Duvarlarınızı Güzelleştirecek Niş Modelleri-50 Adet

Son 5 yıl içerisinde televizyon ve dergilerden tanıdığımız ve bir anda hayatımıza ve evimize adapte olan bir dekorasyon çalışmasından bahsedip evinizde nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili fikirler verip yeni bakış açıları katmak amaçlı yazdığımız bu yazının konusu ” dekorasyonda niş “ . Ev veya ofis dekorasyonun da oldukça fazla tercih edilmeye başlayan nişler nedir , nerelerde kullanılır ve bizlere sağladığı avantajlar nelerdir işte bu soruların cevaplarını sizler için derledik ve şimdi başlıyoruz !

Niş Nedir ?

 Niş teriminin mimaride anlamına bakacak olursak bina içinde yani evinizde duvarlara oluşturulmuş göze güzel gelen girinti , oyuntu anlamı vardır. Gerek yatak odasında gerek banyoda kullanılan bu dekoratif çalışma evinizdeki bölümlerin ve eşyalarınızın tamamlayıcısı olarak görev yapmaktadır.

Niş kullanım alanı olarak asla sınırlandırılamayacak bir dekoratif çalışmadır . Aynı zamanda evinizde fazla olan eşyalarınızın daha düzenli ve aradığınızda bulmanızın daha kolay olduğu bir ortam sağlamaktadır. Dolap mantığı gibi kapalı olmaması ise bizlere ürünü sürekli görmemizi ve unutmamamızı sağlamaktadır. Evinizin dekorasyonuna göre ister kitap koyabilir isterseniz ise kendinize ait olan teraryumunuzu nişinize yerleştirebilirsiniz.

Salon için Niş Modelleri

Salon nişlerini iki aşamada ele almamız gerekirse birincisi ev yapım aşamasındayken yapılan nişler ve ikinci olarak da sonradan eklenmek isteyen nişler olarak adlandırılır. Proje aşamasında yapılan nişler daha kolaydır . Sonradan salonunuza niş eklemek isterseniz alçıpan modellerini  yada yalancı kolondan destek almanız gerekmektedir . Bu işlemi yaparken bir iç mimardan ve ekibinden yardım almanızı öneririz . Yapılacak en küçük bir hata salonunuzun dekorasyonunda parçalanma ve en önemlisi evin taşıyıcı duvarlarında zayıflama meydana gelebilir . Salonda kullanılan nişlerin genelde yapım amacı evinizde bulunan sanat eserlerini sergilemek yada görünmesini ve unutmak istemediğiniz anıların oluşturduğu fotoğrafları sergilemek olmaktadır. Salon nişlerinize aydınlatma desteğiyle sergilediğiniz vazo veya objelere başka bir hava katabilir bir sergi havası oluşturabilirsiniz . Bir diğer önerimiz ise sadece moda veya evinizde yer var diye niş yaptırmamanız , sergilemek istediğiniz nesneler doğrultusunda niş yaptırmak yada yaptırmamak konusunda karar vermenizi öneririz  aksi takdirde salonunuzu şık göstermeye çalışırken nişler sırıtabilir ve salonunuza basit görünebilir. Salonda niş kullanımıyla alakalı son olarak , dar bir salonunuz varsa niş kullanarak salonunuzu daha geniş gösterebilirsiniz .

Televizyon Ünitesi için Niş Modelleri

Salon dekorasyonuyla entegre bir şekilde bahsetmek istediğimiz televizyon ünitesi için niş modelleri aslında bizim için oldukça kurtarıcı bir görev üstlenmektedir . Ne kadar kendimize ve halkımıza bu sıfatı yakıştırmak istemesek de televizyona bağımlı bir toplum olmuş durumdayız. Sabah izlenen programlar akşam izlenen haber kanalları , spor kanalları ve bazılarımızın sadece ses olsun diye açtığı televizyonlar salon ve oturma odası dekorasyonunda yer ve konuk olarak bizi sıkıntı yaşatan noktaların başında gelir . Nereye koysak ya kaba durur ya da yerleştirdiğimiz konum itibariyle görüş açısının denk getiremeyiz . Televizyonunuzun hem dekorasyonunuza uygun olması hemde daha az yer kaplaması açısından niş tercihini göz önüne almanızı tavsiye ederiz .

Banyo için Niş Modelleri

Niş her ne kadar salon ve oturma odası içindir algısı varsa da bu algının tamamen yanlış olduğunu sizlere vereceğimiz ve anlatacağımız örnekler doğrultusunda ifade etmiş olacağız. Banyolarda ki sıradan dekorasyondan uzaklaştırmak ve ailemizin özenerek hazırladığı eşyaları sergilemek için banyo nişleri oldukça tercih edilmektedir. Aynı zamanda duşa kabinin içinde yaptıracağınız küçük ebatlardaki nişlere şampuanınızı veya kullandığınız kişisel bakım eşyalarınız yerleştirebilirsiniz. Ya da banyo aynanızın yan tarafında bir çiçek koymak için yaptırdığınız nişlerde oldukça modern ve huzur dolu bir hava yaratacaktır. Banyolarınız da cam raflara yer vermek oldukça önemlidir bu detayı da aklınızda bulundurmanızı öneririz .

Mutfak için Niş Modelleri

Mutfak dekorasyonunda çoğunlukla dolap ağırlıklı bir sistem üzerine evimizi kuruyor olsak da alında belli bir süre sonra dolaplara ne koyduğumuzu unutmaktan kaynaklı gereğinden fazla ürün alabilir , aradığımızı bulamamaktan kaynaklı istediğimiz pratiklikte bir mutfağa sahip olmadığımıza karar vermiş oluruz . Dolapların yanı sıra bizim sizlere önerimiz niş çalışmasına şans vermek  . Mutfağınızda bulunan ürünlerin hepsini nişe sığdıramazsınız ama baharatlarınızı koyduğunuz kapları koyabilir yada elinizin altında olmasını istediğiniz diğer ürünleri yerleştirebilirsiniz .

Yatak Odası için Niş Modelleri

Yatak odası dekorasyonunda sadelikten yanaysanız nişlerinizin rengini ona göre seçip içlerinin dekorasyonunu ona göre dizayn edebilirsiniz. Düğün veya nişan fotoğraflarınızı sergileyebilir varsa çocuğunuzun fotoğraflarını da ekleyebilirsiniz. Eğer sadelik bana göre değil diyorsanız da sizler için renkli nişleri önerebiliriz . Yatak odanızda kullandığınız yatak başlığına göre veyahut tercih ettiğiniz yatak örtüsüne göre niş renginizi de seçebilirsiniz .

İlginizi çekebilir: Duvar Niş Modelleri ve Uzmanından Kullanım Önerileri

Niş Dekorasyon Fikirleri

  • Nişlerinizi renklendirin ! Kullandığınız odanın rengine göre veya ortamda bulunan tekstil ürünlerinin rengine , dolap rengine göre nişlerinizi boyayabilirsiniz.
  • Nişlerinizi ve yan tarafta bulunan çeperleri duvar kağıtları ile kaplatabilirsiniz.
  • Nişlerin içerisini ahşapla veya camla kaplayabilir ortama farklı bir hava katabilirsiniz.
  • Aydınlatma olarak nişlerin içine gizli spotları tercih edebilirsiniz.
  • Nişin kenarlarına fon perde asabilirsiniz .
  • Nişlerinizin içine mumlar yerleştirebilirsiniz.
  • Banyo nişleri için renkli havluları tercih edebilirsiniz .

Bugün sizler için oldukça popüler olan niş çalışmasının ne olduğundan , hangi odalarda nasıl tercih edilmesi gerektiğinden ve nişlerinizin içlerini nasıl doldurabileceğiniz hakkında bilgiler sunduk . Sizlerinde bize sormak istediği konular olursa biz Evde Mimar ekibine her zaman ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Mutfak Boya Renkleri Nasıl Olmalıdır 20 Güzel Örnek

Beyza Gözükızıl

Yazdığım içeriklerin her birini örnekler inceleyip size ilham olacak derlemeler oluşturma gayesi ile yapıyorum. Güzel evlere sahip olmak için bana merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz.

Bizi Arayın