Duvar Kağıtları Ev Dekorasyonunda Nasıl Kullanılmalıdır?

duvarkagidionecikan

Ev dekorasyonunda büyük parçalar kadar küçük parçalar ve ufak ayrıntılar da oldukça önemlidir. Eve sıradışı farklılık katmak ve kendi zevkinizi yansıtmak için bu ufak detaylar büyük bir fırsattır. Bu detayları doğru şekilde kullandığınızda evinizde hem kendi ruhunuzu yansıtmış, hem de sıradanlığın dışında sıradışı bir hava katmış olursunuz.

Bu ufak ayrıntıların en başında gelen ve aslında birçok evde kullanılan bir dekorasyon parçası vardır ki; onlarda duvar kağıtları. Duvar kağıtları ev dekorasyonu için büyük önem taşır. Bu dekorasyon parçası alanın havasını tamamen farklı boyutlara taşıyabilir. Duvar kağıtları modelleri sayısız çeşide ve kaliteye sahiptir. Dokusu, rengi, deseni farklı farklı olabilir. Bu farklılıklar da fiyatına yansıyabilir. Yani aslında her bütçeye uygun şekilde kullanılabilir.

Ev dekorasyonunda duvar kağıtları dekorasyona büyük hava ve farklılık katacağı gibi, dekorasyonu uyumsuz bir şekilde seçim yapıldığında tamamen kötü bir hale de getirebilir. Bu sebepten ötürü seçim yaparken modern ve dekorasyonu tamamlayıcı şekilde seçimler yapmak oldukça önemlidir.

Ev dekorasyonunda duvar kağıdı kullanımı için dikkat edilmesi gerekenlere değinmek gerekirse;

  • Öncelikle alanın dekorasyonunu hangi tarza uygun şekilde yapacağınızı belirlemelisiniz. Genel hatları belirledikten sonra, mobilyanıza, döşeme ve aksesuarlarınıza uygun tercihler yapmak daha kolay olacaktır.
  • Duvar kağıtlarının birçok çeşidi olduğundan bahsetmiştik. Bu çeşitler arasından en kullanışlı olanları seçmek daha doğru olacaktır. Nedir bu kullanışlı duvar kağıdı derseniz; silinebilir veya boyanabilir olması oldukça önemli bir özelliktir.
  • Alanın aydınlığına yani nasıl güneş aldığına, dekorasyondaki aksesuarlara ve tavanın yüksekliğine göre seçim yapmak doğru olacaktır.
  • Odanın büyüklüğü de önemli bir faktördür. Büyüklüğe göre açık veya koyu renkler, küçük veya büyük desenler seçebilirsiniz. Örneğin; küçük bir odaya büyük desenler veya koyu renkler karanlık bir hava katacaktır.

 

 

Taş Desenli Duvar Kağıdı

Taş duvar görünümünü seviyor olabilirsiniz. Fakat maliyetinden dolayı bu dekorasyon parçasını evinizde kullanamıyor olabilirsiniz. Taş desenli duvar kağıtları, büyük harcamalar yapmadan dekorasyonunuzda sevdiğiniz görünüme kavuşmanızı sağlar. Neredeyse ortama taş duvar kadar güzel sıcaklık ve derinlik katar. Farklı dokularda olan çeşitleri de mevcuttur. Özellikle şömineye sahip olan evlerde taş görünümünün ne kadar güzel duracağını düşünmelisiniz!

Çizgili Duvar Kağıtları

Çizgili duvar kağıtları klasik tarzda döşenmiş evler için en başta tercih edilecek çeşitlerden biri olmalıdır. Parlak, mat, renkli veya sade şekilde birçok çeşidi bulunabilir. Ağır ve şatafatlı bir görünüm katacak gibi düşünülebilir fakat bu çeşitlilikten dolayı aslında birçok tarzda da kullanılabilir.

Çiçek Desenli Duvar Kağıdı

Çiçek desenli duvar kağıtları genelde ortama ve dekorasyona feminen bir hava verdiğinden dolayı, evin daha az kullanılan alanlarında tercih ediliyor. Fakat büyük çiçek desenli olan duvar kağıtları, oturma odası, çocuk odası veya mutfak gibi evin diğer birçok alanında da kullanılabilir. Yalnızca bu desen tercih edilirken duvarın önünde olacak mobilyanın olabildiğince sade ve göz yormayan desenleri olmalı ki, ikisi beraber karışıklık yaratmasın.

Duvar kağıtlarında en çok kullanılan çeşitler yukarıda ki bahsettiklerimiz gibidir. Bunların yanında daha birçok çeşitlerde bulunur. Kendinden desenli olanlar, tuğla desenli olanlar, boyanabilir olanlar ve damask desenli olanlar gibi örnekler artırılabilir. Bu seçimleri yaparken püf nokta şudur ki; mobilyaların deseni, dokusu ve renkleri çok önemlidir. Küçük bir odaya büyük desen olmayacağı gibi, desenli bir mobilyanın arkasına da desenli bir duvar kağıdı hoş durmayacaktır. Tabi ki istisnalar vardır fakat genel olarak durum böyledir.

Bu içeriğimizde sizlere duvar kağıdı kullanımından bahsettik. Alternatiflere ve kullanım alanlarına değindik. Dekorasyon konusunda daha fazla bilgi almak ve diğer içeriklerimizi incelemek için Evde Mimar web sitemizi ziyaret edebilir, blog yazılarımızı okuyabilirsiniz. Her daim bizimle iletişime geçebilir, yardım alabilirsiniz.

 

Bizi Arayın