CevaplaAlçı neyle boyanır? Alçı boyama teknikleri hakkında bilgi

Merhabalar, alçı neyle boyanır sorusu bize de gerçekten sık gelen bir soru. Bu soruyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederiz. Alçıpan ve kartonpiyerler zamanla aşınabilir ve eski harika görünümlerini yitirebilirler. Bu nedenle ortalama olarak 3 yılda bir boyanırlar.

Alçı neyle boyanır?

Alçı boyama yapabilmek için su bazlı silikonlu boyalar veya yağlı boyalar kullanılabilir. Alçı üzerine boya yapabilmek için öncelikle astar atmak gerekir. Astar üstüne bilinen su bazlı silikonlu boyalar uygulanabilir. Burada 2 kat veya 3 kat şeklinde alçı üzerine boya çalışmaları yapılmalıdır. Alçı üzerine boya yapmak kara sıva üzerine boya yapmaktan çok daha kolaydır. Eğer doğru şekilde alçı çekilirse boya da kolay olur. Boya direkt olarak duvara tutunduğu için alçı üzerine boya çok daha şık durur. Örneğin kara sıva üzerine koyu renkler lekeleri, duvar hatalarını belli ederken alçı üzerine yapılan çalışmalarda bu hatalar minimuma inerler. Böylece evinizde antrasit rengi, füme rengi gibi koyu renkleri dahi şık bir biçimde kullanabilirsiniz.

Alçı Boyama Teknikleri

Alçı boyama yapabilmek için öncelikle astar çekilmesi gerektiğini söylemiştik. Astarın ardından paralel biçimde hareketler ile boya işlemi yapılır. İlk kat atıldıktan sonra ikinci kat yaklaşık 4 saat kuruma süresi ile tekrar atılmalıdır. Bu durum ortamın havalandırmasına göre değişir. Eğer eviniz yeterince hava almıyorsa bu kuruma süresi 8 saate kadar çıkabilir. Eğer 2 kat yeterliyse 3. kat uygulama yapmadan dahi alçı boyama işlemini tamamlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Alçıpan fiyatları

Evde Mimar

Evleri daha yaşanılır daha iyi bir yer hale getirmek için kurulduk. Hayalleri gerçekleştirmek asıl motivasyonumuz. Bu motivasyonla evleri güzelleştirmeye devam edeceğiz.
Bizi Arayın