Dolap Nasıl Yenilenir , Hangi Malzemeler Kullanılır ve Modelleri

dolapboyamakapak

Eşyalarınız eskidiği zaman yada renklerinden sıkıldığınız zaman ilk aklımıza gelen onlardan kurtulma fikrine bir son vermemiz gerekmektedir. Hem kendi yapmış olduğunuz eşyaları kullanmanın verdiği özgürlük ve mutluluk hemde maddi olarak size olumlu yönde etkileri olacağından hiç şüpheniz olmasın. Aynı zamanda kendi zevkinize ve evinize göre boyadığınız ve süslediğiniz eşyalar başka kimsenin evinde bulunamayacağından size özel bir parça olarak yerini alacaktır.

 Dolap boyama aslında oldukça zevkli ve sonucu ortaya çıktığında da insanı tatmin eder.Bunun en önemli nedeni size sağladığı özgür ruh ! İstediğiniz rengi , şemayı veya deseni çalışabilirsiniz ,hatta bunu ailecek yaparak bittiğinde ailecek yapmış olduğunuz bir esere sahip olarak güzel anılar bırakabilirsiniz .Dolaplarımızı ne kadar severek alırsak alalım veya dikkatli kullanmaya çalışmış olmamıza rağmen bir süre sonra eskimeye , deforme olmaya başlar . Bu deformasyon sonucunda yeni dolaplar bakmaya başlamak yerine o günlerde hoşumuza giden evimizin dekorasyonuna uyan başka bir renge boyama fikrine sıcak bakmanızı öneririz .

Dolap Boyama için Kullanılacak Malzemeler :

 • Boya yapacağınız zemini korumak için plastik branda veya kullanmadığınız geniş bir örtü
 • Eğer farklı renkleri bir arada kullanmayı düşünüyorsanız geniş bir kağıt bant
 • 220 numaralı ince zımpara kağıdı
 • Bant kullanacaksanız makas
 • Astar boyası ve fırçası
 • Kullanacağınız boya ve ona uygun fırça – rulo (sprey boya tercih edecekseniz fırçaya ihtiyacınız olmayacaktır)
 • Ellerinizin boya olmaması için eldiven
 • Son olarak cila ve ona uygun fırça (sprey kullanacaksanız fırçaya gerek duymazsınız )

Şimdi sizlerle 5 adımda dolaplarınızı  yepyeni yapmaya başlayabiliriz ;

 •  Hazırlık aşamasında dolabınızı ve içindeki parçaları temizlemeniz , yüzeyde oluşmuş çıkıntıları ve eski boyayı  zımparalayarak (dolabınız natürel ahşap değilse ) boyaya hazırlamanız ön görülür .
 •  Koruma aşasında amaç yaşanabilecek olan nem , mantar ve haşere sorunları karşı önlem almak ve pürüzsüz bir alt oluşturmak . Aynı zamanda üzerine uygulayacağınız boyanın daha uzun süre kullanılması ve boyanın daha iyi yapışması için önemli bir aşamadır.
 •  Boya seçimi aşamasında dikkat etmeniz gereken husus malzemenize göre seçmeniz elinizdeki dolabın ham maddesini iyi ölçümlemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda her yer boyayı aynı ölçüde kapatmaz daha çok temas ettiğiniz yerlere ona göre uygulama yapınız ayrıca eğer uygulama yapacağınız yerin size zorluk çıkaracağını düşünüyorsanız ana renkten önce astar yapabilirsiniz.
 • Fırça seçimi aşamasında boyamak istediğiniz dolap veya çekmece boyutuna göre , yapacağınız temaya göre fırça seçiminiz değişkenlik gösterecektir. Geniş alanları boyamak için rulo şeklindeki fırçaları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.Detay çalışmak isterseniz de ince uçlu fırçalar sizin için uygun olacaktır.
 • Renk seçimi aşamasında evinizin , odanızın rengine veya artık yeni dolabınızda hangi renkler olmasını istiyorsanız o renkleri seçebilirsiniz . Tek renk kullanmak ne kadar doğalsa birden fazla renk kullanmakta bir o kadar güzel duracaktır .

Bugün sizler için eskiyen veya size eskisi kadar güzel gelmeyen dolaplarınızı tekrar bir şans vermeniz için hangi adımları izlemeniz gerektiği hakkında bilgiler derledik.Umarız sizde denersiniz ve dolaplarına kendi ellerinizle oluşturduğunuz bir şans verirsiniz. Bizlere istediğiniz zaman soru sorup , görüşlerinizi bildirebilirsiniz .

İlginizi çekebilir : 22 Güzel Banyo Dolap Modelleri

Hayal Kurmanızı Sağlayacak 16 Ev Çatı Katı Modelleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın