Duvar Kaplama Malzemeleri ve Örnekleri (30 Uygulama)

Bu içeriğimizde size duvar kaplama malzemeleri ile birlikte dünyanın dört bir yanında bulduğumuz duvar kaplama örnekleri derlemesi sunacağız. Umarız sizler için ilham verici olur.

Duvar Nedir ve Duvar Yapımı Malzemeleri Nelerdir?

Yapılarda, yapının yanlarını dışa karşı koruyan, iç bölümlerini birbirinden ayıran ve taş, tuğla, kerpiç, briket gibi gereçlerle yapılan düşey bölme öğesidir.

Duvar Kaplama Nedir?

Duvar kaplamaları arasında; duvar kağıdı,ahşap,taş,mermer,alçıpan,seramik ve boya olmak üzere 7 farklı malzeme sayabiliriz.Hepsinin ayrı bir sunuş fikri ve tasarımı vardır. Aşağıda örnekleri ile beraber sıraladığımız görseller sizin fikir vermenizde size kolaylık sağlayacaktır.

Duvar Kağıdı ile Duvar Kaplama

Duvar kağıdı duvar kaplama uygulamalarında en çok tercih edilen çalışmalardan biridir. Hem kolay kullanımı hem dekoratif duruşu ile evinizde farklı bir atmosfer yaratmak için sizin elinizi güçlendirecektir.

Duvar kağıdını seçerken;

  • Kalite
  • Fiyat
  • Renk çözümü
  • Neme karşı dayanıklılık
  • Çizilmelere karşı dayanıklılık.

Ahşap ile Duvar Kaplama

Ahşap dokusunu ve görüntüsünü seviyorsanız, kesinlikle uygulayacağınız ahşabı iyi seçmeniz gerekiyor. Güzel ve sade olması evinizi, boğmayacak türde olması, elegance bir görünüm yaratacaktır, genelde kahve renk tonuna yakın olması evinizde kullanacağınız eşya renk tonlarını da kısıtlamayacaktır.

İlginizi çekebilir: Ahşap dekorasyon fikirleri

Taş ile Duvar Kaplama

Taş doğallığı temsil eden bir objedir. Sizde doğallıktan yanaysanız duvarlarınızı taş ile kaplayabilirsiniz. Böylece hem doğal bir görünüm hem de eskiye dair tüm hisleri evinizde yaşatabilirsiniz.

Mermer ile Duvar Kaplama

Büyüsü, bir odayı radikal bir şekilde değiştirebilir.. Arzu ederseniz beyazlar ve griler hatta yeşil tonlar mükemmeldir. Mermerin doğal cazibesine dayanamayacak kimse yoktur . Benim ise size ısrarla tavsiye edebileceğim renk tonu siyahtır. Siyah mermerler çok farklı bir hava katarak evinizi bir ayna efekti ve ya eskimiş, biraz da klasik bir benzersizliğe dönüştürecektir.

İlginizi çekebilir: Banyo seramikleri

Alçıpan ile Duvar Kaplama

Farklı görünümleri ve farklı dokuları seviyorsanız alçıpan kullanmanızı öneririm, alçıpan genelde bir objeyi anlatmak için de kullanılabilir. Evinize farklı bir hava katarak  hem de tablo görünümlü bir duvar elde edebilirsiniz. Uygulayacağınız dokunun büyüklüğü ve ya renk tonu sizin zevkinize kalmış, sade bir renk tonu uygulayarak kullanacağınız eşyalar da daha özgür olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Alçıpan modelleri

Seramik ile Duvar Kaplama

Seramik dokusunun genel olarak sert bir yapısı ve görünümü vardır. Bu sayede de evinizde şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Seramik kullanacağınız malzemenin dayanıklı ve zarif görünmesi çok önemlidir. Çünkü böyle ağır görünümlü bir tasarım ancak güzel malzemeyle birleşirse ortaya parlak bir sunum çıkar.

Boya ile Duvar Kaplama

Çok eski yıllardan beri kullanılan boyalar genel olarak tüm evlerde bir kez kullanılmış bir malzemedir. Özellikle tercih edilmesinin sebebi fiyatı ve kolay uygulanabilir olmasıdır. Seçeceğiniz renk tonu çok önemlidir. Çünkü odak noktasında kullanacağınız renk, eşyalarınızla ilgili bağlantıda ayırıcı bir fonksiyon olacaktır.

Kartonpiyer ile Duvar Kaplama

Kartonpiyer ile duvar kaplama uygulamalarında farklı şekilde bir tasarım amaçlamak istiyorsanız, geometrik şekilleri uyandıran görüntü yansıtmak istiyorsanız uygun bir seçim olacaktır.

Dekoratif Duvar Kaplama

Farklılık benim için olmazsa olmaz diyorsanız, Farklı renk tonları veya karmaşık görüntüler tam bana göre diyorsanız.Dekoratif duvar kaplama örnekleri de tam sizlik bir tasarım olacaktır. Aşağıda sizler için toplanmış görseller belkide sizin duygusal ve kişisel yönünüzü ortaya çıkararak evinizde daha huzurlu bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Banyo Duvar Kaplama

Banyolar günlük kişisel bakımın yapıldığı ıslak mekanlardır. Bir evdeki genelde ortak kullanım alanları içine girer. Bundan dolayı o evde yaşayan bireylerin, banyo ile ilgili fikirleri beraber karar verebilirler. Örneğin; genelde kullanılan tek tip boyalar olabilir yada dekoratif olarak duvar kağıdı, mermer,taş ya da ahşap vs. kullanılabilir. Sade ve şık bir görünümden yanaysanız 2.fotoğraftaki görselimiz tam sizlik ve ya siz eskilerden vazgeçemiyorsanız , eskinin havasını arıyorsanız 5. görselimiz sizin için harika bir fikir olabilir.

Nasıl Seçeriz?

  • Zemin ve duvar döşemelerinin, desen ve ebatları
  • Vitrifiye elemanlarının malzeme kalitesi
  • Mekanın sıkıcı ve karanlık bulunmaması için  renk özelliklerini iyi belirlemek

Dış Duvar Kaplama

Dış cephe kaplaması tasarımı, son on yılda oldukça fazla gelişmiştir. Bir zamanlar, tuğla,bina için temel bir bileşen olarak görülüyordu, ancak daha yakın zamanda, yaratıcılık ve iç mimarların tasarımlarında kullanılıyor. Dış duvar kaplaması her türlü malzemeden yapılabilir. Malzeme seçerken özellikle dikkat etmeniz gerekenler;fiziksel hususlar ve görsel tasarımların kendi içinizde sevmeniz ve beğenmeniz esas olacaktır.Hem evimize girmeden önceki o görüntü, tüm ev için bağlantılı bir tasarım olarak sayılabilir.

Bu yazımızı umarım faydalı bulmuşsunuzdur.Sizlere bu içerikte duvar kaplama malzemeleri hakkında bilgilendirmeye çalıştık.Sizlerde evinizde bu fikirleri yansıtarak güzel bir görünüm sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Duvar dekorasyonu fikirleri

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın