Duvar Dekorasyonu Modelleri ve Fikirleri

duvardekorasyonumodellerivefikirleri

Duvar dekorasyonunu doğru şekilde yapabilmek her ev sahibinin hayalidir. Bunu kimi zaman doğru şekilde boya badana yaparak kimi zaman evimizi farklı araçlar ile dekore ederek sağlayabiliriz. Biz de bu içeriğimiz de size duvar dekorasyonu modelleri ve fikirleri sunarak farklılaşmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

İlginizi Çekebilecek Duvar Dekorasyonu Modelleri-Örnekleri

İlgi insan dünyasının en önemli duygularından biridir. İnsanlar ilginizi çeken konulara özenir, mutlu olur büyük haz duyarlar. Bununla birlikte ortaya çıkabilecek tüm duygular için güzel şeyler incelemek gerekir. Biz de hemen aşağıda güzel derlemeler ortaya çıkarmaya çalıştık. Umarım sizler için tüm bu resimler ilgi çekici ve ilham verici olur.

Duvar Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Duvar dekorasyonu kısmında her açı her öğe ustalıkla düşünülebilmelidir. Bir dekorasyon modelini sadece bize iyi geldiği için tercih etmek yanlış olacaktır. Bunun için evin tüm eşyalarını incelemek, eşyaların ruhuna uygun, duvara güzellik katacak şeyler seçilebilmektedir. Duvar dekorasyonu nasıl olmalı sorusunun ise çok net bir cevabı yoktur. Cevaplar eve göre farklılık gösterecektir. Burada en doğru cevabı yine zevkler ve insanların hissettiği rahatlık belirler. Eğer sadece güzel duracak diye sizi rahatsız edecek öğeleri seçerseniz yanlış işlemler yapmış olursunuz. Size daha iyi yardımcı olması açısından dekoratif boya uygulamaları sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Çocuk Odası için  Duvar Dekorasyonu Örnekleri

Çocuk odasında dekorasyon en önem gösterilmesine gereken uygulamalardan biridir . Duvar dekorasyonunda kullanmış olduğunuz renkler , duvar kağıtları çocuğunuzun ileride oluşacak olan hayal gücünü harekete geçirecek ve meslek seçiminden kişisel tercihlerine kadar etkileyecek bir öge olmaktadır. Özellik olarak genelde kız çocuklarında pembe , erkek çocuklarda mavi kullanılıyor olsa da siz çocuğunuzun karakterine göre olan rengi ve duvar kağıdını seçerek duvarlarını kişiselleştirebilir , eşsiz bir atmosfer yaratabilirsiniz .

İlginizi çekebilir: Bebek Odası Dekorasyonu ile ilgili 50 Harika Öneri

Ne Tür Bir Dekorasyon Denemeliyim?

Dekorasyon aklı içerisinde denenmesi gereken binlerce şey olabilir. Tüm bunların içerisinden size en uygununu bulabilmek için size yardımcı olabilecek akımlara göz gezdirebilirsiniz.

Minimalizm

Minimalist olmak çoğu zaman yanlış anlaşılan değerli bir kavramdır. Minimalist olmak demek hayatında yalnızca değerli bulduğun öğeleri saklayarak hayatında huzur katacak alanlara yer açmak anlamına gelir. Bunun için siz de kendi duvar dekorasyonu modelleri oluşturulma sürecinde bu felsefeden faydalanabilirsiniz.

Çizgisellik

Çizgisellik aynı hatlara sahip olan tasarımlar ile evinizi tamamlamayı ifade eder. Burada yuvarlak hatlara sahip ev eşyalarınız varsa aynı hatlardaki ürünleri tercih ederek evinize tasarım aklı katabilirsiniz.

Doğallık

Doğal olmak çoğu zaman olumlu sonuçlar doğurur. Evinize özellikle ahşap ürünleri yerleştirerek doğal olabilirsiniz. Duvarlarınıza ahşap bazlı ürünleri yerleştirebilir, kendinizi daha güzel evlerde yaşamaya adayabilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu için Kendin Yap Projeleri

Kendin yap projeleri duvar dekorasyonu için önemli bir anlam ifade eder. Buradaki örneklerin varlığı size de fikir vereceği için güzel ilhamlar verecektir. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi kendin yap fikirleri içeriğimizden edinebilir, görselleri incelemek için hemen aşağıda bulunan derlemelere göz atabilirsiniz.

Salon için Duvar Dekorasyonu ve Örnekleri

Ev içi dekorasyon günümüzde ön plana çıkarken, salon dekorasyonu bu noktada bayrağı elinde tutmaktadır.  Evin kalbi diyebileceğimiz salonda hem ev sahibinin hem de misafirlerin beğenisine hitap edecek dekorasyonlar ilgi çekmekte ve bu noktada duvar dekorasyonu büyük önem taşımaktadır. Biz de bu içeriğimizde size salon duvar dekorasyonu nasıl yapılır aktarmaya çalışacak ve birkaç salon duvar dekorasyon örneği sunacağız.

