Duşakabin Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaşantımızı sürdürdüğümüz evlerimizde şıklığı ve kullanılabilirliği ayrılmaz bir bütün olarak düşünmekteyiz. Özellikle banyolarda diğer alanlara göre dekoratif objelere daha az ihtiyaç duyuyoruz banyo malzemeleri başlı başına bir dekor ürünü özelliği taşımalı ve göze hitap etmeli ve kullanışlı olmalı peki bunlar bir bütünün parçaları nasıl olmalı?

Duşakabin Alanınızı iyi kullanmalısınız

Öncelikle banyo dekorasyonu yaparken alanınızı iyi kullanmalısınız bunun içinde banyo ölçülerinizi bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz yoksa duşakabin konunmlandırmak istediğiniz alana küçük ya da büyük gelebilir bu ölçüler alankara göre farklılık gösterebilir
arada nasıl olmalı işte maddeler halinde yapılması gerekenler:

Duşakabin modelleri içerisinde kapı açma sistemi

Duşakabinlerde boyut kadar kapı açılma türleride önemli yer tutmaktadır genel duşakabin türleri : tek, iki ve üç duvar arasında konumlandırılacak şekilde sınıflara ayrılabilir. İki duvar duşakabinler, evlerde en çok kullanılan, genellikle evin köşesine konumlandırılan ve kabinin, iki duvarı içine aldığı çeşittir. Tek duvar duşakabinler ise genellikle köşeye monte edilmezler. Bu tip kabinlerin çoğunlukla duvarın bir bölümünü içerisine alır ve bataryalar ile duş setleri de bu alana monte edilir. Tek duvar ve iki duvar duşakabinlerde aynı kapı açılış şekilleri kullanılabilir.

Tam Dönebilir: Ev kapıları gibi tam olarak açılan kapılardır. Açılış yönü, alana ve tercihe göre belirlenebilir.
Yarım Dönebilir: Ev kapıları gibi açılan kapılardır, fakat yarım bir şekilde açılıp erişime izin verirler. Açılış yönü alana ve tercihe göre belirlenebilir.
Tek veya Çift Panelli Sürgülü Kapı: Sürgülü kapı/kapılar çekilerek duşakabine girilir. Tek yöne sürülen bir kapı ya da hem sağa hem de sola sürülen iki kapı yani panelden oluşabilir.
Kare Köşeden Erişim: Sürgülü panelin köşede bulunduğu duşa kabin kapı seçeneğidir.
Oval: Giriş panelinin oval olduğu sürgülü kapı seçeneğidir.
Bar Kapıları: Hem ileri hem de geri oynatılarak duşakabine girmeye ya da çıkmaya imkân veren kapı türüdür.
Katlanır Panel: Kapının katlanabildiği alternatiftir. Tek ya da çift panel olabilir.
Walk-in Panel: Bir küvetin ya da zeminin üzerine ve profillere sabitlenebilen tek cam paneldir. Duşakabinin bir tarafında kapı ya da camın bulunmadığı bu seçenek, direkt girişe imkân verir. Eğer bu seçeneği tercih edecekseniz banyonuzun ve duşakabin teknenizin yeterli büyüklükte olmasına dikkat etmelisiniz.

Duşakabin ile Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Duşakabin modelleri banyoların çok daha özenli ve şık görünmesini sağlayan temel unsurlardan biridir ve ayrıca mahremiyet konusunda’da oldukca önemlidir özellikle buzlu ya da desenli kabinlerle kişiye mahremi bir alan vermekte aynı anda banyoyu farklı birininde kullanmasına olanak sağlamaktadır peki banyo düzenlemesinde duşakabinin önemi nedir:

Duşakabin boy ebatları nelerdir?

Duşakabin boyutları banyo boyutları için hayati önem taşımaktadır dar banyolar için kare yapıda çift kapılı duşakabin başlıkları yerine oval yapılı başlıkları tercih etmek alan kullanımı açısından çok daha kullanışlı olmaktadır

Duşakabin için renk kullanımı nasıl olmalı?

Boy ve ebatlar kadar banyo dekoruna etki eden önemli etkenlerden biride hiç kuşkusuz duşakabin renkleri eğer banyo dekorunda koyu tonlar ağırlıktaysa duşakabin renkleri parlak ve canlı olmamalı bu göz hitabetine ters bir dekorasyon, banyo dekorasyonu örneğidir yine aynı şekilde duşakabin sürgülerinde paslanmaz çelik kullanmak malzeme kalitesini artırarak daha uzun bir kullanım ömrü sağlar.

İlginizi çekebilir: Son yılın popülerleşen duşakabin modelleri

Duşakabin zemini nasıl olmalı?

Duşakabin zemin üzerine oturtulurken muhakkak yerden belli bir yüksekliğe konuçlandırılmalıdır eğer istenilen yükseklik verilmezse giderde oluşacak en ufak bir birikme durumunda zemine yayılma yapabilir. Bunun için cam tuğla ile yaklaşık 5 cm.bir yükseklik ideal yüksekliği temin etmektedir,ayrıca seramik kaplamasına dikkat edilmelidir seramik su geçirmez kaplama ile kaplanmalıdır aksi halde kaymalar oluşabilmektedir. Ve aynı şekilde zemine verilen yükseklikte silikon kullanımı önemli yer tutmaktadır. eğer su ile çok temas ederse kararmalar meydana gelebilir.

İlginizi çekebilir: Duşakabin modelleri

 

 

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın