Duvar Niş Modelleri ve Uzmanından Kullanım Önerileri

Niş kullanmak son günlerin en trend dekorasyon uygulamaları arasında kendine yer edinmiştir. Nişler küçük evinizde daha büyük bir görünüm sağlarken şık ve modern bir dekorasyona sahip olmanıza olanak tanır. Niş modeller genellikle alçıpan ile oluşturulan yapılardır. Niş özellik olarak ışıklandırmaya müsait raf ve tv ünitesi özellikleri taşıyan uygulamalardır. Duvar niş modelleri ise yüzlerce çeşit olup evlerin güzelliği için iç mimarlar ve ustalar tarafından sürekli geliştirilmektedir. Biz de Evde Mimar olarak duvar nişleri nasıl kullanılmalı, hangi modeller tercih edilmeli bu içeriğimizde öneriler ve örnekler sunacağız. Umarız evinizi güzelleştirmek için sizlere yardımcı olabiliriz.

Duvar Nişleri Kullanım Önerileri

Duvar nişleri genellikle küçük olan, ışık almayan evlerde tercih edilir. İster kitaplık olarak ister televizyon ünitesi olarak kullanılabilir. Nişler eğer doğru şekilde ışıklandırılırsa harika bir atmosferin oluşmasına olanak tanırlar. Salonunuzun merkezine nişleri yerleştirebilirsiniz. Duvar nişleri salonunun merkezine konulmalıdır. Köşeler nişler için iyi alanlar değildir. Kapı karşısı veya en büyük duvar genellikle nişler için kullanılır. Duvar niş modelleri  salonun en geniş duvarının olduğu alana konulur.

İlginizi çekebilir: Duvar niş modelleri

Niş modelleri genellikle şıklığı lüksü temsil eder. Modern ev dekorasyonunun genel özelliklerini yansıtırken evin tümünü de değiştirebilen niteliklere sahiptir. Genellikle duvar nişleri şık vazolar veya şık ev eşyaları ile kombinlenerek ortaya çıkarılır. Bu nedenle evinizde yalnızca duvar nişi oluşturmak yeterli olmaz. Duvar nişleri yanında evinizin dekorasyonuna iyi gelecek ev eşyalarını da seçmeniz gerekir.

Duvar Niş Modellerinin Kullanım Alanları

Duvar niş modelleri hemen her oda da kullanabileceğiniz bir dekorasyon fikridir. Sizlere bir kaç alternatif alan ve bu alanlarda duvar nişlerinin dekorasyonu hakkında kısaca bilgiler vereceğiz.

1.Televizyon Alanı

Duvarınıza televizyonunuz için oluşturacağınız bir niş alan ile farklılık yaratabilirsiniz. Televizyonunuzu yerleştirirken dikkat etmeniz gereken konu nişin derinliğidir. Aksi takdirde televizyonunuz sadece karşıdan izlenebilir ve bu hoş karşılanan bir durum değildir. Başka bir yöntem ise duvar nişini geniş çaplı tutmanızdır. Böylelikle evinizin daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Televizyonunuzun sıfır bir şekilde yerleşeceği ölçüde duvar nişini tasarlatmanız daha şık ve daha kullanışlı bir görünüm sağlar. Sizlere fikir olması adına bazı televizyon ile duvar nişi kullanımı örneklerini derledik.

2. Şömine

Eğer evinizde şömineniz varsa duvar nişi harika bir çalışma olacaktır. Şöminenizin yanına açacağınız bir alana yığılmış odun görüntüsü evinize daha sıcak bir görünüm katacaktır. Ayrıca yığılmış odunlar modern dizaynda bir evde dahil olmak üzere her türlü dekorasyon stiline uyum sağlar. Ahşap ortamı yumuşatır, samimi bir görüntü sağlar ve evinizin ambiyansını değiştirir. Başka bir fikir ise şöminenin etrafına açacağınız küçük duvar nişlerinin içerisine dekoratif vazolar ve mumlar koyarak ortamın sıcaklığını arttırabilirsiniz.

3. Ev Girişleri

Ev girişinizde vestiyer veya dresuar gibi dekoratif mobilyalar kullanacak bir alana sahip değilseniz ve evinizin yapısı buna uygunsa manto, şemsiye veya ceket gibi eşyalarınızı asmak için duvar nişinden yararlanabilirsiniz. Böylelikle evinizin daralmasını önleyerek ferah bir görünüme kavuşabilirsiniz. Eğer evinizin girişi geniş ise küçük duvar nişleri uygulayabilir ve içlerine aksesuarlar yerleştirebilirsiniz. Genellikle duvar nişlerinde vazo kullanımına çokça rastlamaktayız. Bunun yerine gezip gördüğünüz yerlerden aldığınız sizin için bir anısı olan objeleri de duvar nişlerinin dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

Duvar Nişi ile Birlikte Yapabileceğiniz Dekoratif Çalışmalar

Aynaları kullanabilirsiniz. Aynalar ile birlikte kombinlenen duvar nişlerini dekorasyonunuzu kuvvetlendirecektir. Bunun yanında okuma alanları ve kitaplıklar da duvar nişleri için ideal dekoratif çalışmalar arasında yer alabilir. Duvar nişleri otantik bir havaya bürünürse kitaplarınız için güzel mekanlar olacaktır. Bunun yanında duvar nişleri ile ahşap öğeleri de iyi bir biçimde kombinleyebilirsiniz.

Eğer duvarlarınızda ekstra alanlara ihtiyaç duyuyorsanız niş içerisinde raflı modelleri de tercih edebilirsiniz. Raflar bahsettiğmiz kitaplar için güzel alanlar olmanın yanında içerisine yerleştireceğiniz led ışıklar ile de hoş bir görünüm kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Nişlerinizin içerisine duvarlarınızı süsleyecek tabloları da kullanabilirsiniz. Tablolar, duvar çerçeveleri dekorasyonunuzla da uyumlu olduğunda nişlerinizin eviniz için değeri artacaktır. Burada tabloları bir tane değil, çoklu yerleşim dediğimiz tabloların birbirinin tamamladığı yerleşimler tercih edilmelidir.

İlgili içerik: Duvar çerçeve örnekleri

Duvarlarınızı güzelleştirmek için dekorasyon dünyasında yüzlerce çözüm yer alıyor. Bunlardan biri de niş modelleri ve uygulamalar, eğer eviniz için uygun değilse niş dışında duvarlarınız için farklı farklı çalışmaları da uygulayabilirsiniz. Bunun için sizler için hazırladığımız duvar dekorasyonu örnekleri içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizlere niş modelleri kullanımı ve örnekleri ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de evinizi bizlerle güzelleştirmek için bizimle dilediğiniz an irtibata geçebilir, soru ve görüşlerinizi istediğiniz zaman bizimle paylaşabilirsiniz. Evde Mimar ekibi olarak evinizi güzelleştirmek için biz hazırız. 🙂

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.

Bizi Arayın