Salon Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salon Duvarı için Renk Seçimi

Dekorasyon için önemli olan noktalardan biri renk seçimi ve bu renklerin uyumudur. Aynı durum salon duvar dekorasyonu için de geçerlidir.  Salon duvarı için seçilen renk tüm mekanı etkisi altına alacak ve ortamda bir egemenlik sağlayacaktır. Bu noktada salon büyüklüğünüz çok önemlidir; büyük salonlarda pek bir renk sınırlaması olmasa da özellikle küçük salonlarda ekru, fil dişi, pudra rengi gibi açık renkler salonu olduğundan daha ferah ve büyük gösterecektir. Desenli duvar kağıtları, üç boyutlu duvar dekorasyonları küçük salonlar için tercih edilmemelidir.

Eğer duvarınıza çeşitli tablo, ayna veya başka aksesuarlar asmayı planlıyorsanız desenli duvar kağıtları yerine düz renkli bir duvarı boyası seçmeniz ortamı boğmamak ve göz yormamak adına doğru bir seçim olacaktır.

Salonunuzda etnik bir hava oluşturmak istiyorsanız çeşitli renk ve desenlerde duvar kağıdı kullanabilir veya daha çağdaş, pop kültüre uygun bir duvar görünümü yaratmak istiyorsanız duvarınızı farklı yazılarla, sözlerle çeşitlendirebilirsiniz.

Salon Duvarı için Aksesuar Seçimi

Aksesuar seçimi dekorasyonda en çok kafa karışıklığına neden olan olaydır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta görünen her boşluğu doldurmak değil, estetik bir görüntü ortaya çıkarmaktır.

Bu aşamada salonunuza nasıl bir havanın hakim olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Geleneksel bir salon mu, minimalist bir yaklaşım mı yoksa cesur, iddialı bir görüntü mü elde etmek istiyorsunuz? Minimalist yaklaşımlar için düz renk bir boya üstüne bir adet sade tablo ve bir duvar saati yeterli olacaktır. Daha geleneksel veya etnik bir salon duvarı istiyorsanız el işi kilimler, seramik tablolar duvarınıza kültürel bir hava katacaktır. İddialı bir görünümde karar kıldıysanız duvarı kaplayan bir ayna, sürrealist tablolar veya çeşitli aydınlatmalar kullanabilirsiniz.

Unutmayın ki, önemli olan çok aksesuar kullanmak değil salonunuzda bakmaktan keyif alacağınız bir görüntü oluşturmak.

Salon Duvar Dekorasyon Örnekleri

Sizlere fikir oluşturabilecek, ilginizi çekecek ve umuyoruz ki ilham verecek birkaç salon duvar dekorasyon örneğini sizin için derledik.

Daha minimalist bir yapınız varsa ve dolayısı ile yalın bir salon istiyorsanız eğer duvar renginizi tek renk seçip dekorasyonunu birkaç tablo, fotoğraf veya raflarla tamamlayabilirsiniz. Sonuçta elinizde çok şık, sade ve içinde bulunması keyif verecek bir salon olacaktır.

Aksesuarları ve zenginliklerini seviyorum diyenlerdenseniz eğer bu örnekler size mutlaka bir fikir verecektir. Çeşitten hoşlananlar için birden fazla tablo, aydınlatmalar ve örnekte görebileceğiniz gibi duvara asılmış bir şapka bile salonunuzun tamamlayıcısı olacaktır.

Salonunuzda biraz daha kişiselleştirilmiş dokunuşlar istiyorsanız eğer anılarınızı topladığınız fotoğrafları asabilir, kendi yaptığınız aksesuarlara yer verebilir veya duvarınızı komple kitaplık olarak kullanabilirsiniz. Bu dekorasyonun misafirlerinize hayatınızdan mini bir kesit sunacağı kesin.

Biraz daha renkli ve etnik bir kişiliğiniz var ise duvar kağıtları vazgeçilmeziniz olacaktır. Bu noktada desenli duvar kağıtları salonunuzda baş rolü kapacağı için perdelerinizi daha sade seçebilir veya duvarınıza herhangi bir aksesuar asmamayı tercih edebilirsiniz. Eğer ben duvar kağıdı insanı değilim diyorsanız çeşitli hasır eşyalar, desenli kilimler, rüya kapanı gibi aksesuarlar ve bitkiler ile salonunuzu canlı tutabilirsiniz.

 

Bu içeriğimizde sizlere duvar dekorasyonu konusunda birkaç fikir sunmaya ve bilgiler vermeye çalıştık. Umuyoruz ki evinizde bulunmasından keyif alacağınız dekorasyon fikirlerine ilham olabilmişizdir. Yorum, görüş ve eleştirilerinizi veya merak ettiğiniz konuları her zaman bize ulaştırabilirsiniz. Bir sonraki içeriğimizde görüşmek üzere.

Barış Korkmaz

Dekorasyon konusunda size yardımcı olmaya çalışıp daha mutlu ve huzurlu evlerde yaşamanıza destek olmaya gayret edeceğim. Yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Bizi Arayın