla iki ya da üç katmandan oluşan bir parke çeşididir. Alt katmanında genellikle düşük değerli bir ağaç ya da konrtplak kullanılır. Üst katmanda ise ağacın bizzat kendisi bulunur.  Lamine parke türü masif parke türüne oranla fiyat açısından daha pahalıdır çünkü lamine parkelerin üretiminde daha yüksek bir teknoloji kullanılır ve eskitilmiş, boyalı, cilalı gibi çeşitli doku ve görüntü seçeneği sunar. İlk döşeme sonrası sistre ve cila gerektirmez bunun yanında masif parkeler gibi birden fazla sistre ve cila işlemi uygulanabilir. Bu yüzden fiyatları masif parkeye göre daha pahalıdır. Lamine parkeler paketlerinden cilası bitmiş ve hazır olarak çıkar. Hazır olarak çıktığı için de döşenmesi oldukça pratiktir, laminat ve masif parke türlerine göre çok daha kısa zamanda döşemesi yapılır. Laminepoarke pek çok kez laminat parke ile karıştırılır. Lamine parkenin laminat parkeden en büyük farkı ; laminat parke türünde MDF kullanılır yani doğal değildir, lamine parke ise tamamen ağaçtan oluşr. Bu yüzden laminat parkeye göre daha pahalıdır.

Parke Fiyatları

Parke fiyatlarına en büyük etken seçeceğiniz parkenin malzemesine bağlıdır. Kullanacağınız mekana göre daha dayanıklı, üst sınıf parkeler kullanmanız gerekirken, hareketliliğin yoğun olmadığı mekanlarda orta sınıf bir parke seçimi yapabilirsiniz.

Parke Zemin Kaplama Fiyatları m² / TL İşçilik Ücreti
Laminat Parke 45 TL – 250 TL arasında 20-60 TL
Masif Parke 150 TL – 350 TL arasında 20-60 TL
Lamine Parke 180 TL – 700 TL arasında 20-60 TL

Daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız şu içeriği inceleyebilirsiniz; Parke Fiyatları ve En Çok Tercih Edilen Parke Markaları

Evde Mimar ekibi olarak sizlere parke çeşitleri ve fiyatları konusunda bilgilendirdik. Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Bizi Arayın